شهردار اهواز گفت: در انتخابات که مهم ترین ایستگاه های تغییر و تحول در نظام حاکمیت ما است، مردم باید با هوشیاری مشارکت داشته باشند و نقش معلمی بسیار حساس است که هم خودشان و هم بقیه افراد را آگاه کنند که در انتخاب افراد دقت کنند.
کد خبر: ۱۴۳۴۶۵۵

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین - خوزستان، رضا امینی صبح امروز پنجشنبه در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه فرهنگیان که به مناسبت روز دانشجو برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدا 16 آذر، اظهار کرد: شهرداری ها با حدود 340 وظیفه در قانون، بیشترین سطح ارتباط با مردم را دارند و در قانون به آن ها نهادهای مستقل، عمومی و غیردولتی گفته می شود. از این حیث که مردم از قبل تولد تا بعد از مرگ با شهرداری مواجه هستند حساسیت شهرداری ها بسیار بالا است.

شهردار اهواز خطاب به دانشجویان بیان کرد: اگر نتوانید در جهاد تبیین شرکت کنید، دین خود را به شهدا ادا نکرده ایم لذا از دانشجویان فرهنگی انتظار است که با دانش و تلاش برای کسب دانش در همه ابعاد، بتوانند تکیه گاه خوبی برای دانش آموزان و دانشجویان آینده در پاسخگویی باشند چون دشمن امروز تلاش می کند که ارزش های کشور و انقلاب اسلامی و داشته های ایران سرافراز را سخیف جلوه دهد و از همین حیث رهبر انقلاب کلیدواژه جهاد تبیین را به کار برده اند و این کلید واژه هایی که حضرت آقا هر سال به کار می برند تاریخ مصرف ندارند و دائمی هستند.

وی با بیان اینکه شهرداری ها نهادهای مستقل هستند، تصریح کرد: درآمد و منابع شهرداری ها باید از طریق مدیریت مالی خودشان تامین شود. مجلس در دولت، منابعی را در غالب بودجه مصوب و ابلاغ می کند که این بودجه به آموزش عالی، راه و شهرسازی و دیگر دستگاه های اجرایی داده می شود که حقوق، هزینه های جاری و بخش های عمرانی از این طریق پرداخت می شود اما شهرداری ها خودشان باید درآمد داشته باشند و هزینه کنند لذا کار شهرداری ها از نظر کیفیت و کمیت فوق العاده حساسیت دارد.

شهردار اهواز با اشاره به وجود پدیده های ویژه ای در شهر اهواز گفت: این شهر20 هزار هکتار مساحت دارد که در هشت کلان شهر کشور از نظر جمعیت هشتمین رتبه و از لحاظ مساحت سومین کلانشهر هستیم؛ در اهواز اراضی بسیاری وجود دارد که یا ساخته نشده و یا سگ های بلاصاحب پرسه می زنند، یا نخاله های ساختمانی ریخته می شود و یا اینکه حرائق نفتی است لذا مشکلات زیادی به همراه دارد.

ساخت و ساز منبع اصلی درآمد شهرداری ها

امینی ادامه داد: درآمد اصلی شهرداری ها از طریق ساخت و ساز است. پس از جنگ، مجلس وقت مصوب کرد که شهرداری ها به صورت خودگردان اداره شوند و آن زمان شهرداری چندین وظیفه داشت اما اصل آن رفت و روب و نظافت بود که بعدها حوزه های اجتماعی و ورزشی هم به شهرداری ها ربط پیدا کرد و به یک نهاد فرهنگی، اجتماعی تبدیل شدند، همه بخش های حاکمیت هم از شهرداری ها انتظار ویژه ای داشته و دارند.

وی در خصوص اینکه چرا اکنون اهواز در بین کلانشهر ها وضعیت ظاهری مناسبی ندارد، اظهار کرد: مبلغی که در شهرداری حاصل می شود حدود 30 درصد آن باید برای هزینه های جاری مثل حقوق و دستمزد، نظافت و رفت و روب هزینه شود و 70 درصد آن باید برای عمران، آبادانی و پیشرفت خرج شود اما در کلانشهر اهواز این مساله برعکس است یعنی قریب به 80 درصد هزینه ها جاری مصرف می شود و 20 درصد به پروژه های عمرانی اختصاص داده می شود که به نظر بنده به این دلیل است که در گذشته، تبیینی که حضرت آقا هشدار آن را می دهند روایت نشده بود.

انتخابات مهم ترین ایستگاه های تغییر و تحول در نظام حاکمیت

شهردار اهواز عنوان کرد: در انتخابات که مهم ترین ایستگاه های تغییر و تحول در نظام حاکمیت ما است، مردم باید با هوشیاری مشارکت داشته باشند و نقش معلمی بسیار حساس است که هم خودشان و هم بقیه افراد را آگاه کنند که در انتخاب افراد دقت کنند چرا که برخی افراد از اطلاعات سطحی استفاده کرده و این سبب می شود مشارکت کمی باشد در صورتی که باید به مشارکت کیفی هم توجه داشت.

امینی بیان کرد: افرادی که در دوره های گذشته به شهرداری و شورای شهر اهواز آمده اند، هر کدام چند نفری را وارد شهرداری کرده اند لذا شهرداری اهواز به دلیل انباشت نیروهای انسانی سهم عمرانی اش کاهش یافته و مبلغ موجود برای هزینه های جاری صرف می شود. از طرف دیگر روح تعهد در بازپرداخت و انجام تعهد هم مقداری ضعیف است.

وی ادامه داد: در اهواز سال 83 مبلغ 7 میلیارد تومان تسهیلات گرفته شده بود که در سال گذشته با مبلغ 480 میلیارد تومان آن را تسویه کرده ایم، اگر این وام در سال خود با حدود 2 سال تنفس پرداخت شده بود اکنون نیاز به پرداخت این مبلغ نبود؛ ضرر دیگری که پرداخت 480 میلیارد تومان برای اهواز به همراه داشته این بوده که پروژه قطار شهری اهواز از سایر کلانشهرها عقب بیفتد.

عدم پرداخت تسهیلات بانکی مترو اهواز را زمین گیر کرد

شهردار اهواز بیان کرد: شهرهای شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز همزان کار قطار شهری را آغاز کردند که آن سه شهر خط یک قطار شهری شان کاملا بهره برداری شده و حتی 2 شهر خط 2 را هم بهره برداری کرده و در حال انجام خط های 3 و 4 هستند ولی در اهواز خط یک با 30 درصد پیشرفت فیزیکی زمین گیر است زیرا عدم پرداخت تسهیلات بانکی سبب شده تا اهواز در لیست سیاه بانکی قرار گیرد و اوراقی که دولت برای توسعه و عمران می دهد، به اهواز تعلق نگرفت و امروز برای تکمیل خط یک قطار شهری، بیش از 30 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

امینی با بیان اینکه ماده اولیه آسفالت، قیر است گفت: آب برای قیر سم مهلک است و اگر بیش از 2 ساعت آب بماند، زهکش و زیرسازی را از بین می برد. به جز یکی دو نقطه از اهواز، مابقی شهر مسطح است؛ بارش باران به صورت حجیم و در کوتاه مدت اتفاق می افتد در صورتی که در استان های دیگر در طول سال 70 میلی متر بارش انجام می شود و در اهواز در 28 آبان سال جاری 42 میلی متر بارش باران داشتیم.

وی افزود: کل شبکه فاضلاب و آب های سطحی شهر اهواز در 24 ساعت، 400 هزار مترمکعب ظرفیت عبور آب و فاضلاب دارند و طبیعی است که مانداب ایجاد شود.

طرح های ضربتی شهرداری، زمان مانداب آب در بارندگی را کاهش داد

شهردار اهواز بیان کرد: شهرداری در گذشته طرح ضربتی ایجاد و نقاطی را شناسایی کرد که بخشی از آن را از طریق لوله کشی و بخشی به صورت ایستگاه های پمپاژ تحت فشار کار شد که این اقدام فرصت را برای مانداب کم کرد و میانگین مانداب شهر به کمتر از 24 ساعت رسید به طوری که در گذشته برخی محله ها بیش از یک هفته آب گرفتگی حجیم داشتند که خوشبختانه در باران امسال به جز 2 الی 3 نقطه، آن میزان به حدود 12 تا 15 رسید و انشالله با اقداماتی که انجام می شود، کمتر هم خواهد شد.

امینی در خصوص وضعیت آسفالت اهواز گفت: از 200 میلیون متر مساحت اهواز، 30 میلیون متر آن معبر شامل خیابان، آسفالت و پیاده رو است که برنامه چهارساله ای برای آن تعریف شده تا بتوانیم در این زمان حداقل 30 درصد معابری که وضعیت بدتر دارند آسفالت کنیم؛ براساس این برنامه، در نیمه دوم سال 1400 میزان 500 هزار مترمربع آسفالت شد، در سال 1401 یک میلیون و صد هزار متر آسفالت شد، در 6 ماه اول سال 1402 میزان 1.5 میلیون متر آسفالت انجام شد.

وی اضافه کرد: انشالله در نیمه دوم سال 1402 یک میلیون و 700 هزار مترمربع و سال آینده بیش از 3 و نیم میلیون متر آسفالت می شود، همچنین در نیمه اول سال 1404 قریب به 2 میلیون متر آسفالت خواهد شد تا به 10 میلیون متر برسد و وضعیت معابر اصلاح شود. پیاده رو ها و جدول ها نیز همزمان ترمیم می شود.

حجم زیاد هزینه های جاری سبب مغفول ماندن شبکه آب خام در فضای سبز

شهردار اهواز با اشاره به مساله فضای سبز اهواز و پیوسته نبودن درخت ها در آیلندها و نظم نداشتن گونه های گیاهی اظهار کرد: یکی از کارهای عمرانی که به دلیل حجم زیاد هزینه های جاری و حقوق و دستمزد، مغفول مانده مساله شبکه آب خام در فضای سبز است. در شهرداری ها، برای فضای سبز لوله کشی در معابر انجام شده و آبیاری به صورت اتوماتیک و در ساعت های مقرر انجام می شود اما در اهواز این اتفاق صورت نگرفته و با تانکر و متاسفانه حتی گاهی با آب شرب آبیاری انجام می شود و تنها تعداد کمی مکانیزه است؛ آبیاری با تانکر هم باعث می شود چمن شسته شود و اگر گاهی پیمانکاری یک الی دو روز به هر دلیلی به این کار اهمیت ندهد، خصوصا در تیرماه که افزایش درجه هوا را شاهد هستیم، آنگاه درخت خشک می شود و این امر موجب می شود اهواز طراوت و سرسبزی نداشته باشد که راهکار آن مطالبه حقوق اهواز و خوزستان از دولت است.

امینی ادامه داد: شورای شهر، عوارض ساختمانی، نوسازی و دیگر عوارض را مصوب می کند و شهرداری تکلیف دارند برابر آن عوارض، سهم دریافت کند تا بتواند به خدمات شهری رسیدگی کند. دولت هم اگر بخواهد ساختمانی بسازد باید عوارض آن را پرداخت کند اما در اهواز ساختمان های بسیاری بدون پروانه ساختمانی ساخته شده که هیچ وجهی به شهرداری پرداخت نکرده اند.

وی عنوان کرد: دولت ها تکلیف دارند این بدهی ها را پرداخت کنند اما در گذشته تعهدی وجود نداشته که خوشبختانه در دولت آیت الله رئیسی این مساله را تقبل کردند و اعلام کرده اند هرچه بدهی از دوره های قبل به شهرداری ها وجود دارد پرداخت می کنند؛ در بین کلانشهرها اهواز بیشترین طلب را دارد که در تلاش هستیم آن ها را در سامانه دولت ثبت کرده و به ترتیب دریافت کنیم.

عوارض آلایندگی، منبعی برای رفع چالش ها

شهردار اهواز عوارض آلایندگی را یکی دیگر از منابع برای رفع چالش ها اعلام و عنوان کرد: در اهواز در محاصره صناعی مثل نفت، فولاد خوزستان و فولاد اکسین هستیم که عوارض آنها مغفول مانده بود اما از سال گذشته با شکایت شهرداری و صدور رای دیوان عدالت اداری، مبلغی از حساب دولت برداشته و بین شهرداری ها توزیع شد که امیدواریم این کار ادامه داشته باشد تا علاوه بر منابع داخلی، بتوانیم از این منابع هم برای جبران عقب ماندگی ها و پیشرفت شهر استفاده کنیم.

امینی در خصوص اقدامات انجام شده برای جلوگیری از فساد اداری در شهرداری گفت: شهرداری اهواز مصداق آب گل آلود بود که خداوند کمک کرد با هدایت های نماینده ولی فقیه در استان، سایر علما و سیاست های شورای شهر ، تا کنون چند سامانه الکترونیک در راستای شفافیت در شهرداری ایجاد شد که از آن جمله می توان به سامانه نیروهای انسانی، سامانه شفافیت مالی و سامانه املاک شهرداری اشاره کرد.

وی اظهار کرد: شرط اصلی انتخاب مدیران در شهرداری، سوابق روشن خصوصا سلامت اقتصادی و اخلاقی، روحیه جهادی، دانش فنی، وقت گذاری و اساسا روحیه خدمت به مردم فارغ از هر نوع جریان سیاسی و قومتی است که چنانچه از این چهارچوب خارج شوند از مدیریت حذف خواهند شد.

 

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها