jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۵۴۱۲   ۲۶ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۳:۰۴

جام جم آنلاین - یک گروه از کارشناسان شورای روابط خارجی امریکا گزارش جدیدی را تهیه کرده و در آن ، مقامات عربستان سعودی را متهم کرده اند که کمکهای مالی شهروندان این کشور به شبکه القاعده را نادیده می گیرند.

به گزارش شبکه بی .بی .سی ، در این گزارش از دولت امریکا نیز انتقاد شده است که به چه دلیل عربستان سعودی را وادار نمی کند در این زمینه دست به اقدامی بزند. در نتیجه گیری صریح این گزارش آمده است سالهاست که افراد و بنگاه های خیریه عربستان سعودی مهمترین منابع مالی شبکه القاعده بوده اند. نویسندگان گزارش معتقد هستند اگر قرار باشد جنگ علیه تروریسم پیروز شود، دولت امریکا باید عربستان سعودی و سایر کشورهایی را که در این مورد تسامح می کنند، تحت فشار قرار دهد. پس از انتشار این گزارش ، دولت امریکا اعلام کرد در این مورد به مقامات عربستان سعودی هشدار داده است . سفارت عربستان سعودی در امریکا بیانیه ای صادر و اعلام کرده است که دولت این کشور پس از یازدهم سپتامبر 2001 ، حسابهای تمام این سازمان های خیریه را بازبینی کرده است تا اطمینان یابد که این سازمان های خیریه با شبکه های تروریستی و گروههای مشکوک ارتباطی ندارند. اما مشکل مقامات سعودی این است که کشور آنها ثروتمند است و اهدای پول برای آرمان های اسلامی در این کشور سنتی دیرینه است . کنترل سازمان های خیریه عربستان سعودی به آن شکلی که امریکا خواهان آن است ، به معنای رویارویی با نظام حاکم بر این کشور است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر