کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اظهارات مقام‌های اسرائیلی درباره کوچاندن ساکنان غزه را «نگران‌کننده» توصیف کرد.
کد خبر: ۱۴۳۹۳۰۷

به گزارش جام جم آنلاین، «ولکر تارک»، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز پنجشنبه به اظهارات دو نفر از وزیران راست‌‌گرای افراطی کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی درباره کوچ اجباری ساکنان غزه واکنش نشان داد. 

این مقام سازمان ملل گفت که از شنیدن اظهارنظر دو نفر از وزیران کابینه اسرائیل «بسیار نگران‌» شده است. 

تارک در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس خاطرنشان کرد که 85 درصد از ساکنان غزه به دلیل جنگ آواره شده‌اند و حق دارند که به خانه‌هایشان برگردند. 

بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی دوشنبه با اشاره به حملات همه‌جانبه این رژیم به نوار غزه گفت که این فرصتی برای تمرکز بر پروژه کوچاندن فلسطینیان و ترغیب ساکنان غزه برای مهاجرت به دیگر کشورهاست.

اسموتریچ وزیر امور مالی رژیم صهیونیستی هم روز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد که اسرائیل باید ساکنان نوار غزه را برای مهاجرت و ترک این باریکه ترغیب کند.

علاوه بر این برخی گزارش‌ها حاکی است بنیامین نتانیاهو در جریان نشست اخیر حزب لیکود گفته که تلاش‌ها برای یافتن کشورهایی که ساکنان غزه را به عنوان پناهجو بپذیرند، در حال انجام است.

تارک یادآوری کرده که ذیل قوانین بین‌المللی، کوچ اجباری انسان‌ها از یک سرزمین اشغال‌شده ممنوع است. 

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به طوفان الاقصی را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردند و علاوه بر کشتن رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم اسرائیل در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. بیش از ۲۲ هزار فلسطینی که اکثر آنها زن و کودک هستند تاکنون در این حملات به شهادت رسیده‌اند.

اسرائیل هدف جنگی خود از این عملیات را نابود کردن جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس، اعلام کرده است. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان حتی در داخل فلسطین اشغالی این هدف را غیرواقع‌بینانه و غیرقابل دستیابی می‌دانند.

اظهارات وزیران کابینه اسرائیل واکنش گروه‌های مقاومت را به همراه داشته است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به اظهارات صهیونیست‌ها درباره کوچ فلسطینیان، بر مبارزات خود برای رویارویی با جنگ ریشه‌کنی فلسطینیان و کوچاندن آن‌ها تاکید کرد.

جهاد اسلامی همچنین دولت آمریکا را مسؤول تشویق دشمن به اجرای برنامه‌های خود از طریق ابداع واژه «کوچ داوطلبانه» دانست. 

حماس هم دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد «اظهارات سران کابینه اشغالگر فاشیست درباره کوچاندن مردم فلسطین و سخنان تروریستی اخیر بن گویر درباره کوچاندن فلسطینیان از غزه و ایجاد شهرک در آنجا، خیالاتی است که محقق نخواهد شد».

علاوه بر گروه‌های مقاومت بسیاری از کشورها از جمله فرانسه، آلمان، آمریکا نیز هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ساکنان غزه را محکوم کرده‌اند. 

روز گذشته یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی تلاش کرد از اظهارات بن‌گویر و اسموتریچ عقب‌نشینی کند.

خبرنگار آکسیوس، نزدیک به منابع صهیونیستی و آمریکایی روز چهارشنبه گزارش داد یک مقام ارشد اسرائیلی در نشست خبری با خبرنگاران گفت که تل‌آویو با هیچ کشوری درباره مهاجرت فلسطینی‌ها از غزه صحبت نکرده است. 

این مقام اسرائیلی مدعی شد: «اینها اتهامات بی‌اساس هستند. هیچ کشوری فلسطینی‌های غزه را نخواهد پذیرفت، چه یک میلیون نفر باشند چه پنج هزار نفر. من نمی‌دانم این اتهام از کجا آمده اما ما می‌توانیم جنجال‌های آن را آرام کنیم.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها