اقدامات شاخص شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها

گستره چتر مبارزه با مواد مخدر در سراسر کشور

استان یزد   افتتاح خانه یاریگران زندگی در مرکز شهر یزد با هدف کاهش اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در جمعیت دانش‌آموزی که این مرکز علاوه بر برنامه‌ریزی جهت اجرای اقدامات خلاقانه به‌منظور پیشگیری از اعتیاد در مدارس به‌عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره نوجوان سالم نیز فعالیت می‌کند و قریب  ۲۰۰۰ دانش‌آموز از مقاطع اول و دوم متوسطه دختران و پسران از آن بازدید و در برنامه‌های مربوط مشارکت کرده‌اند.  آغاز به کار طرح یاریگران زندگی و تشکیل کانون یاریگران در بیش از ۱۲۰ روستای استان از طریق ارتباط با فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و دهیاران روستاهای منتخب  راه‌اندازی کمیته مبارزه با مواد مخدر در فضای مجازی در راستای بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی جهت پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر  اجرای طرح محله‌محور پیشگیری و مبارزه با اعتیاد به‌صورت پایلوت در محله آبشور یزد و راه‌اندازی سامانه مدیریت هوشمند محله «سامانه مهم» به‌منظور برطرف‌کردن و کنترل آسیب‌های اجتماعی و به‌طور اخص مواد مخدر و اعتیاد  افتتاح و بهره‌برداری از اولین مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد موضوع ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر در هفته دولت   راه‌اندازی و بهره‌برداری از سامانه غربالگری و ارجاع هوشمند معتادین متجاهر (غوام) کلنگ‌زنی ساخت شلتر شهر یزد توسط خیر یزدی
کد خبر: ۱۴۴۴۴۹۲
 
استان گیلان
در سال جاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اهتمام جدی در جهت اجرای دقیق طرح یاریگران زندگی در روستاهای گیلان وارد عمل شد و این طرح با حمایت‌های دکتر عباسی، استاندار و رئیس شورای هماهنگی استان؛ دکتر جلائی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری و رئیس کمیته راهبری طرح یاریگران زندگی استان و همکاری فرمانداران شهرستان‌های تابعه اجرایی شده است. این طرح باید در ۳۰درصد روستاهای استان اجرایی شود که تاکنون با پیگیری و حضور آقای اباذری، دبیر شورای هماهنگی استان در جلسات شهرستانی و در ۴۶۲روستا کانون یاریگران زندگی راه‌اندازی شده و این تعداد تا پایان سال جاری به ۵۶۱روستا خواهد رسید. استان گیلان یکی از استان‌های موفق و پیشرو در اجرای طرح مزبور بوده و این امر با انسجام و همکاری ایجادشده مابین دستگاه‌های ذی‌ربط میسر شده است.
 
استان خراسان شمالی
 راه‌اندازی مرکز تهیه و تولید محتوا با امکانات فنی مناسب در دبیرخانه شورای هماهنگی 
 امحای مواد مخدر در استان، مورخ پنجم تیرماه 
 
استان کرمانشاه
 اجرای طرح یاریگران زندگی در روستا (بالغ بر ۳۱۶روستای استان) 
 افتتاح خانه یاریگران زندگی با هدف دسترسی عادلاانه دانش‌آموزان، مدارس و خانواده‌ها به خدمات پیشگیری از اعتیاد. 
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک (استانداری-دبیرخانه شورا-بهزیستی-مؤسسه خیریه) جهت راه‌اندازی مجتمع توانمندسازی، صیانت و اشتغال معتادان بهبودیافته 
 بهره‌گیری حداکثری از فضای مجازی 
 
استان کهگیلویه و بویراحمد
 برگزاری مجمع خیرین یاریگران زندگی با حضور مسئولان کشوری، دبیر و کارشناسان شورا، خیرین، کارآفرینان، به تعداد ۶۰نفر در محل سالن شماره ۱ استانداری در یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد 
 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفت: در راستای سیاست‌ها و تدابیر ابلاغی از سوی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر و حوزه کاهش تقاضای ستاد، این مجمع در سطح استان با پیگیری‌های مکرر و شبانه‌روزی طراحی و با دعوت از خیرین و کارآفرینان برگزار شد. 
حسین اسماعیلی به ظرفیت بالای خیرین در زمینه سالم‌سازی جامعه اشاره کرد و افزود: بهبودیافتگان همواره برای پاک‌ماندن به حمایت همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی نیاز دارند، بنابراین هدف از تشکیل این مجمع، استفاده حداکثری از امکانات و جذب اعتبارات لازم به‌منظور ایجاد اشتغال پایدار بهبودیافتگان و بازگشت آنها به دامن جامعه است.
 در پایان جلسه هیات مدیره مجمع خیرین استان با ارائه آرای مدعوین تعیین شد.
 
استان خراسان رضوی
 برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در تعطیلات نوروزی ویژه شهروندان و مسافران نوروزی و نمایشگاه. پیشگیری از اعتیاد در ستاد اسکان فرهنگیان. 
 انتشار پیام‌های پیشگیری از اعتیاد در شبکه‌های مجازی و رسانه‌های بانک‌های استان.
 مسابقات کشتی محلی باچوخه گرماب و درج شعار همه با هم نه به اعتیاد بر پیراهن تمامی داوران.
 نشست‌های دینی با حضور آیات عظام و روحانیون در حرم مطهر امام رضا(ع) با موضوع آموزش خانواده، فرزندپروری و مهارت‌های زندگی.
 تماشاخانه سیار برای ارائه آموزش پیشگیری از اعتیاد و مهارت زندگی در مناطق محروم .
 نمایشگاه دائمی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد برای دانش‌آموزان در راستای طرح یاریگران .زندگی به‌منظور صیانت از نوجوانان و توانمندسازی همزمان دانش‌آموزان، والدین و معلمان.
 نظارت جدی بر مراکز درمان اعتیاد با طراحی و اجرای سامانه‌های نظارتی.
 تفاهم‌نامه با بنیاد کرامت رضوی برای صیانت اجتماعی بهبودیافتگان.
 تهیه پیش‌نویس اساسنامه بنیاد تعاون بهبودیافتگان در راستای اشتغال‌زایی و صیانت اجتماعی.
 
استان اصفهان
 راه‌اندازی و بهره‌برداری از کمپ ماده ۱۶ مخصوص زنان متجاهر به همت مسئولان استانی و پیگیری‌های مکرر کارشناسان دبیرخانه شورا و رفع بسیاری از مشکلات استان در این زمینه. 
 تشکیل جلسات کارشناسی متعدد با حضور نمایندگان کمیته نظارت، کمیته شناسایی اموال قاچاقچیان و ستاد و روسای دستگاه‌های مقابله‌ای در استان به‌منظور ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان مواد مخدر و روان‌گردان‌ها .
 
استان اردبیل
 برگزاری جشنواره یاریگران روستا با رویکرد نشاط اجتماعی، حمایت از فروش تولیدات، محصولات (دامی، کلیم‌بافی، فرش‌بافی، صنایع‌دستی و...) و مسابقات بومی محلی به همراه اعطای جوایز متنوع برای روستاییان تحت پوشش طرح شهرستان سرعین.
 برگزاری مستمر سلسله کارگاه‌های آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد ویژه دانشجویان با همکاری کانون سلامت روان اجتماعی دانشجویی دانشگاه‌ها با همکاری کانون‌های هلال احمر مستقر در دانشگاه‌های سطح استان.
 
استان آذربایجان غربی
 احداث دومین مرکز نگهداری، درمان، حرفه آموزی و اشتغال‌زایی معتادان متجاهر با استفاده از سوله‌های بلااستفاده جهاد کشاورزی استان با ظرفیت ۱۰۰۰ نفر تجهیز و تا پایان سال مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.
 تشکیل و راه‌اندازی مجمع خیرین در استان در آبان ماه امسال
 اجرای طرح یاریگران زندگی در ۲۱درصد از روستاهای هدف در سطح استان
 اجرای طرح کارزار رسانه‌ای پیشگیری از اعتیاد با عنوان والد آگاه؛ فرزند ایمن و با موضوع اختصاصی «آیا می‌دانی الان فرزندت کجاست؟» در سراسر استان
 برگزاری همایش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با محوریت اعتیاد در شهرستان پیرانشهر در بهمن ماه
 امحای انواع موادمخدر غیرقابل استحصال.
 
استان آذربایجان شرقی
 افتتاح خانه کشتی در روستای آذغان شهرستان اهر
 افتتاح اولین خانه نشاط و تندرستی در سطح کشور در روستای کقالق اهر
 افتتاح اولین گرمخانه و سرپناه شبانه «ندای آرامش» در تبریز
 افتتاح خانه «یاریگران زندگی» در کانون امام خمینی تبریز
 افتتاح اولین مرکز سیار واحد سیار خدمات کاهش آسیب
 
استان البرز
 افتتاح سالن افزایش ظرفیت ۱۵۰ نفری در مرکز ماده ۱۶ بانوان در منطقه قزلحصار
 افتتاح کارگاه اشتغال در مساحت متراژ۲۲۰ در مرکز بانوان 
 افتتاح اسکان موقت بعداز خروج مددجویان مرکز بانوان باظرفیت ۵۰ نفر
 مراسم کلنگ‌زنی اولین مرکز ماده ۱۶ یاریگران درمان زندگی‌. اشتغال و مراقبت‌های بعد از خروج توسط دکتر کاظمی به مساحت ۲۰۰۰ متر سالن و آشپزخانه و ۵۰۰ متر سوله اشتغال و اداری که ان‌شاءا... دهه فجر توسط دکتر مومنی و مسئولان استان افتتاح می‌شود.
 افتتاح سالن افزایش ظرفیت ۴۰۰ نفری مرکز ماده ۱۶ چهارباغ .
 افتتاح هفت سوله کارگاهی حرفه آموزی و اشتغال و مراقبت‌های بعد از خروج توسط دکتر مومنی، استاندار و مسئولان استانی در چهارباغ.
 افتتاح سالن اشتغال باظرفیت ۸۰ نفر در مرکز ماده۱۶ کلاک با حضور دکتر کاظمی
 افتتاح اولین مرکزماده ۱۶مردان شهرستان فردیس باظرفیت ۲۰۰ نفر با حضور رئیس سازمان زندان‌های کشور
 
استان همدان
 ساخت، تجهیز و بهره‌برداری از ساختمان اداری شورا .
 احداث و بهره‌برداری از پارکینگ تملکی مرکزی شورا به مساحت یک هکتار.
 افتتاح و راه‌اندازی خانه یاریگران زندگی و نمایشگاه دائمی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برای جامعه هدف از‌جمله دانش‌آموزان، فرهنگیان، مربیان در راستای توسعه برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی پیشگیرانه.
 راه‌اندازی مجمع خیرین یاریگران زندگی در استان و اختصاص دفتر مجمع خیرین در محل ساختمان شورا.
 راه‌اندازی مرحله دوم مرکز ماده ۱۶ نهاوند به منظور افزایش ظرفیت پذیرش، ساماندهی، نگهداری و درمان معتادین متجاهر.
 
استان مازندران
 افتتاح بزرگ‌ترین مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر استان مازندران: این مرکز با ظرفیت اولیه ۵۰۰ نفر و قابلیت افزایش به ۱۰۰۰ نفر با صرف هزینه ۳۵۰‌میلیارد ریال اعتبار تخصیصی ستاد مبارزه با مواد‌مخدر کشور در آذر ماه امسال با حضور دکتر وحیدی وزیر کشور، دکتر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر کشور، استاندار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در شهرستان بابل مورد افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. 
 
استان گلستان
 پایلوت کشوری فعال‌سازی مجمع خیرین یاریگران زندگی در استان .
 پایلوت کشوری اجرای طرح یاریگران زندگی در روستا (افتتاح کانون یاریگران زندگی در ۳۰۴ روستای استان در فاز اول اقدام).
 رشد ۴۲‌درصدی اجرای برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه در محیط خانواده و محیط‌های دانش‌آموزی رشد ۵۹‌درصدی اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در محیط‌های کاری، محله‌ها و ارتقای دانش تخصصی و تربیت کادر متخصص.
 رشد ۵۰‌درصدی برگزاری کارگاه‌ها، همایش‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های پیشگیری از اعتیاد.
 افتتاح ۱۱۲۳ کانون یاریگران زندگی در مدارس .
 تدوین الگوی ائتلافی پیشگیری از اعتیاد محله محور در ۶۳ محله آلوده استان.
 تدوین الگوی ائتلافی توانمند‌سازی و اشتغال محله محور و اجرای پایلوت آن در محله قلعه‌حسن‌خان شهرستان گرگان.
 افتتاح دو خانه یاریگران زندگی در مدارس شهرستان‌های کردکوی و گنبد کاووس
 راه‌اندازی کمیته مبارزه با مواد مخدر در فضای مجازی. 
 
استان فارس
 شناسایی کارآفرین کارخانه‌دار فعال در زمینه بازیافت بطری‌های پلاستیکی و کارتن‌سازی در شیراز: در راستای اهداف و توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر، کارآفرین کارخانه‌دار فعال در زمینه بازیافت بطری‌های پلاستیکی و کارتن‌سازی شناسایی شد. وی با ظرفیت مالی خود تاکنون ۱۹۶ نفر از افراد آسیب دیده و بهبودیافته از اعتیاد را به‌کارگیری کرده که این اقدام تاثیر بسزایی در توانمندسازی آنان و اعتماد عمومی و بازگشت به آغوش خانواده و جامعه دارد. 
 
استان سمنان
 احداث خانه یاریگران زندگی‌: خانه پیشگیری از اعتیاد شامل اتاق آموزش، اتاق بازی، اتاق مشاوره، سالن غذاخوری، اتاق نمایش فیلم و... با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر توسط اداره کل آموزش و پرورش استان به منظور بهره‌گیری دانش‌آموزان و خانواده‌ها در سمنان راه اندازی شد.
 ‌راه اندازی خانه صیانت و توانمندسازی از بهبود یافتگان استان: خانه صیانت و توانمندسازی از بهبود یافتگان استان جهت ارائه مهارت‌های زندگی و آموزش‌های لازم برای توانمندسازی بهبودیافتگان ارجاع شده از مرکز ماده ۱۶ راه‌اندازی شده که این مرکز آنها را تا مدتی نگهداری و با ارائه خدمات آموزشی، درمان، بهداشتی و... به آغوش جامعه برمی‌گرداند.
 طرح یاریگران زندگی در روستا: طرح یاریگران زندگی در روستا با پیشنهاد استان سمنان توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تصویب و در ابتدای سال ۱۴۰۲ جهت اجرا به کل کشور ابلاغ شد که در سال‌جاری ۳۰ درصد جمعیت روستایی استان را تحت پوشش برنامه‌های پیشگیری، درمانی، حمایتی و مقابله‌ای قرار داده است.
 راه‌اندازی مجمع خیرین مبارزه با مواد مخدر: مجمع خیرین مبارزه با مواد مخدر استان در اردیبهشت ماه با حضور مسئولان کشوری و استانی، خیرین استان، سازمان‌ها و گروه‌های مردمی و ... تشکیل و هیات امنا و مدیرعامل آن تعیین شدند.
 
استان کردستان
 افتتاح مرکز ماده ۱۶ استان کردستان با حضور جناب آقای دکتر وحیدی وزیر کشور.
 تجهیز و تکمیل سوله‌های اشتغال‌زایی مرکز اشتغال‌زایی رها تحت نظارت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان.
 افتتاح خانه یاریگران دانش‌آموزی جهت بهره‌برداری دانش‌آموزان دوره‌های مختلف تحصیلی در راستای اقدامات فرهنگی و پیشگیری.
 افتتاح کانون‌های یاریگران زندگی روستا در روستاهای استان 
 افتتاح و بهره برداری از سامانه سرا جهت اسکان شبانه بهبود یافتگان بدون سرپناه.
 ارجاع بهبود یافتگان معضل اعتیاد به اداره کل کار استان جهت برخورداری از ۱۰درصد اعتبارات ابلاغی توسعه و راه‌اندازی مشاغل برای بهبود یافتگان.
 راه‌اندازی مجمع خیرین یاریگران زندگی و همراه سازی خیرین استان در راستای حمایت از بهبود یافتگان اعتیاد.
 
استان خراسان شمالی
 کسب رتبه دوم ارزیابی عملکرد در بین شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کشور.
 اجرای طرح یاریگران زندگی در ۲۱۵روستای استان.
 تشکیل مجمع خیرین یاریگران زندگی با حضور ۳۳۰ از نفرخیرین استان.
 پیگیری برای استقرار اولین پست ایست و بازرسی در ورودی شرقی استان با ساخت و استقرار کانکس.
 ثبت یک قطعه زمین کشاورزی به‌عنوان اولین وقف حوزه مبارزه باموادمخدر در کشور.
 نام‌گذاری یکی از معابر مرکز استان به نام شهدای مبارزه باموادمخدر.
 انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه این دبیرخانه با دفتر امور اجتماعی استانداری و اداره کل بهزیستی به منظور ساماندهی معتادان متجاهر و جذب ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به این منظور از سازمان امور اجتماعی کشور.
 
استان بوشهر
 افتتاح خانه یاریگران زندگی: در راستای مهارت‌آموزی دانش‌آموزان و افزایش سطح آگاهی آنها و والدین نسبت به آسیب‌های اجتماعی نوظهور، خانه یاریگران زندگی استان بوشهر با حضور قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در تیرماه افتتاح و راه‌اندازی شد. 
 تشکیل مجمع خیرین یاریگران زندگی: به‌منظور حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده از اعتیاد و توانمند‌سازی بهبود‌یافتگان با استفاده از ظرفیت مردمی و خیرین مجمع خیرین یاریگران زندگی با حضورخیرین وکارآفرینان بارسالت ایجاداشتغال در استان بوشهر تشکیل شد.
 
تهران بزرگ
 برگزاری برنامه افتتاح خط تیراندازی تفنگ ساچمه‌ای درمحل روستای نسوز و هفت دستگاه در بخش مرکزی شهرستان ری با حضور قائم مقام دبیرکل ستاد و سایر مقامات کشوری، استانی و شهرستانی. 
 برگزاری برنامه افتتاح کانون یاریگران زندگی در روستا در محل روستای نسوز هفت دستگاه در بخش مرکزی شهرستان ری با حضور قائم مقام محترم، دبیر کل ستاد جناب آقای دکتر کاظمی و مسئولان کشوری، استانی و محلی.
 افتتاح خانه یاریگران زندگی شهر تهران در محل کانون فرهنگی و تربیتی شریعتی در منطقه ۱۶ برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره نوجوان سالم در محل کانون فرهنگی تربیتی سمیه.
 برگزاری مسابقات شنا ویژه کارکنان مرد زندان‌های تابعه استان با حضور هیأت داوران اعزامی از هیأت شنای استان تهران و با شرکت ۶۰ نفر از منتخبان. 
 برگزاری مسابقات طناب‌زنی و بازی‌های بومی و محلی در بین زندانیان زندان‌های تابعه استان به ظرفیت ۵۱۰۰ نفر.
 برگزاری مراسم کوهپیمایی با اعزام کارکنان و سربازان وظیفه اداره کل زندان‌های استان و بازداشتگاه اوین و سایر برنامه‌های متنوع برای زندانیان استان تهران.
 برپایی نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی ویژه هفته مبارزه با مواد مخدر.
 برگزاری مراسم دیدار با خانواده شهدا.
 برگزاری مراسم کلنگ‌زنی ساخت ساختمان ملاقات مددجویان مرکز سروش.
 
استان قم
 برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی و میانی تربیت کادر متخصص ویژه مبلغان حوزه علیمه برادران استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، بوشهر، زنجان، سمنان، قزوین، قم و کردستان به مدت پنج روز با نظارت و مدیریت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم. 
 برگزاری همایش سلامت اجتماعی و اعتیاد در سالن شهید احمدی روشن دانشگاه قم ویژه روان‌شناسان و مشاوران دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، بنیاد شهید، کمیته امداد، پاسگاه‌های انتظامی و سازمان‌های مردم نهاد فعال استان با حضور جناب آقای دکتر صفاری نیا، رئیس انجمن روان‌شناسی اجتماعی ایران همراه برپایی نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد. 
 ایجاد گشت انتظامی ویژه مبارزه با مواد مخدر برای اولین بار در کشور در استان قم.
 دیدار مدیران استان با خانواده ۱۶شهید مبارزه با مواد مخدر استان.
 برپایی نمایشگاه عمومی پیشگیری از اعتیاد در محل خانه یاریگران زندگی در هفته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مراکز آموزشی به مدت ۱۱روز برای دانش‌آموزان، معلمان و کادر آموزشی مدارس.
 طراحی دو بسته نمایشگاهی باعنوان سلامت روان، باورهای غلط درباره اعتیاد جوانان و نوجوانان در قالب تخته شاسی و استفاده از آنها در نمایشگاه‌های پشگیری از اعتیاد در کانون‌های هدف خانواده، مراکز آموزشی، محیط‌های کار و محله‌ها. 
 تشکیل کمپین «نه به اعتیاد» در بوستان‌ها و اماکن پرتردد استان. 
 راه‌اندازی کانون یاریگران زندگی در روستاهای استان. 
 برگزاری نشست تخصصی علمی با موضوع نقش کرامت نفس و آینده‌نگری در کاهش تمایل به مصرف مواد در نوجوانان در محل خانه یاریگران زندگی.
 برگزاری همایش پیشگیری از اعتیاد ویژه خانواده‌های آسیب‌پذیر تحت عنوان تا بهار راهی نیست در تالار شهر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان.
 برگزاری تقدیر از افراد بهبودیافته بالای یک‌سال در مرکز ماده ۱۶ قمرود ویژه بهبودیافتگان.
 
استان سیستان‌وبلوچستان
 با تمرکز بر اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی در مرزهای زمینی و دریایی طی سال‌جاری ۱۵۱ تن انواع مواد مخدر توسط دستگاه‌های مقابله‌ای استان کشف شد که نسبت به سال گذشته ۵ درصد رشد داشته است. 
 واریز ۴۸ میلیارد تومان از حساب سپرده دادگستری به حساب خزانه ستاد مبارزه با مواد مخدر از فروش اموال توقیفی. 
 اجرای طرح ساماندهی و صیانت اجتماعی از معتادان متجاهر در استان با همکاری دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان. 
 آغاز عملیات اجرایی ۳۰۰ هکتاری دهکده سلامت (ماده ۱۶) با هدف توسعه و گسترش مرکز نگهداری، درمان و صیانت اجتماعی معتادان متجاهر در سطح استان. 
 تخصیص بیش از ۷۳میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی برای ایجاد و راه‌اندازی و تجهیز مراکز نگهداری، درمان معتادان متجاهر در سطح استان. 
 راه‌اندازی خانه یاریگران زندگی ویژه دانش‌آموزان و تعداد ۳۲۴۲ کانون در مدارس سطح استان. 
 جلب مشارکت و حمایت خیرین در برنامه‌های حوزه مبارزه با موادمخدر با اعتباری بالغ بر ۸۰۰میلیون تومان برای تجهیز مراکز درمان، توانمندسازی و صیانت اجتماعی معتادان متجاهر. 
 تحت پوشش قراردادن بیش از ۶۳۷ خانواده در راستای صیانت اجتماعی به بهبودیافتگان و خانواده‌های آنان.
 فروش ۱۳۶۵ دستگاه خودروی توقیفی و مصادره‌ای از طریق برگزاری پنج‌مرحله مزایده عمومی (سامانه الکترونیک ستاد ایران) به ارزش ۱۷۲میلیارد تومان.
 
استان چهار‌محال‌و‌بختیاری
 آبان‌ماه سال‌جاری در هفته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با همکاری ادارات مسئول در حوزه آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد و با استفاده از ظرفیت سمن‌های مردم‌نهاد و نمایشگاه یاریگران زندگی در مکان خانه یاریگران زندگی برگزار شد. این نمایشگاه با تصویب در کمیته فرهنگی و با غرفه‌بندی مکان مدنظر در مساحت ۷۰۰ متر مربع با حضور تمامی ادارات و تعدادی از مدیران کل از‌جمله مدیرکل آموزش و پرورش و بهزیستی و ورزش و جوانان و... افتتاح شد‌.
 طی یک هفته بیش از ۱۲۰۰ نفر از ۲۰ آموزشگاه از نمایشگاه بازدید کردند.
 به‌دلیل آزاد بودن برای عموم بیش از۵۰۰ نفر مردم عادی نیز از محل بازدید داشتند و ضمن ارائه مشاوره حضوری کلاس‌های آموزشی و مسابقات ورزشی و هنری نیز برگزار و به نفرات برتر نیز جوایزی اهدا شد.
 همچنین کلیپ‌های کوتاه و آموزنده با موضوع پیشگیری از اعتیاد نیز انجام شد.
 
استان کرمان
 در راستای تدابیر دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اقدامات جهادی و شبانه‌روزی کارکنان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان مزایده ۲۶۸۶ دستگاه انواع خودرو در ۹ ماه امسال با ۱۶۱۳ درصد افزایش نسبت سال ۱۴۰۱ انجام پذیرفت. فرآیند مزایده‌ها به صورت کاملا الکترونیکی انجام پذیرفت.
 در حوزه یاریگران زندگی با راه‌اندازی هیأت اندیشه‌ورز در تمامی روستا‌های استان و همچنین بخش‌ها و شهرستان‌های استان اندیشکده یاریگران تشکیل و در حوزه‌های شناسایی تحلیل‌ و ارائه راهکار برای برون‌رفت از مسائل، همچنین شناسایی ظرفیت‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... اجرای ماموریت می‌کند.
 با استفاده از بستر هوش‌مصنوعی شبکه‌ای برای مدیریت نظام مسائل روستاها به صورت مردمی اقدام مشترک و نهادی شکل گرفته که تمام فرآیند‌های برآوردی با حل مسأله‌شناسی و ظرفیت‌شناسی از کف روستا انجام می‌پذیرد و تا مرحله حل بهره‌وری تا سقف شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ استان به ریاست استاندار محترم پیگیری و اقدام می‌شود.
 در راستای ساماندهی و مدیریت درمان معتادان متجاهر و رویکرد درمان اجتماع‌محور اقدام به طراحی پروژه دهکده تندرستی در زمینی به مساحت ۷۰ هزار‌متر‌مربع در دستور کار قرار‌گرفته‌ و مقرر ‌است با مشارکت خیرین و بخش‌های خصوصی تا هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها