سخنگوی دولت گفت: حضور مردم در انتخابات بار مسوولیت را سنگین‌تر می‌کند و عزیزانی که به هر دلیلی ترجیح دادند که در انتخابات شرکت نکنند، امیدواریم گلایه‌های‌شان منتقل شود و مشارکت داشته باشند.
سخنگوی دولت گفت: حضور مردم در انتخابات بار مسوولیت را سنگین‌تر می‌کند و عزیزانی که به هر دلیلی ترجیح دادند که در انتخابات شرکت نکنند، امیدواریم گلایه‌های‌شان منتقل شود و مشارکت داشته باشند.
کد خبر: ۱۴۴۷۹۸۵

به گزارش جام جم آنلاین، علی بهادری‌ جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران در سخنانی، گفت: از مردم و همه کسانی که در انتخابات ۱۱ اسفند شرکت کردند قدردانی می‌کنیم.

وی افزود: این حضور بار مسؤولیت را سنگین‌تر می‌کند و عزیزانی که به هر دلیلی ترجیح دادند که در انتخابات شرکت نکنند، امیدواریم گلایه‌هاشان منتقل شود و مشارکت داشته باشند.

انتخابات در سلامت کامل برگزار شد

بهادری جهرمی اظهار داشت: الحمدالله انتخابات در سلامت کامل برگزار شد و در حوزه‌هایی که انتخابات تمام الکترونیک داشتند، شاهد بازخورد خوبی بودیم که امیدواریم انتخابات الکترونیکی توسعه یابد.

سخنگوی دولت با اشاره به سیل در سیستان و بلوچستان، ضمن ابراز همدردی با مردم این استان، بیان کرد: در این سیل کشته‌ای نداشتیم، ولی آسیب‌های زیادی وارد شده است. در این خصوص وزیر کشور سریعاً به منطقه سفر داشت و وزیر نیرو هم به این استان رفت و دستگاه‌های ذیربط در منطقه حضور دارند. البته، چون استاندار اختیارات ویژه داشت، امکان تصمیمات مهم فراهم بود.

وی ادامه داد: بسیاری از موضوعات مثل قطعی آب و برق رفع شده و سایر خدمات در حال رسیدگی است. نهاد‌های انقلابی نیز مجموعه‌های نظامی و دستگاه‌ها در استان در حال خدمت‌رسانی هستند.

بهادری جهرمی با اشاره به نرخ تورم اظهار کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه ماه، بر اساس آخرین آمار مرکز آمار کشور، به ۳۵ کاهش یافته است که نشان از کاهش بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصدی از ابتدای فعالیت دولت دارد؛ در ۱۲ ماه گذشته هم این نرخ کمتر از ۲۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: دولت تلاش کرد که شوک‌های اقتصادی را کنترل و مهار و به سمت ثبات قیمت‌ها حرکت کند و علی‌رغم اینکه حوادث داخلی و بیرونی داشتیم تلاش شد، نظام اقتصادی کشور کمتر متأثر شود.

سخنگوی دولت گفت: اقدامات خوبی هم به‌ویژه در بخش تأمین و تخصیص ارز صورت گرفته است؛ در حوزه تجارت خارجی علی‌رغم آنکه در مجموع شاهد کاهش برخی درآمد‌ها بودیم، اما در مجموع شاهد افزایش تجارت خارجی و درآمد‌های نفتی بودیم که این جهت‌دهی موجب شد تا نرخ رشد اقتصادی در حوزه نفت و گاز در برخی فصول حتی به بالای ۲۰ درصد برسد.

وی ادامه داد: در عین حال که در مجموع نرخ رشد اقتصادی ما در فصول مختلف با نظر مرکز آمار به ۷ درصد هم رسید که البته طبق نظر بانک مرکزی پنج و نیم درصد بوده است، لذا نرخ‌های رشد سه و نیم، چهار و پنج درصد را در مقاطع مختلف داشته‌ایم و امیدواریم در زمستان هم رشد اقتصادی قابل قبولی داشته باشیم.

بهادری جهرمی گفت: در حوزه مسکن موفق شدیم وارد رشد مثبت شویم؛ در حوزه نفت و گاز به طور خاص رکورد شکنی را داشتیم؛ البته در برخی حوزه‌ها نتوانستیم بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به اهداف‌مان دست یابیم؛ به عنوان مثال خشکسالی و آثار آن اجازه نداد به هدف‌گذاری‌ها برسیم.

وی با بیان اینکه افزایش خرید تضمینی گندم را با افزایش نرخ ۱۲۲ درصد داشتیم گفت: در ابتدای دولت بیش از دو برابری است و در کالا‌های اساسی افزایش ۲۲ درصدی را داشتیم و امیدواریم با سرعت بیشتری مسیر رشد را طی کنیم تا قابلیت اثرگذاری آن بر سفره‌های مردم و سبد خانوار‌ها هر چه زودتر قابل لمس‌تر باشد.

سخنگوی دولت درباره افزایش حقوق کارگران گفت: افزایش حقوق کارگران در شورایعالی کار مشخص می‌شود که فقط یک سوم اعضای آن از دولت است. طبق روال معمول نمایندگان دولت، نگاه‌شان جبران هزینه‌های کارگران است.

بهادری جهرمی افزود: در عین حال تلاش داریم تا کارفرمایان، توان تحقق رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی را برای کارگران عزیز داشته باشند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی بین‌المللی اظهار کرد: نگاه این دولت از ابتدا استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در چهارچوب استقلال کشورمان بوده است؛ عضویت در شانگ‌های و بریکس در همین چهارچوب است. البته بهره‌برداری از مجموعه‌های تجارت جهانی محدود به یک گروه نیست و ما در سال گذشته موفق شدیم رکورد تجارت خارجی را شکسته و از آن عبور کنیم و در تعاملات دو و چند جانبه سعی می‌شود این نگاه وجود داشته و بهره‌برداری شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: در سفر اخیر رئیس‌جمهور به الجزایر هم به این موضوع توجه شد؛ حضور در اجلاس‌ها علاوه بر ظرفیت‌های مستقیم آن اجلاس، محیطی است برای استفاده و بهره‌برداری از روابط چند جانبه تا از ظرفیت‌های جانبی و حاشیه‌ای آن اجلاس استفاده شود؛ حضور وزیر صمت در این اجلاس هم در توسعه همکاری‌ها قابل ارزیابی است.

بهادری جهرمی با اشاره به موضوع انرژی گفت: دولت در توسعه و تقویت سیاست همسایگی، محدود به یک کشور نیست. در همین راستا و در حوزه انرژی از همه ظرفیت‌ها در حوزه سواپ و صادرات بهره‌برداری می‌شود و به دنبال توسعه خطوط انتقال انرژی هستیم.

وی افزود: دولت در منطقه کشورمان تلاش می‌کند تا به عنوان هاب یا قطب و محور صادرات و واردات انتقال انرژی تبدیل شود؛ این امر با استفاده از زیرساخت‌هایی که پیش از این در کشورمان ایجاد شده و در حال توسعه آن هستیم، صورت خواهد گرفت.

بهادری جهرمی ادامه داد: در عین حال ما در عالی‌ترین سطح در اجلاس‌های مجمع صادرکنندگان گاز شرکت می‌کنیم و از تفاهم‌های مشترک در حوزه سرمایه‌گذاری بهره می‌بریم.

وی با اشاره به موضوع کنترل قیمت‌ها و نرخ تورم گفت: یک جنبه این موضوع، نظارت بر بازار است که نگاه اصلی دولت، تشکیل وزارت بازرگانی و تنظیم بازار است که همچنان در مجلس در این باره به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم.

سخنگوی دولت افزود: جنبه دوم اینکه برای کنترل و نظارت بر بازار، وزیر «صمت» فردی دیگری را منصوب کرد. در عین حال که در وزارتخانه‌های دیگر و همینطور در بخش‌های محلی و استانی هم تمرکز لازم بر نظارت قیمت‌ها فراهم شده است.

وی افزود: مساله دیگر درخصوص ایام نوروز و طرح «عید تا عید» و کالابرگ الکترونیکی است که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است؛ لذا از همکارانم در وزارت کار و تعاون اجتماعی تشکر می‌کنم؛ بیش از ۸۰ درصد از عزیزانی که مشمول این طرح بودند، از آن استقبال استفاده کردند و به مدت ۳ ماه به اجرا خواهد رسید. در واقع این استقبال گسترده به عنوان سپری در برابر آثار تورمی بوده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها