رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه در حوزه نشاط و امید جامعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری نیاز است، گفت: زیرساخت‌های تفریح بانوان در شهر اصفهان عدالت مکانی ندارد و کم است.
کد خبر: ۱۴۳۹۵۶۹

جام جم آنلاین اصفهان؛ فرزانه کلاهدوزان در نشست تشریح سیاست‌ها و اقدامات مدیریت شهری در حوزه بانوان اظهار کرد: در شورای ششم دو هدف مهم و کلان از جمله هویت و نشاط و امید را مبنای فعالیت قرار دادیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ساختار شهرداری مردسالارانه و تعداد بانوان کم است، افزود: شهرداری نهادی قدیمی است و مردانگی در آن به چشم می‌خورد، گرچه شورای اسلامی شهر باید به شهر نگاه کند و وظیفه آن فقط توجه به شهرداری نیست.

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه در دوره ششم مدیریت شهری، کمیسیون بانوان، خانواده و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان تشکیل شد و تاکنون ۹ جلسه تشکیل داده است، تصریح کرد: برای دو هدف نشاط و امید و هویت جلسات مختلفی برگزار شده است؛ البته در حوزه نشاط و امید زیرساخت‌های سخت‌افزاری نیاز است، زیرا زیرساخت‌های تفریح بانوان عدالت مکانی ندارد و کم است.

کلاهدوزان تاکید کرد: دیدگاه بانوان را باید در تعریف پروژه‌ها دنبال کنیم، از این‌رو در تعریف پروژه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها به‌عنوان مادر و زن، به پروژه‌ها نگاه می‌کنم.

بهینه سازی باغ‌های بانوان در دستور کار

وی ادامه داد: در حوزه سخت‌افزاری باغ‌های بانوان که نیاز به بهینه‌سازی داشت را مورد توجه قرار دادیم و طرح‌های رویدادی را استفاده و روی برنامه‌های کوتاه مدت و قابل تحقق تمرکز کردیم.

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه سال گذشته به‌مناسبت روز مادر، طرح مهمان مامان را اجرا کردیم که با این اقدام نشاط به جامعه زنان بازگشت، گفت: در برنامه‌های هفته اصفهان رویدادی به نام بانوان مشخص شده است.

کلاهدوزان اظهار کرد: خدمت دیگر برای کارت منزلت بانوان بود، به‌طوری که از سال ۱۴۰۰ به بعد بانوان دارای سه فرزند مشمول دریافت کارت منزلت شهروندی شدند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه برگزاری جشنواره‌های تفریحی ویژه بانوان را در دستور کار قرار دادیم که نگاه به مدل‌های جدید بانوان و نقشی که در اقتصاد دارند، یکی دیگر از اولویت‌ها است.

در حکمرانی باید به سمت حکمروایی، مشارکت‌پذیری و مشارکت‌جویی پیش برویم

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر لزوم توجه نقش اقتصادی بانوان، گفت: تعداد دانشگاه‌های استان زیاد و فارغ‌التحصیلان بانو در آن‌ها کم نیستند، از این‌رو مدل‌های فضای کار اشتراکی را دنبال کردیم.

کلاهدوزان ادامه داد: بنیاد فرهنگی امیرقلی امینی بازسازی شده است و به‌صورت فضای کار اشتراکی در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که حوزه اثر آن‌ها در حوزه کتاب است؛ این مدل کارهای فضای کار اشتراکی با رویکردهای مشخص دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه در حکمرانی باید به سمت حکمروایی، مشارکت‌پذیری و مشارکت‌جویی پیش برویم، افزود: در محله‌محوری بانوان بیشترین نقش را دارند و میدان‌دار محل محوری هستند، چراکه راهکارهای خوبی برای رفع مشکلات ارائه می‌کنند.

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجموعه «ریحانه» که دیدگاه‌های اقتصادی، تفریحی و خانواده‌محوری در آن مورد توجه قرار دارد، جز پروژه‌های شاخص شهر قرار گرفته است، همچنین اگر مشکلات حقوقی «شهر نوجوان» رفع شود، شاهد این رویداد نیز در اصفهان خواهیم بود.

شفاف‌نبودن قراردادهای کاری مشکلاتی را به‌همراه دارد

کلاهدوزان با بیان اینکه اکثر قراردادهای بانوان شاغل در شهرداری را برای استفاده از مرخصی زایمان پیگیری کردیم، البته تنوع قراردادها زیاد است و شفاف‌نبودن آن مشکلاتی را به‌همراه دارد، گفت: در حال حاضر تبدیل وضعیت برخی کارکنان انجام شده است و شورا در جایگاه نظارت و سیاست‌گذاری، هر کجا متوجه تخلف در قراردادها شد، اقدامات لازم را انجام داده است.

وی با بیان اینکه در شورای ششم شهر اصفهان کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورا تشکیل شد در مناطق کم برخوردار برای توانمندسازی و فروش محصولات زنان سرپرست خانوار اقداماتی انجام شد، تصریح کرد: زیرساخت‌های لازم در بازارهای روز کوثر و بازار گل و گیاه همدانیان برای فروش محصولات آن‌ها فراهم شده است.

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: نمایشگاه‌های فصلی در ایستگاه‌های مترو و چهارباغ به طور مکرر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در موضوع نشاط و شادی بانوان در صدد احداث بوستان‌های خانواده محور هستیم، گفت: در حال حاضر تملک این بوستان‌ها انجام شده و در مرحله ساخت قرار گرفته است.

کلاهدوزان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه پردیس خانواده محور در سپاهان شهر، محله بهارستان و محدوده منطقه ۸ شهرداری اصفهان در دست اقدام است که به‌زودی به نتیجه می‌رسد.

وی اظهار کرد: شورای اسلامی شهر به عنوان نهاد اجتماعی می‌تواند برای تقویت هوش مصنوعی واسطه‌گری کند؛ به‌عنوان مثال در بازدیدی که از یک پژوهش‌سرا در خیابان شیخ مفید داشتیم، ظرفیت‌های هوش مصنوعی آن‌ها را به نخبگان مرتبط کردیم.

رئیس کمیسیون خانواده، بانوان و جوانان شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، گفت: این موضوع باید از طریق نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیری شود، چراکه ما نماینده مردم در شورای اسلامی شهر هستیم.

وی تصریح کرد: در قانون جوانی جمعیت برای هر دستگاهی وظایفی در نظر گرفته شده است و قانون آن شفاف است؛ در این قانون وظایفی برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تخفیف در تراکم، استفاده نیم بها از خدمات شهری و وسایل حمل‌ونقل عمومی اشاره کرد.

تعداد بانوان شاغل در شهرداری اصفهان تنها ۱۰ درصد است

کلاهدوزان با بیان اینکه تعداد بانوان شاغل در شهرداری اصفهان تنها ۱۰ درصد است، اظهار داشت: بعضی آزمون‌های استخدامی فقط باید برای بانوان برگزار شود تا میزان ورودی آن‌ها بیشتر و توانمندی آن‌ها ظهور بیشتری داشته باشد.

وی ادامه داد: در شهرداری اصفهان برای انتصاب بانوان در جایگاه‌های مدیریتی قول‌های مساعدی داده شده است، اما هنوز عملیاتی نشده است؛ البته شایسته سالاری بهتر از توجه به سهم جنسیتی مدیران در شهرداری است و نگاه باید شایسته سالارانه باشد، زیرا اگر شایسته سالاری حکمفرما شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

/* هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها