نوعی ماهی تنها می تواند با 4 همنوع حرف بزند

گروهی از بیولوژیستهای ایتالیایی با بررسی نوعی ماهی پشه خوار موفق شدند زبان این ماهی را کشف کنند و نشان دهند این توانایی حداکثر در گروههای چهار نفره امکانپذیر است.
کد خبر: ۱۶۲۲۶۴

 Gambusia Holbrooki ماهی کوچکی به طول 5 سانتی متر با اصلیت آمریکای شمالی و از نوع ماهیهای پشه خوار است. به همین منظور این ماهی اوایل قرن بیستم به منظور مبارزه با مالاریا به اروپا آورده شد.

اکنون گروهی از دانشمندان دپارتمان روانشناسی عمومی دانشگاه پادوا با کشف زبان این ماهیها کشف کردند که توانایی «آواز خواندن» این گونه از ماهی تنها تا گروههای چهار نفره جواب می دهد.

در این خصوص این بیولوژیستها اظهار داشتند: ما در این آزمایش یک ماهی Gambusia Holbrooki را در یک طرف استخر قرار دادیم و در طرف دیگر چند گروه متشکل از تعدادی ماهی هم نوع را گذاشتیم. در این آزمایش مشاهده شد که ماهی تنها می تواند با کمک آوازی که گروه ماهیهای متشکل از حداکثر 4 ماهی می خوانند، موقعیت آنها را تشخیص دهد.

به گزارش آنسا ، به خصوص این تشخیص زمانی اتفاق می افتد که ماهی تنها باید از میان گروههای با دو و یا سه ماهی و همچنین گروههای متشکل از سه یا چهار ماهی یکی را انتخاب کند. در حقیقت در این آزمایش ماهی تنها موفق شد با درک آواز گروههای متشکل از دو تا چهار ماهی موقعیت آنها را تشخیص دهد.

این درحالی است که وقتی ماهی مجبور بود گروهای با پنج یا شش ماهی را تشخیص دهد، موفق به شناسایی آنها نمی شد.

این دانشمندان از این آزمایش نتیجه گرفتند که این ماهیها تنها می توانند تا زمانی که در گروههای چهار نفری هستند، آواز بخوانند و زمانی که گروه آنها بزرگتر شد دست از آواز خواندن می کشند.

 مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها