jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۶۹۶۸   ۱۹ تير ۱۳۸۷  |  ۱۵:۳۳

11 نماینده مجلس شورای اسلامی از عملکرد برخی از مسئولین قوه قضائیه به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایت کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، جمعی از نمایندگان همچون مهدی کوچک زاده، محمد کوثری، پرویز سروری، احمد توکلی، حسین نجابت، علی مطهری و غلامرضا مصباحی مقدم نمایندگان تهران، عباس رجایی نماینده اراک، محمد تقی رهبر نماینده اصفهان و طباطبایی نماینده اردستان به خاطر برخی عملکردهای قوه قضائیه به کمیسیون اصل نود مجلس شکایت کردند.

بر اساس این گزارش، متن شکایت نمایندگان مذکور خطاب به محمد رضا فاکر رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس به شرح زیر است.
 
نظر به اینکه برخی مسئولان قوه قضائیه پس از قرائت گزارش هیات تحقیق و تفحص با اظهارات خود موجبات هتک حرکت مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه و نمایندگان را فراهم نموده و زمینه اختلاف بین دو قوه را ایجاد کردند و بر خلاف اصل 156 قانون اساسی که احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع را از وظایف قوه قضائیه اعلام کرده است، مرتکب تخلفاتی به شرح ذیل شده‌اند، مستدعی است دستور فرمائید به شکایت اینجانبان نسبت به طرز کار قوه قضائیه رسیدگی نمایند.

1- سخنگوی قوه قضائیه پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص از این قوه بدون توجه به جایگاه و صلاحیت خود اعلام کرده است: "این گزارش در چارچوب قانون تنظیم نشده بود و این اطلاعات نادرست، تحقیقات مبتنی بر شایعات و شنیده‌ها بود." ایشان ضمن ابراز تاسف به مجلس شورای اسلامی و رئیس محترم و اندیشمند وقت آن توهین نموده و می‌گویند: "وی خاطره تلخی از حق گرایی بر جای گذاشت. انتظار بود بر حقانیت و خدا محوری در این گزارش تاکید کند." ایشان گزارش تحقیق و تفحص را به سناریوی طنز تشبیه نموده و اعلام کرد گزارش تحقیق و تفحص به یک بیانیه انتقام جویانه از قوه قضائیه تنزل کرده است.

2- رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه در نامه شمال 86/10833/م مورخ 22/10/86 جوابیه محرمانه‌ای به هیات رئیسه مجلس نوشت که متاسفانه همین جوابیه محرمانه پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص در روزهای شروع مجلس هشتم در رسانه های مختلف منتشر گردید. در جای جای این نامه به نمایندگان هیات تحقیق و تفحص توهین شده است. گزارش آنها را کذب و برگرفته از شایعات و گزارش های غرض آلود محکوم شدگان دادگاه ها و مفسدان اقتصادی دانسته است. در جوابیه منتشر شده ضمن تهدید اعضای هیات تحقیق و تفحص و تعقیب قضایی بیان مطالبی را به گزارش هیات تحقیق و تفحص نسبت داده است که اثری از آن مطالب در گزارش قرائت وجود ندارد.

3- دادستان تهران که خود از متهمان گزارش هیات تحقیق و تفحص است پس از اهانت به برخی از اعضای هیات و تفتیش شبانه منزل یکی از اعضای به استناد ادعاهای فردی که به اتهام افترا دستگیر شده است، بر خلاف ماده 188 قانون ائین دادرسی کیفری قبل از وصول برگه احضاریه به نمایندگان، زمینه اعلام اسامی آنان را در مطبوعات فراهم نموده است.
همچنین ایشان در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه 16/4/87 منتشر شد به ناحق صدور احکام و نامه های متعددی را برای یک متهم به چند نماینده مجلس نسبت داده است که اقدامات وی برای انحراف افکار عمومی از تخلفات دادستان و به زعم خود تسویه حساب به نمایندگان عضو هیات تحقیق و تفحص انجام می‌گیرد.

با توجه به مراتب فوق که اسناد آن به پیوست است و از آنجا که ابزار مواضع فوق با تصور ایراد فشار بر نمایندگان و ایجاد فضای رعب و با هدف جلوگیری از رسیدگی به تخلفات برخی مقامات قضایی و نیز بالا بردن هزینه نظارت نمایندگان مجلس بر قوه قضائیه صورت می‌گیرد، مستدعی است دستور تسریع در رسیدگی صادر فرمائید.


 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر