jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۴۵۸۳   ۰۸ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۴:۰۷

درست پیش از ماه سپتامبر، رهبران کارتل های نفتی در اجلاس اوپک که در اوزاکای ژاپن برگزار شد

در تلاش بودند از هر راه ممکن ، تولید خوبی داشته باشند و آن را حفظ کنند. اما پیش بینی می شود بهای نفت بزودی از قیمتی که در کریدورهای قیمت کشورهای تولیدکننده نفت ثابت مانده بود، تجاوز کند و افزایش یابد. رئیس سازمان کشورهای تولید کننده نفت اوپک ، ریوالنولوکمن همچنان امیدوارانه می گوید: مشکل ، خانگی است و در دایره تنگ سرمایه داران محدود شده است . به عقیده او، نیازی به افزایش سهمیه نفت نیست و اقتصاد دنیا از عهده قیمت های بازار بر می آید. در این میان ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و امریکا با چنین قیمتهایی مخالفند؛ اما هنوز نارضایتی خود را آشکارا عنوان نکرده اند. با این همه ، این پنهان کاری باعث نخواهد شد که اعتراض علنی آنان در آینده نزدیک به گوش نرسد. اگر چه اوپک مایل است روسیه را به چشم یک متحد بنگرد؛ ولی وجود سرمایه گذارانی که بیش از سهمیه قانونی خود نفت تولید کرده اند، باعث شد اوپک نتواند در رسیدن به یک نظر واحد درخصوص روسیه به توافق برسد. خواسته امریکا و اروپا به عنوان خریداران اصلی نفت ، افزایش تولید این محصول است ؛ بنابراین در پی کاهش برآیند قیمت نفت هستند. هیاهوی واشنگتن برای راه اندازی جنگ علیه عراق می تواند این معنی را برای دیگر اعراب داشته باشد که تهدید برای آنان نیز وجود خواهد داشت . با وجود این ، رئیس سازمان اوپک همچنان امیدوار است که دنیا مانند سابق در صلح باقی خواهد ماند او از نوعی مصالحه برای صادرات نفت خبر می دهد و می گوید: «سهمیه ها بدقت بالا می روند؛ هر چند که قیمت نفت در سطح سابق باقی می ماند.» ناگفته نماند که وجود این همه اختلاف و گوناگونی ، برای جریان های اقتصادی روسیه بسیار مطلوب است . وی ادامه می دهد: اگر عراق بمباران شود، عربستان سعودی فورا تولید نفت را افزایش خواهد داد و امید روسیه درباره به دست آوردن بودجه بیشتر، به یاس بدل خواهد شد. بنابراین وضعیت ناپایدار نه جنگ نه صلح و تهدید قریب الوقوع بودن عملیات نظامی ، برای روسیه بسیار مطلوب است . در حال حاضر روابط دوستانه با امریکا در مخالفت با برنامه های اقتصادی و سیاسی روسیه در جریان است . دولتمردان روسیه بر این باورند که بزودی وضعیت بحرانی در منطقه بروز خواهد کرد؛ اما تهدیدی برای روسیه در پی نخواهد داشت . دولتمردان روسی بر این باورند که دولت این کشور در تولید نفت بسیار موفق بوده است و این موفقیت رو به فزونی است ؛ اما دولت باید نگران تدارکات امریکا برای افزایش تولید نفت باشد. آینده نگری برای دولت روسیه الزامی است ؛ چرا که بسیاری از دولتها خواستار اختلاف اوپک و روسیه اند و در این خصوص توطئه چینی را در برنامه خویش دارند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر