دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین

شانزدهمین دوره جشنواره فرهنگ و اقتصاد اقوام ۲۹ آبان لغایت ۳ آذر در گلستان برگزار می‌شود

دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان از برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین از ۲۹ آبان‌ماه لغایت ۳ آذرماه سال جاری به میزبانی استان گلستان خبر داد.
دبیر جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان از برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین از ۲۹ آبان‌ماه لغایت ۳ آذرماه سال جاری به میزبانی استان گلستان خبر داد.
کد خبر: ۱۴۳۰۷۷۵
نویسنده شبیر دائمی

به‌گزارش جام جم آنلاین از گرگان ، محمدجواد ساوری امروز سه‌شنبه 23 آبان‌ماه ۱۴۰۲ ضمن تأکید بر برگزاری هر چه باشکوه‌تر این جشنواره گفت: جشنواره فرهنگ اقوام به برند استان در حوزه فرهنگی و گردشگری تبدیل‌شده است و باید تلاش کنیم تا این رویداد بزرگ فرهنگی، در سطح مطلوبی برگزار شود؛ ازاین‌رو تلاش می‌کنیم امسال نیز با هماهنگی و برنامه‌ریزی با دستگاه‌های اجرایی استان میزبان شایسته‌ای برای اقوام مختلف ایران‌زمین و همچنین مهمانان داخلی و خارجی این رویداد باشیم. 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان تصریح کرد: فرهنگ و تاریخ اقوام نقش بسزایی در شکل‌گیری هویت و ارزش‌های ملی دارد و با برپایی این‌گونه رویدادهای گردشگری می‌توان فرهنگ، پیشینه و آداب‌ورسوم غنی اقوام و ملت‌ها را به نسل جدید معرفی کرد. 
او در ادامه خاطرنشان کرد: شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین از ۲۹ آبان‌ماه لغایت ۳ آذرماه سال جاری به مدت پنج روز در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی استان گلستان در گرگان میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. 
ساوری افزود: این دوره از این رویداد فرهنگی در بخش‌های صنایع‌دستی، سوغات، موسیقی، گردشگری و بوم‌گردی، سیاه‌چادر و عشایر، روستاهای هدف گردشگری، غذاهای سنتی، بازی‌های بومی و محلی و… با حضور هنرمندان استان‌های مختلف کشور برنامه‌ریزی‌شده است.

دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین در ادامه گفت: از همه استان‌های کشور برای حضور و معرفی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان خود در بخش نمایشگاهی جشنواره دعوت‌شده است که تاکنون ۲۵۰ هنرمند برای حضور در این دوره از نمایشگاه اعلام آمادگی کردند. 
او بیان کرد: در این نمایشگاه علاوه بر آثاری از هنرمندان و صنعتگران سراسر کشور، رشته‌های بومی و اصیل هر استان، مراکز تخصصی، تعاونی‌ها، فروشگاه‌ها، هنرمندان دارای مهر اصالت و نشان ملی، هنرمندان فعال حوزه بسته‌بندی، فروشگاه‌های مجازی، روستاها و شهرهای ملی و جهانی صنایع‌دستی به نمایش درخواهد آمد.

ساوری همچنین خاطرنشان کرد: در حوزه گروه‌های موسیقی و آیینی اقوام نیز حدود ۲۳ گروه موسیقی و آیینی در این دوره از جشنواره حضور خواهند یافت. 
او افزود: در بخش روستایی و عشایری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقوام ایران‌زمین تاکنون هفت سازه روستایی و ۲۴ سیاه‌چادر ظرفیت و توانمندی‌های اقوام مختلف استان و کشور را در معرض نمایش قرار می‌دهند. 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان در ادامه گفت: کارگاه‌های تخصصی در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و همچنین حضور تأسیسات و جوامع گردشگری از بخش‌های دیگر این رویداد ملی خواهد بود. 
جشنواره بین‌المللی فرهنگ و اقتصاد اقوام ایران‌زمین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادها و رخدادهای فرهنگی و هنری بزرگ کشور در پانزده دوره باهدف معرفی آداب‌ورسوم و فرهنگ اقوام ساکن در استان گلستان و سراسر ایران اسلامی، ارائه توانمندی‌های هنرمندان صنایع‌دستی و موسیقی آیینی استان‌های کشور، معرفی فعالان عرصه گردشگری و رونق صنعت گردشگری، معرفی روستاهای هدف گردشگری، ارائه سوغات اصیل ایرانی، بازی‌های بومی و محلی و… به میزبانی استان گلستان برگزار شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها