مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام:

۸۵ پروژه راهسازی در استان ایلام در دست اجرا است

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام گفت: در بخش راه ۸۵ پروژه فعال در دست اجرا می‌باشد و برخی از پروژه‌های عظیم در حال اتمام و بهره برداری است.
کد خبر: ۱۴۶۳۲۷۵

به گزارش خبرگزاری جام جم آنلاین ؛فرشاد دوستی در جلسه مدیران شورا هماهنگی راه و شهرسازی استان ایلام اظهار کرد: استان ایلام از جمله استان‌هایی است که همزمان پروژه‌های مهم راهسازی و مسکن را در سطح ملی عملیاتی نمود و این دو مقوله مهم در دولت سیزدهم با جهش کم نظیری اجرایی کرد به طوری که فقط در بخش راه ۸۵ پروژه فعال در دست اجرا می‌باشد که برخی از پروژه‌های عظیم در حال اتمام و بهره برداری است.


وی افزود: اعتبارات استان ایلام در دولت سیزدهم در حوزه راه (راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناه‌های حمل و نقل کشور) در مجموع ملی و استانی ۴،۳۱۵ میلیارد تومان می‌باشد.


مدیرکل راه و شهرسازی استان تصریح کرد: با عنایت به توجه ویژه دولت سیزدهم در حوزه راهسازی در استان ایلام می‌توان به پروژه‌های راهسازی محور ایلام- مهران اشاره نمود و در سایر مسیر‌های استان نیز پروژه‌های کلانی در مراحل اجرا و بهره برداری می‌باشد.


دوستی با اشاره به عملیات‌های انجام شده در ۱۰ پروژه راهسازی محور ایلام -مهران در دولت سیزدهم خاطر نشان کرد: تونل اول محور ایلام- مهران (کیلومتر ۵) که عملیات اجرایی آن سال ۱۳۹۸ آغاز شد، ۸۴۴ متر می‌باشد و ۱۲۰۰ متر نیز عملیات راهسازی طرفین آن نیز به انجام رسید و زیر بار ترافیک قرار گرفت و نزدیک به ۸۰ درصد اعتبار این پروژه در دولت سیزدهم هزینه شده است، ۷۱۳ متر لاینینگ تونل دوم راه کربلا که به اتمام رسید و روکش آسفالت و روشنایی داخل تونل نیز تکمیل شد و به بهره برداری رسید.

وی افزود: یکی دیگر از پروژه‌های راهسازی استان که می‌توان آن را مهمترین پروژه راهسازی استان و حتی کشور قلمداد نمود پروژه تونل عظیم کبیرکوه می‌باشد، تونل بزرگ کبیر کوه و راه‌های طرفین آن در حال حاضر در حال آخرین مراحل اجرایی است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام اضافه کرد: تونل اصلی کبیرکوه به طول ۴۷۵۰ متر بزرگترین تونل جاده‌ای حال حاضر کشور می‌باشد که عملیات لاینینگ آن نیز به پایان رسیده و اجرای روشنایی آن در جریان است و ۷ رشته تونل منتهی به تونل اصلی نیز در مجموع به طول ۲ و نیم کیلومتر که بیشتر آن‌ها به صورت سه خطه انجام شده‌اند عملیات لاینینگ آن‌ها به پایان رسیده و عملیات آسفالت و روشنایی آن درحال انجام است و در آستانه بهره برداری قرار دارد. با بهره برداری از تونل کبیر کوه پیچ‌های سخت گذر و گردنه برفگیر جاده قدیم کبیر کوه حذف خواهد شد و ارتباط استان‌های جنوبی و مرکز کشور به مرز‌های عراق تسهیل خواهد شد.


دوستی خاطر نشان کرد: جهت احداث تونل کبیرکوه از شروع پروژه (سال ۱۳۸۹) تا کنون ۱،۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که ۱۱۰۰ میلیارد این مبلغ در دو سال اخیر دولت سیزدهم انجام شده است، و پیشرفت فیزیکی ۵۲ درصدی آن در حال حاضر ۹۶ درصد می‌باشد.

وی ادامه داد: در محور مهران – دهلران- اندیمشک اصلاح و چهار خطه کردن ۴ کیلومتر منطقه نصریان، باپیشرفت فیزیکی بالای ۵۵ درصد در حال اجرا است و چهار خطه کردن محور دهلران به اندیمشک در سه قطعه پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها تا پایان مهر ۱۴۰۰ در مجموع ۱۲ درصد بود و هم اکنون این سه طرح در مجموع بالای ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.


مدیرکل راه وشهرسازی استان ایلام در مورد محور ایلام- حمیل – کرمانشاه نیز اضافه کرد: در محور ایلام- سرابله- حمیل که ۷۸ کیلومتر آن در حوزه استحفاظی استان ایلام می‌باشد ۴ پروژه راهسازی در حال اجرا است که مهمترین این چهار پروژه تونل دوم آزادی است، این تونل به طول ۳۳۰۰ متر در قالب دو قطعه از طرفین در حال حفاری است، از سمت ایلام از مهر ماه ۱۴۰۰ تا کنون ۹۰۰ متر حفاری صورت گرفته و از سمت مقابل نیز حفاری در حال انجام است. این محور ۹۷۰ میلیارد تومان اعتبار داشته که ۵۴۰ میلیارد تومان آن در دولت سیزدهم تحقق پیدا کرده است.


دوستی در مورد محور ایلام- دره شهر – پل گاومیشان نیز گفت: طول این محور ۱۴۶ کیلومتر است در این محور ۲ پروژه راهسازی فعال است در مجموع این پروژه‌ها ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارندو اعتبار این محور ۱۸۵ میلیارد تومان می‌باشد که در دولت سیزدهم ۱۰۹ میلیارد تومان آن محقق شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها