ماهواره ثریا متعلق به سازمان فضایی ایران (وزارت ارتباطات) با ماهواره‌بر سه مرحله‌ای سوخت جامد قائم ۱۰۰ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب شد و در مدار ۷۵۰ کیلومتری قرار گرفت.
کد خبر: ۱۴۴۱۷۲۰

به گزارش جام جم آنلاین، ساعاتی پیش ماهواره بر قائم ۱۰۰ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با موفقیت ماهواره ثریا را در مدار ۷۵۰ کیلومتری قرار داد.
این اولین بار است که ماهواره‌بر‌های ایرانی به مدار ۷۵۰ کیلومتری دست پیدا می‌کنند. این اتفاق عمر ماهواره را تا ۱۰ سال افزایش خواهد داد.

ماهواره ثریا سازمان فضایی با ماهواره بر سوخت جامد سه مرحله‌ای قائم ۱۰۰ نیروی هوافضای سپاه با موفقیت به فضا پرتاب شد.

ماهواره بر قائم ۱۰۰ که قابلیت حمل تا ۱۰۰ کیلوگرم را دارد، در سومین پرتاب خود توانست ماهواره تحقیقاتی ثریا با جرم تقریبی ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۷۵۰ کیلومتری دایروی قرار دهد.

این ماهواره با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت ارتباطات تولید شده است.

این پرتاب صبح امروز (شنبه ۳۰ دی) با حضور سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه و جمعی از مقامات و مسئولان کشوری و لشکری انجام شد.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز این ماهواره آن را رکورد جدیدی در ارتفاع پرتاب ماهواره در کشور دانست.

این ماهواره‌بر از نوع سوخت جامد است که توسط نیروی هوافضای سپاه پاسداران ساخته شده است. قائم ۱۰۰ که با تلاش نیروی هوافضای سپاه ساخته شده، اولین ماهواره‌بر سه مرحله‌ای سوخت جامد ساخت ایران است.

قائم ۱۰۰ قادر است ماهواره‌های با وزن ۸۰ کیلوگرم را در مدار ۷۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها