معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت:

مصرف آب کشاورزی در استان اردبیل بیشتر از میانگین کشوری

مصرف آب کشاورزی در این استان پنج درصد از مصرف میانگین کشوری بیشتر بوده و برای جلوگیری از آن اصلاح الگوی کشت الزامی است.
کد خبر: ۱۴۳۷۲۹۸

به گزارش جام جم آنلاین ،حمید فضائلی با بیان اینکه تعادل منابع و مصارف آب در بخش کشاورزی استان اردبیل در سال‌های اخیر به علت بالا رفتن میزان مصرف و کاهش بارش و ذخایر آبی به هم خورده است، اظهار کرد: بر اساس سند مدیریت منابع آب استان اردبیل، اولویت نخست تامین آب کشاورزی، تامین آب برای کشت پاییزه و کشت اول است و برای کشت دوم به خصوص در شمال استان منابع آبی کافی وجود ندارد.
وی ادامه داد: امسال به دلیل کمبود بارش و کاهش آورد رودخانه‌ها و سد‌ها جلوی کشت دوم در برخی از مناطق استان به‌ویژه منطقه مغان گرفته شد.
وی افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی و تداوم خشکسالی و به منظور جلوگیری از تشدید تنش آبی در استان به استناد مصوبات شورای مدیریت منابع آب استان، شورای حفاظت از منابع، مجاری و تاسیسات آبی مغان و کارگروه آب، خاک، کشاورزی و منابع طبیعی هر گونه کشت دوم در منطقه مغان و کشت برنج در منطقه مشگین‌شهر ممنوع شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل همچنین از اجرای سه طرح مشترک آب و جهاد در راستای سازگاری با کم آبی و حفاظت از منابع آب در استان خبر داد و گفت: در راستای سازگاری با کم‌آبی و حفاظت از منابع آب سه طرح مشترک شرکت آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی با عناوین تشکیل تشکل‌های آب بران، تحویل حجمی آب و پیاده سازی الگوی کشت بهینه در استان اجرا می‌شود.
از کشت‌های خارج از الگو جلوگیری می‌شود
فضائلی با اشاره به تغییر اقلیم و کاهش منابع آبی در استان نسبت به سال‌های گذشته بیان کرد: در راستای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی، در سال زراعی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در شبکه‌های آبیاری یامچی و قوری چای در مرکز استان و شبکه آبیاری خداآفرین در شمال استان، الگوی کشت به صورت منطقه‌ای پیاده شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل همچنین به ابلاغ نظام‌نامه الگوی کشت محصولات کشاورزی در شبکه پایاب ارس، خداآفرین و سایر سد‌های استان اشاره کرد و گفت: در سال آبی جدید تلاش بر این است تا از کشت‌های متفرقه و خارج از الگوی ارائه شده جلوگیری شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها