رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل گفت:

جهاد تبیین در راستای مقابله با تحریف حقایق مطرح شد

دشمنان تلاش می‌کنند تا به تحریف حقایق دست بزنند و ذهنیت ملت ایران را نسبت به مسیری که در پیش گرفته اند و نیز دستاورد‌های انقلاب اسلامی تخریب کنند، این موضوع باعث شد تا مقام معظم رهبری مسئله جهاد تبیین را مطرح کنند.
کد خبر: ۱۴۳۴۱۲۰

 به گزارش جام جم آنلاین ،حجت الاسلام عبدالله حسنی در خصوص موضوع جهاد تبیین گفت: تبیین و روشنگری از جمله وظایف پیشوایان دینی هست، چنانکه در آیات قرآنی وظیفه پیامبران را ابلاغ و تبیین معرفی می‌کند (ابراهیم/۴ و نحل/۸۲)، در همین راستا وظیفه روشنگری و زدودن غبار‌ها به ویژه در شرایط فتنه گون که حق و باطل در هم می‌آمیزند بر عهده نخبگان متعهد و روشن ضمیر قرار گرفته است. این وظیفه در اصطلاح و ادبیات دینی تحت عنوان «تبیین» مطرح می‌شود. نکته‌ای که از این مطلب برداشت می‌شود این هست که تبیین مسئله نوظهور و نوپدیدی نیست و همواره جزء تاکیدات دین مبین اسلام به صورت عام و نیز رهبران انقلاب اسلامی به صورت خاص بوده است، اما در شرایط ویژه‌ای که در آن قرار گرفته ایم این مسئله به اندازه‌ای حائز اهمیت شده است که مقام معظم رهبری از آن تحت عنوان نوعی جهاد یاد کرده و کلیدواژه «جهاد تبیین» را در ادبیات سیاسی و مذهبی جامعه برجسته کرده اند. این واژه از منظر مقام معظم رهبری برگرفته از خطبه امیرالمومنین علی علیه السلام در نهج البلاغه است که مومنان را به جهاد با زبان و بیان در راه خدا فرا می‌خواند؛ لذا با چنین نگاهی تبیین گری در راه دفاع از ارزش‌های الهی، نوعی جهاد تلقی می‌شود.
وی در مورد هدف از طرح جهاد تبیین اظهار کرد: برای فهم درست از علت برجسته شدن مسئله «تبیین» و طرح آن به عنوان یک «جهاد» ابتدا باید این نکته را یادآور شویم که انقلاب اسلامی ایران در یکی از حساس‌ترین و پیچیده‌ترین برهه‌های تاریخ بشری در ایران رقم خورد و تاثیراتی در تحولات بین المللی بر جای گذاشت که اولین و مهم‌ترین آن‌ها تغییر در معادلات قدرت و نظم جهانی بود؛ این نظم که توسط نظام سلطه پایه گذاری شده بود و با سست شدن پایه‌های بلوک شرق به رهبری شوروی، به دنبال ایجاد نظام تک قطبی و سلطه جبارانه و همه جانبه بر جهان بود با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و دمیدن شده روح امید و مقاومت در کالبد افسرده ملت‌های ستم کشیده جهان در معرض خطر قرار گرفت. استکبار جهانی در ابتدا تصور می‌کرد که انقلاب اسلامی ایران نیز همچون بسیاری از انقلاب‌های دیگر پس از مدتی ناچار به عدول از ارزش‌های انقلابی خود و کنار آمدن با نظام سلطه خواهد بود. اما پیروزی‌های شگرف ملت ایران در دفاع مقدس با دستان خالی و پس از آن ایستادگی و پایداری آن علیرغم تمامی توطئه‌ها و ترفند‌هایی که نظام سلطه بر علیه این انقلاب طراحی کرده بود زنگ خطر را به صدا در آورد و تلاش کرد تا این انقلاب را از درون متلاشی سازد که در این مسیر، عزم و اراده ملت ایران مهم‌ترین هدفی بود که دشمنان نشانه رفتند تا با در هم شکستن آن به تدریج به هدف شوم خود دست یابند. در همین راستا دشمنان تلاش کردند تا به تحریف حقایق دست بزنند و ذهنیت ملت ایران را نسبت به مسیری که در پیش گرفته اند و نیز دستاورد‌های انقلاب اسلامی تخریب کنند به طوری که فضای یاس و افسردگی در قبال دستاورد‌های انقلاب اسلامی بر جامعه حاکم شود. این اتفاق خطرناک به مدد ابزار‌های رسانه‌ای که در اختیار دشمنان بود پایه ریزی شد و متاسفانه توفیقاتی هم در این زمینه داشتند و سکوت و انفعال در برابر این امواج نتیجه‌ای جز پیروزی نهایی این پروژه نداشت. این واقعیت تلخ باعث شد تا مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های سال‌های اخیر خود مسئله مهم جهاد تبیین را مطرح کنند و حتی آن را فریضه‌ای فوری تلقی کنند، چرا که از دیدگاه ایشان، اگر نیرو‌های ارزشی و انقلابی به تبیین حقایق نپردازند، دشمنان اقدام به این کار خواهند کرد و طبیعتا دشمنان هم جز به دروغ و تحریف به چیز دیگری راضی نخواهند بود.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل در مورد نقش جهاد تبیین در جامعه گفت: مهم‌ترین نقش جهاد تبیین در جامعه، کنار رفتن فضای مه آلود و غبار‌ها در شرایط فتنه گون و روشن شدن حقایق هست که در عین حال باعث خنثی شدن توطئه‌های دشمنان در تحریف حقایق می‌شود.
حسنی با اشاره به جایگاه جوانان در جهاد تبیین گفت: شاید بتوان گفت اصلی‌ترین مخاطبان رهبر انقلاب در طرح «جهاد تبیین» قشر جوان می‌باشد، چرا که این قشر به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد از جمله اینکه آینده این کشور به دست آن‌ها رقم خواهد خورد در نقشه طراحی شده دشمنان، مهم‌ترین هدف تلقی می‌شود، چرا که نسل جوان با توجه به شرایط تاریخی و دور بودن از فضای تحولات تاریخ انقلاب اسلامی، فاقد هر گونه خاطره تاریخی و ذهنی مشترک با این تحولات می‌باشد و به همین دلیل ذهن او بستر مناسبی برای القاء گزاره‌های غلط و تحریف شده تلقی می‌شود تا با این داده‌های سراسر غلط و تحریف شده واکنش‌ها و مسیر حرکت او در جهتی فعال شود که تامین کننده خواست دشمنان تلقی شود. از طرف دیگر قشر جوان به دلیل ذهن فعال و تحلیل گری که دارد به دور از محافظه کاری‌های مرسوم که در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد کنجکاوانه و مشتاقانه علاقمند کشف حقیقت و نقادی آن هست و پس از کشف حقیقت، خود تبدیل به سرباز جبهه تبیین گری شده و تا پای جان پای حقیقت می‌ایستد؛ لذا در عرصه جهاد تبیین می‌توان برای جوانان دو نقش قائل شد: هم به عنوان مخاطب اصلی جهت تبیین و روشنگری و هم به عنوان مهم‌ترین کنشگر همین عرصه که با فعالیت‌های خود می‌تواند هم طیف‌های خود را نسبت به حقایق آگاه سازد.
وی به وظیفه مسئولین در جهاد تبیین اشاره کرد و گفت: مسئولین از یک سو بایستی خود نسبت به واقعیت‌های انقلاب اسلامی و ارزش‌های اسلامی آگاهی و نسبت به تحقق آن‌ها تعهد داشته باشند، از سویی دیگر باید با حمایت از کنشگران عرصه جهاد تبیین بستر‌های تحقق جهاد تبیین را فراهم نمایند و از سوی دیگر باید با اقدامات و عملکرد خود واقعیت دستاورد‌های انقلاب اسلامی را به صورت عینی به نسل جدید نمایش دهند و به صورت عملی و نه در حد شعار، واهی و غلط بودن سیاه نمایی‌های دشمنان را اثبات کنند.
رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل در مورد آرمان جهاد تبیین اذعان کرد: جهاد تبیین ارتباط مستقیمی با تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی دارد و از طرفی آرمان انقلاب اسلامی رسیدن به نقطه مطلوب یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی می‌باشد، لذا جهاد تبیین را گامی در راستای تحقق این آرمان باید تعریف کنیم.
حسنی در مورد اینکه در راه جهاد تبیین چه گام‌هایی می‌شود برداشت، بیان کرد: برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم جهاد تبیین، همانطور که از اسمش هم پیداست نوعی جهاد محسوب می‌شود. از طرفی می‌دانیم کسی که وارد عرصه جهاد و جنگ نظامی می‌شود اگر می‌خواهد مجاهد فی سبیل الله تلقی شود ابتدا باید خود را از نظر روحی تقویت کند و با ایمان به هدف و نیت صادقانه و خالصانه وارد عرصه جنگ شود تا به «احدی الحسنیین» یعنی یکی از دو مطلوب، یا شهادت یا پیروزی دست یابد که در هر صورت پیروزی تلقی می‌شود. همچنین باید خود را به انواع جنگ افزار‌های لازم مجهز کند، چنانکه خداوند می‌فرماید: «و اعدوا لهم مااستطعتم من قوه»، همینطور آشنایی با فنون رزم و جنگاوری از جمله نیازمندی‌های یک رزمنده عرصه جنگ و جهاد می‌باشد. در بحث جهاد تبیین هم اگر چه بحث جنگ نظامی وجود ندارد، اما همین روند باید طی شود. یعنی اول اینکه انسان باید با نیات صادقه و خالصانه وارد شده و خود را در قامت رزمنده جنگ نرم و جهاد تبیین ببیند که به دنبال عمل به تکلیف الهی است و نه انگیزه‌های مادی و اینجهانی. علاوه بر این رزمنده جهاد تبیین بایستی خود را به لحاظ اطلاعات و تحلیل کاملا غنی سازد که در این راستا باید ابتدا آموزش‌های لازم را ببیند تا قبل از اینکه اقدام به روشنگری کند خود فردی روشن و آگاه باشد، چرا که به قول معروف «ذات نایافته از هستی، بخش، کی تواند که شود هستی بخش»، لذا پیش زمینه و لازمه آگاهی بخشی، آگاه بودن خود افراد هست و سرانجام آشنایی با فنون و مهارت‌های تبیین گری تا هم نتیجه مطلوب حاصل شود و هم اینکه از آفات و آسیب‌های ناشی از آشنا نبودن با این مهارت‌ها برحذر باشد.
وی در خاتمه با اشاره به وظیفه دانشگاهیان در جهاد تببین گفت: دانشگاهیان، اعم از دانشجویان و اساتید دانشگاه، قشر نخبگانی جامعه محسوب می‌شوند. دانشجویان آینده سازان این کشور هستند و سکانداران اصلی هدایت جامعه خواهند بود و اساتید هم تاثیرگذارترین قشر، هم بر دانشجویان و هم بر کل کشور هستند؛ لذا با توجه به چنین جایگاهی، نقش و وظیفه خطیری که بر عهده این مجموعه قرار می‌گیرد و نیز وظیفه مجموعه کنشگران عرصه جهاد تبیین نسبت به این گروه، مشخص می‌شود و حتی فراتر از سایر مجموعه‌ها باید گفت دانشگاهیان صرفا جامعه هدف یا کنشگر عادی نیستند بلکه به دلیل برخی ویژگی‌ها که دارند از جمله اینکه خاستگاه عرصه‌های پژوهشگری از دانشگاه هاست، این مجموعه در زمینه تولید، تحلیل و نقد محتوا‌های مرتبط با عرصه‌های مختلف جهاد تبیین نقش مهم و کلیدی را ایفا می‌کند و می‌توان گفت هدایت گر اصلی سایر بخش‌های تبیین گر نیز باید دانشگاه و دانشگاهیان باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها