jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۴۳۷۹   ۰۳ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۱:۵۱

همزمان با فرارسیدن فصل سرما و افزایش استفاده مردم از نوشیدنی های گرم مانند چای ، بهای چای خارجی افزایش یافته است .

به گزارش خبرنگار ما، بهای هر کیلو از برخی چایهای خارجی که تا 2ماه پیش 60هزار ریال بود هم اکنون با نرخ 70هزار ریال در سطح شهر عرضه می شود. براین اساس ، علت رویداد یادشده را از یک عضو هیات مدیره اتحادیه چایکاران ایران جویا شدیم . او با رد افزایش بهای چای خارجی در سطح شهر گفت : از آنجا که چای خارجی به میزان فراوان و بدون نظارت دقیق به کشور وارد می شود، لذا کمبودی برای عرضه آن وجود ندارد تا بهای آن افزایش یابد. جلیلی افزود: در واقع وجود چای خارجی در بازار از علل عدم فروش چای تولید داخل است . او تاکید کرد: به علت خشکسالی سالهای اخیر، امسال یک سوم سال گذشته چای داخلی تولید شده است . به گفته او، وقتی تولیدکنندگان داخلی چای با عدم فروش محصولاتشان در سطح بازار روبه رو شوند، انگیزه تولید نیز کاهش می یابد. در ادامه ، علی عابدین ، از تجار چای نیز ضمن تاکید بر این که آنچه طی چند ماهه اخیر در بازارهای چای رخ داده است ، نوسان قیمتها بوده و نه گران شدن قیمت ، افزود: ریشه این نوسانات را می توان در ممنوعیت واردات چای به کشور جستجو کرد؛ چرا که این ممنوعیت مشکلات و موانع بیشتری را برای ورود چای قاچاق به کشور پیش روی قاچاق کنندگان قرار داده که منتهی به افزایش مقطعی قیمت برخی انواع چای بخصوص پیش از ورود به کشور شده است . او افزود: البته 2نوع چای «احمد» و «دوغزال » به دلیل آن که تبلیغات زیادی بر روی آنها صورت گرفته و متقاضیان بیشتری دارند، از این روند مستثنا هستند و قیمتشان غالبا به صورت نوسان در حال افزایش است . این تاجر چای همچنین گفت : شاید یکی از عملی ترین شیوه های کمک به صنعت چای کشور، بهینه کردن و مکانیزه کردن شیوه عمل آوری چای باشد و در کنار آن ، مقابله عملی با قاچاق چای خارجی که البته به عقیده من این کار عملی به نظر نمی رسد؛ چرا که با بستن مبادی قانونی ورود کالا، همیشه راههای غیرقانونی دیگری ایجاد خواهند شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر