یکی از اقدامات مهمی که در فرایند کابل کشی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم ارزیابی دقیق نوع کابل‌ها، ویژگی‌های آنها و مشخصات فنی می‌باشد.
کد خبر: ۱۴۴۱۱۲۸

با این کار می‌خواهیم متوجه شویم که آیا می‌توان از نردبان کابل در شبکه استفاده کرد یا خیر؟ بنابراین معیار سنجش بررسی المان‌های مهندسی کابل کشی در محیط های مختلف و در ارتفاعات سازه است.

یک کابل کشی اصولی در وهله اول احتیاج به انتخاب صحیح قطعات پشتیبان دارد. اگر به هر نحوی شما نتوانید یک گزینش مناسب از مجموعه قطعات داشته باشید در آن صورت نمی‌توان تضمینی برای کیفیت پروژه کابل کشی قائل بود. در کنار این‌ها ما می‌خواهیم یک صرفه‌جویی اساسی نیز در بودجه خود داشته باشیم. به همین دلیل نوع کابل‌ها باید با تجهیزات پشتیبان هماهنگی داشته باشند.

در غیر این صورت هم سرمایه شما از بین می‌رود و هم ریسک کابل کشی نیز افزایش می‌یابد. ما می‌خواهیم به طور دقیق ببینیم که آیا کابل‌های سبک و با قطر کم لازم است با سینی‌ها پشتیبانی شوند یا اینکه به نردبان کابل احتیاج دارند؟ برای دریافت پاسخ این سوال به ادامه مقاله توجه فرمایید.

ویژگی‌ها و مشخصات نردبان کابل

نردبان کابل همانطور که از نام آن مشخص است دقیقاً شبیه یک نردبان می‌باشد. یعنی یک ساختار پله‌ای دارد و در شاخه های دو الی سه متری تولید می‌شود. پله‌هایی که برای این قطعه طراحی شده است به صورت منظم و در فاصله‌های یکسان نسبت به یکدیگر قرار گرفتند. نردبان‌ها می‌توانند به صورت افقی سبب پشتیبانی کابل‌ها شوند. عرض و اندازه سطح مقطع نردبان کابل نیز از 100 میلی‌متر تا 1000 میلی‌متر است. بنابراین این یک وجه تشابهی بین نردبان‌ها و سینی کابل خواهد بود. جنس نردبان‌ها نیز از ورق‌های فولادی گالوانیزه است. این ورقه‌ها می‌توانند نیروهای وزنی حاصل از کابل‌ها را به خوبی تحمل کنند.

علاوه بر مدل‌های گالوانیزه گرم نمونه های رنگ شده و گالوانیزه سرد نیز عرضه می‌شوند. یک شاخه نردبان کابل استاندارد همراه با اتصالات آن عرضه می‌شود. قطعات اتصال دهنده نیز بسیار متنوع هستند و در نمونه اتصالات سازه‌ای مانند سی چنل‌ها، رادهای گالوانیزه، ساپورت‌ها و براکت‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. اما ساپورت‌های بین نردبان تنوع خاص خود را دارند و پرکاربردترین آنها زانوها و رابط‌ها هستند. اتصالات دیگر می‌تواند سه راهی‌ها و زانوهای عمودی باشند. البته این‌ها برخی از قطعات اتصال دهنده هستند.

 آیا استفاده از نردبان کابل برای کابل‌های سبک مناسب است؟

سینی کابل برای کابل‌های سبک، نردبان کابل برای کابل‌های سنگین

این یک قاعده کلی در شبکه های کابل کشی در مجموعه‌های صنعتی است. به این صورت که اگر کابل‌های شما سبک باشند می‌توانید روی سینی کابل حساب ویژه‌ای باز کنید. اما اگر احساس می‌کنید کابل‌ها قطورتر و سنگین‌تر هستند در آن صورت شاید نتوان امنیت کابل‌کشی را با سینی کابل تضمین کرد. به همین دلیل در چنین شرایطی نردبان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس سوال اصلی اینکه آیا نردبان کابل مناسب کابل‌های سبک هستند باید بگوییم که شما می‌توانید با نردبان‌ها نیز کابل‌های سبک را مسیریابی کنید اما یک سری اشکالات فنی پیش روی شما خواهد بود.

اول آنکه پایداری کابل‌ها بر روی نردبان‌ها مناسب نخواهد بود. یعنی این کابل‌ها به دلیل وزن کم و قطر کوچکتر نمی توانند به صورت مسطح و صاف بر روی پله‌های نردبان باقی بمانند. حالا آنکه کابل های قطورتر انعطاف کمتری دارند. بنابراین بدون آویزان شدن از بین پله‌های نردبان صاف و پایدار باقی می‌مانند.

پس نوع کابل‌ها خصوصیاتی که دارند، ابعاد آنها به طور کامل بررسی می‌شود و سپس بر اساس اطلاعات به دست آمده به خرید تجهیزات پشتیبانی کابل مانند نردبان کابل و سینی کابل می‌پردازیم. این کار باعث می‌شود که هزینه‌های شما در جهت ایجاد یک شبکه صحیح و استاندارد صرف شود و در بلند مدت نیز هزینه تعمیر نگهداری شما کاهش یابد.

استفاده از نردبان کابل در موقعیت‌های مختلف

نردبان کابل با توجه به ساختار خود در موقعیت‌های گوناگونی قابل نصب است. اولین نقطه ارتفاع سازه و نزدیک سقف می‌باشد. البته می‌توان با انواع براکت‌ها آنها را از طریق دیوار مسیریابی و هدایت کرد. اما در نقاط دیگر همچون ارتفاعات پایین، فضاهای باز و سرپوشیده نیز استفاده می‌شوند. قطعه کاربردی دیگر با عنوان درپوش نردبان طراحی و ساخته شدند که باعث می‌شود از قسمت بالای نردبان هیچگونه تنشی کابل‌ها را تهدید نکند.

این درپوش‌ها نه تنها برای نردبان‌ها بلکه برای سینی‌های کابل نیز ساخته شدند. بنابراین یک امنیت کاملی ایجاد می‌شود که به نوعی می‌توان عوامل آسیب‌زای محیط را از برخورد با کابل‌ها به دور نگه داشت. نردبان‌ها و سینی‌ها جزو تجهیزات پشتیبانی روکار هستند. اما اگر کابل‌های برق قرار است در بافت داخلی سازه مسیریابی شوند در آن صورت لوله‌ها بهترین انتخاب خواهند بود. البته ترانکینگ‌ها نیز می‌توانند در بخش کف سازه به صورت توکار استفاده شوند.

 آیا استفاده از نردبان کابل برای کابل‌های سبک مناسب است؟

فروش با کیفیت‌ترین نردبان‌ها و سینی‌های کابل در گروه صنعتی رفیع

مشتریانی که به دنبال خرید انواع سینی کابل و نردبان کابل در سایزهای مختلف هستند گروه صنعتی رفیع به عنوان یک مرکز تولید و عرضه کننده مستقیم محصولات می‌تواند خدمات با کیفیتی را به مشتریان ارائه دهد. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت اینترنتی ما به آدرس rafiepipe.com علاوه بر دریافت اطلاعات تخصصی دیگر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها