jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۸۱۶۳۹   ۲۸ خرداد ۱۳۸۷  |  ۱۲:۳۷

دکتر احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ کاهش ارزش برابری دلار و افزایش قیمت انرژی دو روی یک سکه هستند که از عوامل نابسامانی های اخیر معرفی می شوند و برنامه ریزان برخی از قدرتهای بزرگ برای تحمیل اراده خود اقدام به ارزش کاهش دلار کرده اند.

به گزارش مهر ، رئیس جمهور که صبح امروز برای ایراد سخنرانی در جمع اعضاء هیئت عامل و صندوق اوپک و هیئت های نمایدگی خارجی در محل اجلاس مذکور در اصفهان حضور یافت، با بیان این نکته گفت: ‌ما در اینجا جمع شده ایم تا راهکارهای مناسبی برای فعال تر نمودن صندوق اوپک پیدا کنیم.

دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: بسیاری از مردم امیدوار بودند با افزایش حجم و تنوع اقدامات اقتصادی،‌مالی و پولی در سطوح دو جانبه، چند جانبه و بین المللی و انباشت تجربه های فراوان،‌ نظامات کنونی اقتصادی در جهان بتوانند نقش موثری در شکوفایی اقتصادی توسعه تجارت تقویت بنیه اقتصادی کشورها بخصوص کشورهای ضعیف، حفظ ارزش ذخایر و سرمایه گذاری های مختلف داشته باشند اما متاسفانه با گذشت زمان علامتهای منفی بیشتر شده است و زنگهای خطر به صدا در آمده است.

وی با اشاره به بی ثباتی بازار و ارزش پول ملی در کشورهای مختلف آن را مثاتر از عوامل گوناگون دانست و بیان نمود که فاصله کشورها و طبقات فقیر و غنی زیادتر می شود.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به افزایش روز افزون مواد اولیه و مواد غذایی و کاهش تولید اقلام مهم و ضروری و نیز رکود اقتصادی و تورم نگران کننده ، گفت: ‌دولتها و شهروندان کشورهای مختلف نمی توانند آینده ای روشن از لحاظ اقتصادی و مالی برای خود ترسیم نمایند.

وی تصریح نمود: بدون تردید ادامه وضع موجود قابل دوام نخواهد بود و به تحولات سریع اجتماعی و سیاسی در بسیاری از نقاط و بر هم خوردن موازنه های موجود جهانی منجر خواهد شد.

رئیس جمهور کاهش ارزش برابری دلار و افزایش قیمت انر‍‍‍‍‍ژی را دو روی یک سکه خواند و با انتقاد از برخی از قدرتهای بزرگ ، گفت:‌ این قدرتها برای کاهش تبعات عملکرد دیروز خود و از سوی دیگر تحمیل اراده خود بر بازار اقدام به کاهش ارزش دلار کرده اند و از طریق تزریق دلار بدون پشتوانه به اقتصاد جهانی مشکلات خود را به سایر ملتها تحمیل کرده اند و در موضوع انر‍ژی نیز دخالتهای غیر مسئولانه کاملا مشهود است.

وی با بیان اینکه آمارهای رسمی از بیش از یک میلیارد فقیر در جهان خبر می دهند ، گفت: این وضعیت در حالی است که فقط سرانه جهانی تولید سالانه غلات بیش از 400 کیلو گرم به ازای هر نفر است و می توان اینگونه برداشت نمود که وضع موجود حاصل اندیشه و مدیریت ناسالم و سازو کارهای حاکم است و اصلاح آن مستلزم تغییر در اندیشه و مدیریت و نظامات حاکم بر جهان است.

گفتنی است 29 امین اجلاس شورای وزیران و یکصدو بیست و سومین جلسه هیئت عامل صندوق اوپک برای توسعه بین الملل هم اکنون در اصفهان در حال برگزاری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید چک و افزایش امنیت اقتصادی

قانون جدید صدور چک در آبان سال1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طبق قانون به علت آماده نبودن همه زیرساخت‌ ها و ضوابط و آیین‌ نامه‌ های اجرایی مربوط به برخی قسمت‌های قانون، اجرای آن به سه بازه زمانی تقسیم و به بانک مرکزی فرصت داده شد از تاریخ آذر سال 97 تا آذر سال 99 قانون جدید چک را به صورت کامل اجرایی کند.

اعتمادی که خاموش شد

اعتمادی که خاموش شد

«علت اعتماد مردم این است که می‌بینند برق‌شان در شرایط تحریم و در تابستان قطع نمی‌شود و وزارت نیرویی دارند که در طول هشت سال، ۲۰هزار مگاوات برق جدید برای کشور تولید کرده و می‌کند. برای این‌که می‌دانند آب‌شان در شرایط سخت کرونایی قطع نمی‌شود و در طول هفت سال گذشته ۴۳سد ملی افتتاح شده و تا پایان این دولت بیش از ۱۰۰سد دیگر نیز افتتاح خواهد شد.»

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر