لزوم رصد بداخلاقی‌های انتخاباتی از سوی دستگاه قضایی

گذشت چهار دهه از انقلاب و برگزاری انتخابات متعددی در مقاطع گوناگون تجارب خوبی را برای نظام جمهوری اسلامی فراهم آورده تا زمینه برای شکل گیری فضای مناسب برای استقبال از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری فراهم شود.
گذشت چهار دهه از انقلاب و برگزاری انتخابات متعددی در مقاطع گوناگون تجارب خوبی را برای نظام جمهوری اسلامی فراهم آورده تا زمینه برای شکل گیری فضای مناسب برای استقبال از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری فراهم شود.
کد خبر: ۱۴۶۰۲۸۴
نویسنده مسعود رضایی، کارشناس مسائل سیاسی
یکی از پدیده‌های مذموم در این عرصه رقابت، رواج بداخلاقی از سوی نامزد‌ها و هواداران آن‌ها نسبت به سایر رقیبان انتخاباتی است. 
 
در برخی از موارد شاهد بودیم که نامزد‌های انتخاباتی به جای آنکه برنامه ها، توانمندی‌ها و آینده نگری منطقی و قابل اجرای خود را با مخاطبان در میان بگذارند به عیب جویی، طعنه زدن و توهین نسبت به رقیبان خود روی می‌آورند.
 
طبیعی است که در چنین شرایطی متاسفانه جامعه نه تنها نفعی نمی‌برد بلکه دچار خسارت‌های فراوان می‌شود و حتی در فضای بداخلاقی و شکل گیری دوقطبی‌های شدید و آتشین احتمال وقوع حوادث اجتماعی ناگوار و بروز رفتار‌های مناسب از سوی هواداران کاندیدا‌ها وجود دارد و البته نتیجه آن چیزی جز ضرر و زیان برای کل مردم و کشور نیست و این طور نیست که فقط یک طیف و جریان از آن متضرر شود بلکه این خسارت متوجه کل جامعه است.
 
از همین رو بود که رهبر انقلاب در بیانات اخیرشان بر رعایت اخلاق در عرصه انتخابات تاکید کردند، چون اخلاقمداری در این حوزه در راستای منافع ملی است. 

در کنار این توصیه باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که ما به عنوان افراد مسلمان باید اخلاق اسلامی را تحت هر شرایطی رعایت کرده و از تهمت زدن، افترا بستن و توهین کردن به دیگران و برانگیختن احساسات منفی نسبت به رقیبان انتخاباتی پرهیز کنیم.
 
نکته دیگر اینکه انتخابات عرصه‌ای برای رشد اجتماعی است و هر کدام از نامزد‌ها اگر در فرصت تبلیغات از توانمندی‌های خود بگویند حتما این اطلاع رسانی باعث ارتقای سطح آگاهی جامعه و تحکیم ثبات اجتماعی خواهد شد و البته باید توجه داشت که اگر نامزد‌ها نسبت به رقیبان خود نقدی هم دارند می‌توانند آن را با یک بیان منطقی، محترمانه و مستدل مطرح کنند و این شیوه انتقاد کردن هم باعث بالا رفتن سطح آگاهی جامعه خواهد شد، اما اگر بنا باشد با سیاه نمایی سایر نامزد‌ها از میدان بدر شوند حتما این رفتار باعث استحکام مردم سالاری و تقویت فرهنگ سیاسی نخواهد شد. 
 
در کنار رعایت اخلاق مداری در فضای رقابت، موضوع برخورد با بداخلاقی‌های سیاسی هم مهم است. در قانون انتخابات موارد تخلف تا حدی روشن است و البته برخی از موارد هم جنبه جرم عمومی دارد و حتی مشخص است که در غیر از فضای انتخاباتی اگر کسی به دیگران افترا ببندد این مساله قابل پیگرد قضایی است.
 
مسلما در عرصه انتخابات این موضع باید به صورت جدی تری از سوی دستگاه قضایی، مدعی العموم و دادستان مورد رصد قرار گیرد و اقدامات قانونی در برابر آن انجام شود. این یک کار ضروری است و در جای خود همین برخورد‌های قضایی هم می‌تواند موجب کنترل برخی از رفتار‌های غیر اخلاقی از سوی نامزد‌ها و هواداران آن‌ها شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها