مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ بورل ابراز امیدواری کرد که از بیست و هشتم بهمن «ماموریت دریایی» اتحادیه در دریای سرخ برای دفاع از اسرائیل آغاز شود.
کد خبر: ۱۴۴۳۴۴۴

به گزارش جام جم آنلاین، در شرایطی که ائتلاف دریایی واشنگتن و حملات آمریکا و انگلیس نتوانسته حمایت یمن از غزه را متوقف کند، اتحادیه اروپا هم در تدارک برای تبدیل شدن به سپر اسرائیل است.

بورل روز چهارشنبه گفت که کشور‌های عضو اتحادیه اروپا اواسط فوریه (اواخر بهمن) برای «حفاظت از کشتی‌ها»، در دریای سرخ یک ماموریت دریایی را آغاز خواهند کرد.

اتحادیه اروپا در شرایطی در حال تدارک برای این ماموریت است که آمریکا ۲۸ آذر یک ائتلاف دریایی برای مقابله با حمایت‌های یمن از غزه تشکیل داده و عملا سپر دریایی اسرائیل شده است.

بورل پیش از نشست وزرای دفاع اتحادیه به خبرنگاران گفت که «همه کشور‌های عضو حاضر به مشارکت (در این ماموریت) نخواهند بود... امیدوارم که در ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) بتوان این مأموریت را آغاز کرد».

به گفته او، هدف نشست امروز وزرای دفاع اتحادیه اروپا این است که یک کشور پیشرو انتخاب و مشخص شود که مقر این مأموریت کجا باشد، چه کشوری و با چه دارایی‌هایی در آن شرکت کند.

حضور نظامی آمریکا در دریای سرخ و تجاوزات اخیر مشترک این کشور و انگلیس به یمن نتوانسته مانع از حملات یمنی‌ها به کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌های به مقصد اسرائیل شود.

دیپلمات‌های ناشناس به «رویترز» گفتند که فرانسه، یونان و ایتالیا به رهبری این ماموریت علاقه نشان داده‌اند و هفت کشور برای ارسال تجهیزات و دارایی‌های دریایی اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گفته آنها، در این عملیات ابتدا سه کشتی تحت فرماندهی اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. فرانسه و ایتالیا در حال حاضر در دریای سرخ کشتی‌های جنگی دارند و آلمان قصد دارد ناوچه به منطقه بفرستد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که وظیفه ماموریت دریایی اتحادیه اروپا محافظت از کشتی‌های تجاری است «اما در حملات علیه حوثی‌ها شرکت نمی‌کند».

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها