خودداری از خرید گوشت ذبح دام‌های غیرمجاز در آستانه عید قربان

با نزدیکی فرا رسیدن عید سعید قربان و افزایش تقاضا برای خرید گوشت قرمز و آلایش خوراکی دام، اداره کل دامپزشکی استان اردبیل با صدور اطلاعیه ای از عموم شهروندان خواست از خرید گوشت‌های حاصل از ذبح دامهای غیرمجاز خودداری کنند.
کد خبر: ۱۴۶۰۶۵۴

به گزارش جام جم آنلاین،در این اطلاعیه آمده است؛ «با توجه به فرا رسیدن عید سعید قربان و افزایش تقاضا برای خرید گوشت قرمز و آلایش خوراکی دام، در راستای پیشگیری از برخی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو با توجه به شروع فصل گرما و نیز بیماریهای مهمی نظیر هاری، سل، بروسلوز، شاربن، کیست هداتید و ..... از خرید گوشت های حاصل از ذبح دامهای غیر مجاز که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی و خارج از کشتارگاهها و عموماً در روستاهای اطراف تهیه و وارد چرخه مصرف می شود، جداً خودداری کرده و به هنگام خرید گوشت حتما از ممهور بودن آن به مهر بهداشتی دامپزشکی اطمینان حاصل کرده و ترجیحاً فراورده های خام دامی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی کددار و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی تهیه کنند».
به همین جهت و به منظور اطمینان شهروندان از سلامت گوشت و آلایش خوراکی مصرفی و سلامت دامهای قربانی اداره کل دامپزشکی با اجرای طرح ضربتی نظارت بهداشتی و با تجهیز و ساماندهی ۳۵ اکیپ ثابت و سیار در قالب ۷۱ پرسنل فنی و متخصص در امر بازرسی گوشت و ۱۰ روحانی ناظر ذبح شرعی در عید سعید قربان جهت انجام عملیات نظارت بهداشتی و شرعی در خدمت به شهروندان در حال آماده باش است.
شهروندان می‌توانند با مراجعه به اکیپ های دامپزشکی که در عید سعید قربان در میادین اصلی تمامی شهرستانهای استان مستقر هستند و یا ضمن مراجعه به اداره دامپزشکی محل اقامت خود و حضور اکیپ سیار دامپزشکی در منزل از سلامت دام قربانی اطمینان حاصل کنند.
کلیه کشتارگاههای دام استان در عید سعید قربان فعال بوده و آماده ارائه خدمات بهداشتی رایگان به شهروندان می باشد. لذا توصیه می شود دام قربانی خود را جهت ذبح و آماده سازی لاشه به کشتارگاه منتقل نموده و از خدمات بهداشتی کشتارگاه بهره مند شوند.
با هدف تامین حداکثری سلامت مردم، از عموم شهروندان انتظار می رود با آگاهی کامل از اهمیت موضوع سلامت با اکیپ های سیار بازرسی بهداشتی دامپزشکی همکاری کنند. شماره تلفن های ۳۳۳۹۴۸۰۰ و سامانه تلفن گویای ۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی جهت ارتباطات مردمی منظور شده و آماده دریافت گزارش مردمی است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها