اسرائیل بدون حمایت آمریکا، حتی یک ساعت توان ادامه جنگ ندارد
وزیر خارجه کشورمان در دیدار با نخست وزیر لبنان در ژنو:

اسرائیل بدون حمایت آمریکا، حتی یک ساعت توان ادامه جنگ ندارد

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با نخست‌ وزیر واتیکان:

ایران علاقه‌مند به توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست

وزیر امور خارجه کشورمان امروز در دیدار نخست‌ وزیر واتیکان در ژنو با بیان اینکه ایران علاقه‌مند به توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست، آنچه در غزه می‌گذرد را نسل‌ کشی خواند.
کد خبر: ۱۴۳۵۸۳۳

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که در رأس هیأتی و برای شرکت در دومین نشست مجمع جهانی پناهندگان در ژنو حضور دارد، پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۲۲ آذر، با کاردینال پیترو پارولین نخست وزیر واتیکان در هتل محل اقامت خود دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، به گفتگوی تلفنی مهم اخیر آیت‌الله رئیسی با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان اشاره کرد و از استمرار این گفتگو‌ها بین ایران و واتیکان در زمینه‌های مختلف استقبال کرد.

وی گفتگو‌های دینی و علمی بین ایران و واتیکان را مهم و اثرگذار خواند و افزود: همواره از این گفتگو‌ها حمایت می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین از مواضع خوب واتیکان درباره فلسطین قدردانی کرد و افزود: واتیکان می‌تواند نقشی موثر در پایان دادن به نسل‌کُشی در فلسطین داشته باشد.

وزیر امور خارجه حماس را جنبش آزادیبخش خواند که علیه اشغالگری می‌جنگد و گفت: آنچه در غزه در حال رخ دادن است، نسل‌کشی است و جهانیان آن را قابل تحمل نمی‌دانند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه ایران علاقه‌مند به توسعه دامنه جنگ در منطقه نیست، تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای توقف حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم بیدفاع در غزه و کرانه غربی و نیز پایان محاصره غزه و ارسال کمک‌های انساندوستانه را تبیین کرد.

امیرعبداللهیان ابتکار سیاسی به ثبت رسیده توسط ایران در سازمان ملل متحد را یک راهکار دموکراتیک برشمرد که می‌تواند پایان بخش بحران فلسطین باشد و ساکنان اصلی و صاحبان حقیقی فلسطین از همه ادیان مسلمان و مسیحی و یهودی می‌توانند با شرکت در یک رفراندوم، دولت مستقل مورد قبول خود را تعیین کنند.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی با بیان اینکه دو کشور ایران و واتیکان در آستانه هفتادمین سالگرد روابط قرار دارند، آمادگی خود را برای استقبال و میزبانی از وزیر خارجه واتیکان در تهران اعلام کرد.

کاردینال پارولین نخست وزیر واتیکان نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار و استقبال از گفتگو‌ها و مشورت‌های مشترک در سطوح مختلف، نسبت به شرایط جاری در فلسطین ابراز نگرانی کرد و گفت: واتیکان از برقراری آتش‌بس و توقف فوری جنگ در فلسطین حمایت می‌کند.

 وی تاکید کرد: پاپ فرانسیس بار‌ها بر ضرورت توقف جنگ و ایجاد آتش بس و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم فلسطین و یافتن راه حل سیاسی برای بحران تاکید کرده است.

 کاردینال پیترو پارولین همچنین به تلاش واتیکان برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به فلسطین اشاره کرد و گفت: راهکار سیاسی تنها راه حل بحران فلسطین است و باید برای یافتن راه حل سیاسی تلاش کرد.

امیرعبداللهیان شب گذشته نیز با وزرای خارجه تونس و لبنان دیدار کرد و صبح امروز نیز با همتای عربستانی خود ملاقات و درباره مناسبات دوجانبه و اوضاع غزه به گفتگو پرداخت.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها