jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۵۵۷۰۴ ۲۰ آذر ۱۳۸۶  |  ۰۲:۱۲

وقتی روز شنبه این هفته یکی از روزنامه های ترکیه از تصمیم دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر برای پیشنهاد

پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور خبر داد که براساس یکی از بندهای آن داشتن حجاب در دانشگاه ها، مدارس و اماکن دولتی قانونمند می شود موجی از خشم نهادهای سکولار این کشور را درنوردید.
حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP)که چندان هم وجودگرایش های اسلامی در این حزب را کتمان نمی کند در حال تدوین اصلاحیه ای بر قانون اساسی این کشور است که در کنار سایر تغییرات، منع دیرینه داشتن حجاب در اماکن دولتی از جمله دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی را ملغی خواهد کرد. گنجاندن این بند در اصلاحیه مورد نظر AKP به احتمال زیاد موجب احیای مباحثات داغ بین دولت میانه روی کنونی ترکیه و نمادهای سکولار این کشور خواهد شد.
این ممنوعیت از سوی هواداران سکولاریسم در ترکیه یکی از نمادهای اصلی پای بند جمهوری ترکیه به ارزش هایی است که از دوران حاکمیت مصطفی کمال آتاتورک، موسس جمهوری ترکیه به یادگار مانده اند.
بحث بر سر چگونگی مواجهه با مساله حجاب در ترکیه و جایگاه قانونی آن این روزها آنقدر در آنکارا، پایتخت این کشور داغ است که گمان می رود ارتش یک بار دیگر و در اعتراض به تصمیم دولت برای لغو منع قانونی حجاب وارد عمل شود.
درست در نقطه مقابل اعتقاد سکولارها که آزادی حجاب را ضربه ای بر سکولاریسم می دانند حزب AKP به رهبری اردوغان حذف موانع قانونی داشتن حجاب را گامی به جلو در اشاعه دموکراسی در این کشور می داند. دنگیر فیرات، جانشین دبیر کل حزب AKPروز جمعه در واکنش به ابراز مخالفت نهادهای سکولار با لغو ممنوعیت حجاب گفته بود: قانون اساسی باید رویکردی عاری از جانبداری به نفع جناح یا گروهی خاصی در قبال مساله حجاب داشته باشد.
وی افزود: واگذاردن تصمیم گیری پیرامون حجاب به خود افراد احترام به اعتقادات آنها است. اظهارات فیرات انعکاس دهنده نظرات اردوغان است که در ماه سپتامبر به خبرنگاران گفته بود نمی توان یک دختر را از حق تحصیل به دلیل آن که محجبه است، محروم کرد.
او با تاکید بر این که در جوامع غربی چنین مشکلی وجود ندارد رفع این ممنوعیت را ضرورتی برای جامعه ترکیه دانسته بود.
قانون اساسی فعلی ترکیه پس از کودتای سال 1980میلادی نظامیان نوشته شده و بسیاری بر این باور هستند که نیازمند بازنگری است. قانون اساسی جدید که قرار است 15دسامبر ارائه شود متضمن اصولی است که توجه بیشتری به حقوق فردی افراد نشان داده است.
روزنامه مستقل ملیت هفته گذشته نتیجه تحقیقی را منتشر کرد که نشان می داد تعداد بانوان محجبه در ترکیه طی 4 سال گذشته از 2/64درصد به 4/69 درصد افزایش یافته است. این یافته ها در مغایرت کامل با نتایج تحقیق مشابهی قرار دارد که سال گذشته میلادی توسط بنیاد تحقیقات اجتماعی و اقتصادی ترکیه انجام شد. در آن تحقیق ادعا شده بود درصد زنان ترکیه در سال 2006 میلادی روسری به سر می کردند 5/63درصد بوده که در قیاس با سال قبل از آن با 7/72 درصد کاهش محسوسی داشته است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

پاسخ ایران قطعی است

پاسخ ایران قطعی است

گرچه ترامپ و نتانیاهو سعی دارند در برهه حساس و سرنوشت‌ساز فعلی، قواعد منازعه و توازن قوا در منطقه را به سود اهداف خود بر‌هم بریزند، اما هوشیاری ایران و جبهه مقاومت اجازه چنین اقدامی را به آنها نمی‌دهد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر