سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران:

عزم دولت سیزدهم برای ارائه خدمت ماندگار به روستاها جزم است

استاندار مازندران رویکرد اصلی دولت مردمی سیزدهم را مولد سازی روستاها عنوان کرد و گفت که همسو با این سیاست دولت، طرح توانمند سازی ۵۰۰ روستای این استان نیز در دستور کار قرار گرفت.
کد خبر: ۱۴۳۶۰۵۰

به گزارش جام جم آنلاین مازندران ، استاندار مازندران رویکرد اصلی دولت مردمی سیزدهم را مولد سازی روستاها عنوان کرد و گفت که همسو با این سیاست دولت، طرح توانمند سازی ۵۰۰ روستای این استان نیز در دستور کار قرار گرفته و تا پایان امسال این طرح در یکصد روستای این خطه شمالی کشور عملیاتی می‌شود.

سیدمحمود حسینی‌پور، اظهار داشت: مولد سازی روستاها با تشکیل و راه ندازی شرکت های تعاونی مختلف و همچنین رونق در بازار فروش محصولات روستایی امکان پذیر خواهد بود و این مهم به طور ویژه باید در دستور کار مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار گیرد.

وی تصریح کرد: طرح توانمندسازی روستاهای مازندران یک ایده اساسی برای آینده مازندران است که با عملیاتی شدن و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده در این طرح، زمینه توسعه بیش از پیش این استان را فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد و احداث طرح‌های دهکده کشاورزی، دامپروری، گردشگری و صنایع دستی با هدف مولد سازی روستاها و همچنین رونق در بازار فروش محصولات تولیدی روستائیان باید مورد توجه مسئولان دستگاههای اجرایی ذیربط قرار گیرد.

مقام عالی دولت در مازندران با بیان اینکه در روستاهای مازندران با انجام کارهای فردی نمی توانیم به نتیجه برسیم چون روستائیان و کشاورزان دارای تشکیلات منظم و خاصی نیستند، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه تمام هنرمندانی که در روستاها در بخش صنایع دستی مشغول فعالیتند باید با تشکیل شرکت تعاونی از یک ساختار منسجمی برخوردار شوند.

حسینی پور بیان کرد: در بخش تولید برنج نیز باید با تشکیل و راه‌اندازی شرکت‌های تعاوتی، علاوه بر فروش تضمینی محصول، زمینه ورود آن به بورس را نیز فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه با اتخاذ راهکار درست و اصولی، رویکرد مردم نسبت به فلسفه تشکیل و راه ندازی شرکت‌های تعاونی باید تغییر یابد، تصریح کرد: برای مولدسازی و توانمند کردن روستاه‌ها، تشکیل و راه اندازی شرکتهای تعاونی در بخش های مختلف در دستور کار متولیان و دستگاه‌های اجرایی ذیربط قرار گیرد.

وی با بیان اینکه همسو با اجرای طرح توانمندسازی روستاهای مازندران، دستگاه های اجرایی ذیربط باید ظرف مدت ۱۰ روز، به استعلام‌های مربوطه پاسخ دهند، گفت: دستگاه های اجرایی باید امسال منابع اعتباری بیشتری را برای توانمند سازی ۱۰۰ روستای مازندران اختصاص دهند.

استاندار مازندران به وجود ظرفیت های مختلف فراوان در روستاهای این استان اشاره کرد و با بیان اینکه توانمند سازی روستاها، نیازمند عزم و اقدام جهادی مسئولان است، گفت: باید با یک اقدام جهادی و انقلابی روستاها را متحول و توانمند کنیم و مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط نیز باید در این راستا تمام توان و امکانات خود را به کار گیرند.

حسینی‌پور، یکی از مشکلات فراروی در اجرای طرح توانمندسازی روستاها را موضوع تغییرکاربری عنوان کرد و گفت: وظیفه داریم متناسب با نیازهای استان، علاوه بر رفع برخی تعارضات قانونی، نسبت به وضع قوانین جدید نیز اقدام شود.

وی با بیان اینکه مسئولان دستگاه های اجرایی وظیفه دارند مشکلات مردم را رفع و دستگاه های نظارتی نیز می توانند طبق قانون نسبت به تهیه گزارش اقدام کنند، اظهار کرد: اگر می خواهیم استان ما رشد کند باید در برابر برخی فشارها مقاومت و ایستادگی کنیم و مدیران دستگاه های اجرایی نیز باید قدرت و جسارت داشته باشد و برای منافع مردم در برابر برخی فشارها ایستادگی کنند.

نماینده عالی دولت در مازندران از مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط خواست مشکلات و برخی تعارضات قانونی در راستای اجرای طزح توانمندسازی روستاها را به استاندازی اطلاع دهند تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

حسینی‌پور گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی اگر با یگدیگر هماهنگ و منسجم باشند هیچ جریانی قادر به ایجاد فشار برای پیشبرد اهداف خود نخواهند بود.

وی نقش دستگاه های اجرایی مختلف از جمله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان گردشگری، جهاد کشاورزی و صنعت را در راستای اجرای مطلوب این طرح مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: ماموریت اصلی این دستگاه ها نیز در روستاها مشخص و به مدیران ابلاغ شد.

وی از انجام اقدامات اولیه در برخی از روستاهای مازندران در راستای اجرای این طرح خبر داد و خاطرنشان کرد: از جمله موضوعات مهم در راستای اجرای طرح توانمند سازی روستاها پس از طراحی، تامین منابع مالی مورد نیاز است که قرار شد در استان از اعتبارات دولتی و اعتباراتی که نهاد های حاکمیتی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، کمیته امداد و بنیاد مستضعفان در نظر می گیرند، به این طرح ها اختصاص یابد تا عملیاتی شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها