لیگ‌های فوتبال انگلیس و ایتالیا بیشترین موارد مربوط به کسر امتیاز به دلیل فساد و تخلف‌ های مالی را دارند و تیم‌های نام آشنایی مانند لیدز، میلان و لاتزیو با چنین جریمه‌هایی روبه‌رو شده‌اند.
کد خبر: ۱۴۳۷۹۶۸

به گزارش جام جم آنلاین، کمیته استیناف فدراسیون فوتبال حکم کمیته انضباطی مبنی بر کسر ۴ امتیاز از تیم سپاهان و یک امتیاز از تیم پرسپولیس را لغو و امتیازاتی که از این دو تیم کسر شده بود را برگرداند.

کسر امتیاز به دلیل برخی تخلفات مالی امری است که بار‌ها در فوتبال جهان اتفاق افتاده است و ماده ۳۰ قانون انضباطی فیفا هم بر این مساله تاکید می‌کند و تصمیم گیری در خصوص این مساله را به لیگ‌های هر کشور سپرده است. این موارد غالباً مربوط با نقض فیرپلی مالی و یا ارتکاب فساد بوده است.

یکی از آخرین موارد کسر امتیاز که سر و صدای زیادی به پا کرد مربوط به لیگ برتر انگلیس و کسر ۱۰ امتیاز از تیم فوتبال اورتون بود که به دلیل نقض فیرپلی مالی صورت گرفت، اما در تاریخ فوتبال موارد شدیدی تری از کسر امتیاز هم وجود داشته است که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

البته در این مورد، قوانین فیرپلی مالی در فوتبال اروپا و انگلیس برخلاف قوانین مربوط به سقف قرارداد در ایران کاملاً شفاف و مشخص است و استدلال‌های قانونی مشخص و قانع کننده‌ای برای آن وجود دارد.

لیدزیونایتد فصل ۲۰۰۷ کسر ۱۵ امتیاز

آغاز فصل با ۱۵ امتیاز منفی کابوس هر تیم و مربی است و لیدز یونایتد در فصل ۲۰۰۷ این کابوس را تجربه کرد. تیم لیدز یونایتد در این فصل به دلیل عدم رعایت قوانین مربوط به پرداخت بدهی‌ها در فصل تابستان با کسر ۱۵ امتیاز جریمه شد. اما در نهایت با کسب ۷۶ امتیاز عنوان پنجمی لیگ یک انگلیس را از آن خود کرد.

بورنموث فصل ۲۰۰۸ کسر ۱۷ امتیاز

در این فصل تیم بورنموث به دلیل نقض قوانین مالی کار خود را با منفی ۱۷ امتیاز از لیگ ۲ انگلیس آغاز کرد و در نهایت با کسب ۴۶ امتیاز در رده بیست و یکم قرار گرفتند به لیگ پایین‌تر سقوط نکردند.

روترهام فصل ۲۰۰۸ کسر ۱۷ امتیاز

تیم روترهام در این فصل در چمپیونزشیپ انگلیس حضور داشت و به دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی و نقض قوانین مربوط به ورشکستگی کار خود را با ۱۵ امتیاز آغاز کردند، اما نکته جالب توجه این است که این تیم در این فصل با کسب ۵۸ امتیاز موفق شد از سقوط به لیگ پایین‌تر جلوگیری کند. روترهام در این فصل که در لیگ ۲ انگلیس حضور داشت با کسب ۵۸ امتیاز در جایگاه چهاردهم قرار گرفت و در عین ناباوری به لیگ پایین‌تر سقوط نکرد.

جنوا فصل ۱۹۵۹ کسر ۱۸ امتیاز

دهه ۶۰ میلادی اوج تبانی و تقلب در فوتبال ایتالیا بود و جنوا از آن دسته تیم‌هایی بود که تلاش می‌کرد با رشوه بازی‌ها را به سود خود به پایان برساند و در نهایت هم در فصل ۱۹۵۹ با جریمه سنگینی مواجه و ۱۸ امتیاز از این تیم کسر شد. کار جنوا در آن فصل نسبت به تیم‌هایی مثل بورنموث یا لیدز یونایتد سخت‌تر بود چرا که در در دهه ۶۰ هر برد ۲ امتیاز داشت و این به این معنا بود که جنوا به جای ۶ برد باید ۹ برد کسب می‌کرد تا این امتیازات عقب افتاده را جبران کند.

آرمینیا بیله فلد فصل ۱۹۷۱ کسر ۱۹ امتیاز

در حالی که کمتر از ۱۰ سال از تأسیس بوندسلیگا می‌گذشت و لیگ فوتبال آلمان مراحل ابتدایی خود را پشت سر می‌گذاشت دیری نپایید که در فساد و رشوه غرق شد و تیم «آرمینیا بیله فلد» نقش اساسی در این وضعیت به وجود آمده داشت و در این فصل کار خود را با کسر ۱۹ امتیاز آغاز کرد.

دربی کانتی فصل ۲۰۲۱ کسر ۲۱ امتیاز

تیم دربی کانتی در فصل ۲۰۲۱ در چمپیونزشیپ حضور داشت و به دلیل تخلفات مالی کار خود را با کسر ۲۱ امتیاز آغاز کرد. در این فصل وین رونی هدایت این تیم را برعهده داشت و در پایان هم با کسب ۳۴ امتیاز به لیگ پایین‌تر سقوط کردند.

فصل ۲۰۰۵ سری آ ایتالیا و کسر ۳۰ امتیاز از لاتزیو، میلان و فیورنتینا

در این فصل یکی از بزرگترین رسوایی‌های تاریخ فوتبال در سری آ ایتالیا به وقوع پیوست و سه تیم لاتزیو، میلان و فیورنتینا نقش اساسی در این پرنده داشتند. تلاش برای تغییر نتایج بازی با پرداخت رشوه از جمله موارد فساد در لیگ ایتالیا بود که موجب شد این سه تیم کار خود را با کسر ۳۰ امتیاز آغاز کنند.

نکته قابل توجه این است که تیم میلان که در این فصل از حضور بازیکنان بزرگی، چون «دیدا»، «کافو»، «نستا» و «گتوزو» بهره می‌برد در پایان فصل با کسب ۵۸ امتیاز و ۱۸ امتیاز کمتر از اینتر که قهرمان شد در رده سوم سری آ قرار گرفتند.

در این فصل فیورنتینا با کسب ۴۴ امتیاز نهم شد و لاتزیو با ۳۲ امتیاز در جایگاه شانزدهم قرار گرفت. البته در این فصل این تیم یوونتوس بود که با کسب ۹۱ امتیاز عنوان قهرمانی را کسب کرد، اما این تیم هم به دلیل دست داشتن در این فساد در پایان فصل با جریمه سنگین سقوط به دسته پایین‌تر مواجه شد.

لوتون تاون فصل ۲۰۰۸ کسر ۳۰ امتیاز

فوتبال انگلیس هم مانند ایتالیا تجربه کسر ۳۰ امتیاز از یک تیم را در کارنامه دارد و در فصل ۲۰۰۸ این تیم لوتون تاون بود که به دلیل تخلفات مالی و همچنین پرداخت رشوه با کسر ۳۰ امتیاز در لیگ یک مواجه شد. این تیم در پایان توانست ۵۶ امتیاز کسب کند، اما با احتساب ۳۰ امتیازی که از این تیم کم شد با ۲۶ امتیازدر انتهای جدول قرار گرفت و راهی لیگ ۲ انگلیس شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها