jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۴۵۰   ۰۲ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۰۳

سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر بر تعلق جزایر سه گانه تنب بزرگ ، تنب کوچک و ابوموسی به جمهوری اسلامی تاکید کرد و گفت : روابط جمهوری اسلامی ایران و امارات در پرتو تماسهای مستمر سازنده پیشرفت خوبی داشته و سوءتفاهم های موجود درباره جزیره ابوموسی در حال مرتفع شدن است .

به گزارش خبرنگار ما، حمیدرضا آصفی در نشست این هفته خود درخصوص اظهارات اخیر بوش مبنی بر وجود شکاف بین مردم و حاکمیت در جمهوری اسلامی گفت : این اقدام بوش مداخله جویانه و بی ثمر است و مردم ایران به او اجازه نداده اند که به عنوان سخنگوی آنها اعلام نظر کند. وی افزود: اقدام بوش علیه مردم و حکومت ایران نشان داد که امریکایی ها در رفتار خود صادق نیستند و فکر می کنم در اتفاقاتی هم که در امریکا علیه ایرانیان رخ داد بوش و همکارانش مردود شدند. سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص مسدود کردن حساب نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در امریکا گفت : یکی از شهروندان امریکایی ادعا می کند که در لبنان برایش اتفاقی افتاده و آن گروهها هم با ایران مرتبط بوده اند و دادگاه هم حکمی را مبنی بر دریافت غرامت به نفع وی صادر می کند، این فرد برای دریافت غرامت خواستار مسدود شدن حسابهای ما شده است . آصفی افزود: با هوشیاری و تدبیر بموقع مسوولان دفاتر جمهوری اسلامی در امریکا، ما حسابی را به نام کشور پاکستان باز کرده و دارایی های خود را به این حساب منتقل کردیم . وی افزود: این حساب به دلیل این که به نام کشور دیگری باز شده مصونیت دارد؛ اما جمهوری اسلامی ایران از طریق وکیل دفاتر نمایندگی مان در امریکا به دنبال حل موضوع است . آصفی در پاسخ به این سوال که گفته می شود امریکایی ها بعد از حمله به عراق ، ایران را در برنامه خود دارند، گفت : وزارت امور خارجه این تحلیل را ندارد؛ چرا که شرایط داخلی ، شرایط جهانی و روابط دیپلماتیک ما با کشورهای جهان و ثبات سیاسی در کشورمان این اجازه را به امریکایی ها نمی دهد. وی درخصوص لغو سفر خرازی به افغانستان گفت : این سفر به دلیل برخی ناهماهنگی ها که در پرواز به وجود آمد، انجام نشد. البته عبدالله ، وزیر خارجه دولت انتقالی افغانستان و اخضر ابراهیمی ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان چند بار تماس گرفتند و حتی اعلام کردند حاضرند نشست را دو ساعت به تاخیر بیندازند. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که گفته می شود یکی از نزدیکان رئیس جمهور که یک شرکت خصوصی دارد، با اسرائیلی ها قرارداد تجاری انعقاد کرده است ، گفت : اینها ترفندهای کهنه اسرائیلی هاست که می خواهند نشان دهند در مقاطع مختلف با مطرح کردن این مسائل به دنبال کسب مشروعیت هستند. وی افزود: هیچ شرکت ایرانی و هیچیک از نزدیکان رئیس جمهور با اسرائیلی ها دادوستد نداشته اند. وی در ادامه درباره بحث تجزیه عربستان که از سوی برخی محافل امریکایی مطرح شده است ، گفت : جمهوری اسلامی ایران بر تمامیت ارضی تمام کشورها چه عراق و چه عربستان و یا هر کشور دیگر تاکید دارد؛ البته ایران و عربستان به عنوان دو کشور دوست و برادر از هر گونه همفکری و کمک و دوستی به یکدیگر دریغ نخواهند کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر