جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تشریح اولویت‌های سیاست خارجی این اتحادیه در غزه بار دیگر بر لزوم جلوگیری از گسترش درگیری‌ها در منطقه تاکید کرد.
کد خبر: ۱۴۴۱۲۰۰

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، بورل در یادداشتی برای نشریه لوموند فرانسه، از سفر اخیرش به غرب آسیا و دیدار با مقام‌های بلندپایه لبنان و عربستان سعودی نوشت. وی اوضاع منطقه را وخیم، پیچیده و گسترده توصیف کرد و مدعی شد:‌ جنگ فقط برای کسانی اجتناب ناپذیر است که منافع سیاسی در تداوم آن دارند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه «در شرایط فعلی سه اولویت وجود دارد»، افزود: به هر قیمتی باید از گسترش درگیری میان (رژیم) اسرائیل و فلسطین به لبنان جلوگیری شود.

وی دومین اولویت را کاهش وضعیت فاجعه‌بار انسانی در غزه عنوان کرد و بر لزوم هموار کردن مسیر توقف جنگ تاکید کرد. بورل هشدار داد که در صورت گسترش درگیری‌ها، راه‌حل پایان مناقشه فلسطین و اسرائیل به تاخیر می‌افتد.

رژیم صهیونیستی با حمایت تمام عیار کشورهای غربی برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و توقف عملیات نیروهای مقاومت، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌انداخته و هزاران فلسطینی غیرنظامی را به شهادت رسانده است. بر اساس گزارش‌ها تاکنون افزون بر ۲۴ هزار فلسطینی بر اثر حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی جان خود را از دست داده‌اند.

بورل هفته پیش در نوشتاری با اشاره به بحران انسانی در غزه، توقف جنگ در باریکه را امری حیاتی توصیف کرد. وی در این یادداشت که در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، اعتراف کرد: وضعیت کاملاً غم انگیزی که غیرنظامیان در غزه تجربه می‌کنند به این دلیل که روزنامه نگاران غربی به منطقه دسترسی ندارند و بسیاری از روزنامه نگاران فلسطینی هم از هفتم اکتبر جان خود را از دست داده‌اند، به اندازه کافی در اروپا درک نمی‌شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، افزود: با وجود تلاش‌های اخیر برای افزایش جریان انتقال اقلام بشردوستانه به غزه اما این کمک‌ها به طرز تاسف‌باری کافی نیست. این وضعیت نشان می‌دهد که تنها توقف پایدار جنگ می‌تواند وضعیت غیرنظامیان را بهبود بخشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها