معاون دبیرکل حزب‌ الله لبنان تصریح کرد که نتیجه جنگ غزه، پیروزی برای مقاومت و شکستی بزرگ برای دشمن صهیونیستی خواهد بود و در شرایط کنونی احتمال گسترش دامنه جنگ نیز وجود دارد.
کد خبر: ۱۴۳۶۷۸۸

به گزارش جام جم آنلاین، نوار غزه از دو ماه پیش در برابر نسل‌ کشی و جنایت‌های بی‌سابقه رژیم صهیونیستی علیه زنان و کودکان و افراد سالخورده ایستادگی و مقاومت می‌کند. علاوه بر ساکنان قهرمان غزه، یمن نیز در این جنگ همراه فلسطین است و اقتصاد رژیم صهیونیستی را به هم ریخته است. ملت قهرمان عراق نیز با حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا در این جنگ سهیم هستند و در جبهه شمالی فلسطین اشغالی نیز عملیات بی‌سابقه‌ای دنبال می‌شود که تلفات و خسارات مالی و انسانی قطعی زیادی را در میان نظامیان دشمن به جای گذاشته است.

در همین رابطه، خبرنگار مهر در لبنان گفت و گویی با «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله لبنان داشته است. وی در جریان این گفتگو تاکید کرد که نتیجه این جنگ پیروزی برای مقاومت و ملت مبارز و قهرمان فلسطین و شکست دوباره دشمن صهیونیستی خواهد بود که اهداف عملیات خود را بسیار بالا تعیین کرده بود، اهدافی که شامل از بین بردن حماس یا آزادی بدون امتیاز اسرای صهیونیست بود.

وی در خصوص امکان توسعه سطح جنگ با دشمن صهیونیستی تاکید کرد که این احتمال همچنان وجود دارد، ولی ما نمی‌توانیم زمان مشخص یا شرایط خاص و اوضاعی که منجر به گسترده شدن روند درگیری‌ها می‌شود را تعیین کنیم؛ این موضوع به تحولات میدانی و تشخیص رهبران مقاومت در سطوح منطقه‌ای مربوط می‌شود، اما احتمال گسترش درگیری‌ها وجود دارد.

در ادامه مشروح کامل گفت و گوی «ورده سعد» خبرنگار مهر با «شیخ نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان را می‌خوانید:

در سایه تداوم حمایت آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی، به نظر شما روند تحولات عرصه میدانی از نظر قدرت پایداری محور مقاومت و امکان توسعه جنگ و گسترده‌تر شدن جغرافیای آن چگونه خواهد بود؟

بنابر تمامی ادله موجود از تحولات جنگ غزه و درگیری‌های شدید و گسترده در آن، رژیم صهیونستی دچار تزلزل شده و تلفات زیادی را متحمل شده که برخی از آن‌ها را به صورت رسمی اعلام کرده و برخی دیگر را اعلام نکرده است. به نظر می‌رسد مقاومت با گذشت ۷۰ روز از آغاز این تجاوز آمریکایی و اسراییلی، در سطح بالایی از آمادگی و تحرک و قدرت استمرار و اراده مبارزاتی و استقرار در مناطق مختلف حضور ارتش رژیم صهیونیستی در عملیات زمینی قرار دارد و در تصاویر ارسال شده از سوی رسانه‌های جنگی یا ویدئو‌های مختلف دیگر که نشان دهنده ماهیت درگیری‌ها ضد دشمن صهیونیستی است، این اطمینان آشکار در نزد جوانان مقاومت کاملاً مشخص است. ما می‌بینیم که آن‌ها مبارزات خود را از فاصله بسیار نزدیک و با شجاعت و جسارت بالا انجام می‌دهند و به مواضع و خودرو‌های دشمن صهیونیستی در غزه آسیب‌های جدی می‌زنند.

بر این اساس ما معتقدیم که قدرت مقاومت برای ادامه فعالیت‌هایش قدرتی واقعی است که با پایداری و استحکام همراه است و هیچ گزینه دیگری در میان نیست. این قدرت و استمرار موجودیت، انشاالله تا زمان پیروزی نهایی بر اشغالگران ادامه خواهد داشت.

اما در خصوص اینکه آیا این درگیری‌ها و استمرار آن‌ها باعث گسترش جنگ در سطح منطقه می‌شود یا نه، باید گفت که این احتمال وجود دارد، اما ما نمی‌توانیم زمان و شرایط مشخص و اوضاعی که منجر به گسترش درگیری‌ها می‌شود را تعیین کنیم. این موضوع با روند تحولات میدانی و تشخیص رهبران مقاومت در سطوح منطقه‌ای مرتبط است؛ اما در هر حال امکان توسعه درگیری‌ها وجود دارد.

اخیراً هیاهوی تبلیغاتی گسترده‌ای در خصوص قطعنامه ۱۷۰۱ و لزوم عقب‌نشینی حزب‌الله از جنوب لبنان و تهدید سران رژیم صهیونیستی در دور کردن حزب‌الله از مناطق مرزی با توسل به زور مطرح شده است. دیدگاه شما در این خصوص که این مواضع که با تحرک برخی ابزار‌های داخلی در لبنان که همراه با مواضع دشمنان مقاومت هستند دنبال می‌شود، چیست؟

در حال حاضر زمان مناسبی برای صحبت از قطعنامه ۱۷۰۱ نیست، سخن امروز در رابطه با تقابل میدانی و مبارزه با دشمن صهیونیستی در جنوب علیه تجاوز‌ها و اقدامات توسعه‌طلبانه آن است و تهدیدات و اظهاراتی که از گوشه و کنار مطرح می‌شود نیز در این رابطه هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. هر صحبتی غیر از موضوع دفاع و مقابله با دشمن صهیونیستی در جبهه جنوب لبنان باید به بعد از تجاوز اسراییل به نوار غزه موکول شود.

البته در خصوص تحریک‌های داخلی در لبنان باید بگویم که این موضوع وجود خارجی ندارد و بحمدالله اوضاع عمومی و اجمالی لبنان حتی اگر در راستای همگرایی با محور مقاومت نباشد، اما شرایط کنونی را درک می‌کند. ما بنا را روی وجود دشمنی در داخل قرار نمی‌دهیم، همان گونه که معتقد نیستیم که طرف‌هایی در داخل به ویژه در شرایط کنونی در راستای خدمت به پروژه صهیونیستی وارد عمل شوند. این موضوع الان در تحولات لبنان مطرح نیست.

دیدگاه شما در خصوص آینده این جنگ و درگیری‌ها چیست و شکست رژیم صهیونیستی چگونه می‌تواند بر تحقق اهداف در عرصه داخلی رژیم اشغالگر قدس تأثیرگذار باشد؟

من تصور می‌کنم نتیجه این جنگ پیروزی برای مقاومت و ملت مجاهد و قهرمان فلسطین و شکستی سخت و دردناک برای دشمن صهیونیستی باشد که سقف بالایی از اهداف را برای خود در زمینه ریشه‌کن کردن حماس یا آزاد کردن اسرای صهیونیست بدون دادن امتیاز مطرح کرد. طبعاً این امور محقق نخواهند شد و عرصه میدانی گواهی بر این مدعا است. تل‌آویو در نهایت باید تسلیم شرایط حماس و مقاومت فلسطین شود و هزینه این تجاوز بزرگ را پرداخت کند. بعد از پایان درگیری‌ها مشخص خواهد شد که دشمن صهیونیستی شکست خورده و این شکست باعث ایجاد درگیری و مشکلات داخلی در سرزمین‌های اشغالی می‌شود. رژیم صهیونیستی حتی قبل از حوادث ۷ اکتبر در نتیجه اختلافات داخلی در شرایط خلأ قرار داشت و این روند متوقف نشده و به پایان نرسیده است، بلکه من اعتقاد دارم که این شرایط گسترده‌تر خواهد شد و این بخشی از هزینه‌های جنگ و تجاوزی است که دشمن صهیونیستی مرتکب آن شده است.

ارزیابی شما از اوضاع داخلی لبنان در سایه ادامه تنش‌ها و درگیری‌ها در جنوب این کشور چیست؟ آیا ممکن است طی هفته‌های آینده در اوضاع داخلی لبنان شاهد بروز گشایش‌هایی در زمینه انتخاب رئیس‌جمهور باشیم؟

ما امیدوار هستیم که انتخاب رئیس‌جمهور در لبنان انجام شود، اما شرایط کنونی نشان دهنده چنین روندی نیست، چرا که گروه‌های مختلف بر مواضع خود اصرار دارند و تحولات غزه و جنوب لبنان نیز باعث تعدیل مواضع داخلی و خارجی این گروه‌ها نشده تا بتواند در روند انتخاب رییس‌جمهور تأثیرگذار باشد؛ بنابراین حل مسایل به زمان نیاز دارد و درگیری‌های جنوب لبنان انعکاسی در گزینه‌های سیاسی گروه‌های داخلی لبنان نداشته است. آن‌ها نحوه مدیریت و راهکار‌ها و قوانین و روش‌های خاص خود را برای تعامل با موضوعات مختلف دارند و متأسفانه ما شاهد شکاف گسترده موجود در داخل پارلمان لبنان هستیم که تا حد زیادی روند تعیین رییس‌جمهور را به تعویق انداخته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها