jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۵۱۳۵   ۲۱ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۶:۲۶

در چهارمین سال تولد گوگل که گفته می شود از عالی ترین جستجوگرهای اینترنت ،

است گفتن برخی حقایق تلخ ، خالی از فایده نیست . اینترنت بازان در سالهای اخیر، گوگل را به عنوان قبله آمال جستجوگرها پذیرفته اند و این گسترده ترین و به تعبیری خزنده ترین ماشین جستجو، با ادعای داشتن 3میلیارد صفحه و تصویر، به عنوان اولین و آخرین ایستگاه دنیای رایانه ، با فوت جادویی خود مشکلات کاربران را حل کرده است . برای اولین بار از سال 1998به این سو برخی از متخصصان ، نقادی از این ماشین غول آسا را آغاز کرده و انگشت اتهام خود را به سوی فناوری گوگل به نام ( Pagerank ارزش عددی اهمیت یک صفحه وب براساس تعداد بازدیدکنندگان آن است ) نشانه رفته اند. این فناوری که توسط پدید آورندگان گوگل (لری و سرگئی ) در استانفورد طراحی شده ، براساس الگوریتم امتیازدهی به وب های پراهمیت طبق تعریف آنها بنا شده و حالا بحث اصلی بر سر بی ارج و قرب شدن Pagerank در نتایج جستجوهایی است که کاربران از آن استفاده می کنند. تیم دکتر اشمیت همچنان بر درستی این فناوری تاکید می کنند؛ اما منتقدان ، آن را بودار می دانند و معتقدند که تجارت در نتایج جستجوی گوگل ، بر صحت میزان بازدیدکننده های صفحات وب غلبه کرده است . واقعیت این است که در بسیاری از مواقع sites spam یا سایتهای هرز و بیهوده در نتایج اولیه گوگل به چشم می خورد و از گوگلی که فیلتر بسیار قوی ضداسپم را با خود یدک می کشد، دادن چنین نتایجی در جستجوی خود بسیار عجیب و شک برانگیز است . منتقدان در یک کلام می گویند: Pagerank مرده است . و این چیزی است که دکتر اشمیت ، چشمهای خود را روی آن بسته و گوشهای خود را از صدای دلارهای بادآورده ، پر کرده است.
پتانسیل سکه سازی از طریق SEOدرباره گوگل و Pagerankآن ، وب مسترها را شگفت زده کرده است . می توانید از کسی که روزی حداقل 100بار از گوگل استفاده می کند، درباره error404بپرسید و بیشتر حیرت زده شوید. صفحات خالی در نتایج جستجو مثل نقل و نبات ، بر عصبانیت کاربران راه انداز همه جا افزوده است . اما گوگل چه جوابی به این انتقادات داده است ؛ هیچ . نیت تیلور می گوید: آنچه شما آن را مشکل می خوانید، مربوط به همه کاربران و همه واژه های جستجو شده نمی شود و ما قبل از زنده کردن واژه های روی سایت بارها آن را امتحان می کنیم ؛ همین و بس ! امید کردستانی هم به جای جواب دادن به ایمیل ها، جیبهای خود و دکتر اشمیت را پرتر می کند. بمب گوگل چیست ؛ گوگل ماشین جستجویی است که با کلیدهای شما، نتیجه دلخواه خود را به شما تحمیل می کند. این بمب از اواخر آوریل ، خود را روی ماشین کاربران نشان داده است . تا به حال شده نتایج جستجوی خود را در صفحه اول ، روی صفحه مثلا 25گوگل هم ببینید و تکرار آن را نیز روی صفحه 40و Nextو Nextو... که دیگر وجود خارجی هم ندارند، مشاهده کنید؛!
بمب گوگل

بخش جستجوی تصاویر، وحشتناک تر است ؛ اینجا دیگر به معنای واقعی پهنای باند شما توسط cache serverهای گرسنه و تشنه گوگل در روز روشن دزدیده می شود. ماشین شما و سرعت خط اینترنت تان به طور رایگان ، گوگل را پولدارتر کرده است و شما متوجه نشده اید. یک امتحان کوچک در سایت خود انجام دهید: اگر 20کاربر دارید، 5نفر آنها را برای جستجوی عکس روی جستجوی تصاویر گوگل بسیج کنید. سپس در همین زمان ، سرعت و پهنای باند خود را مانیتور کنید. حتما به جای 2تا شاخ ، چندتا شاخ بزرگ روی سرتان در می آورید! پس از آن مطالبی را درباره ربوت جادویی گوگل برای خزیدن روی صفحات وب سایت شما و ایجاد دسترسی به سایتهای اینترنتی بدون اجازه یا با اجازه بدقت بخوانید و بعد اگر سیستم شما حساس است ، با یک پورت ، اسکنر خود را اسکن کنید تا ببینید پورت 16411شما باز است و بعد، البته دو دستی توی سر خودتان نزنید! فقط یک نصیحت دوستانه و آن این که روی وب سرور خود، اینترنت و بخصوص گوگل را Browse نکنید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو