قیمت بیت کوین در قدم اول تحت تأثیر عواملی همچون عرضه و تقاضا، ارزهای دیجیتال رقیب و احساسات سرمایه گذار است. اما عوامل دیگری همچون تصمیمات سیاست مداران کشورهای ابر قدرت، در کنار بروز جنگ‌های مختلف در سراسر دنیا هم می‌توانند روی این قیمت اثر بگذارند.
قیمت بیت کوین در قدم اول تحت تأثیر عواملی همچون عرضه و تقاضا، ارزهای دیجیتال رقیب و احساسات سرمایه گذار است. اما عوامل دیگری همچون تصمیمات سیاست مداران کشورهای ابر قدرت، در کنار بروز جنگ‌های مختلف در سراسر دنیا هم می‌توانند روی این قیمت اثر بگذارند.
کد خبر: ۱۴۳۰۴۷۶

با بررسی تاثیر سیاست های امریکا بر قیمت بیت کوین در چند سال اخیر، تا حدودی شاهد کاهش رشد قیمت این رمز ارز بودیم. اما با ثابت شدن نرخ بهره، باید منتظر رشد انفجاری آن باشیم؟ از سوی دیگر جنگ‌ها‌ و مناقشات خاورمیانه چه تأثیری روی قیمت بیت کوین دارند؟

تاثیر سیاست های امریکا بر قیمت بیت کوین چگونه است؟

با توجه به اخبار جذابی که این روزها برای سرمایه گذاران بیت کوین به گوش می‌رسد، بسیاری از معامله گران به دنبال پاسخ این پرسش هستند که آیا تصمیمات امریکا روی قیمت بیت کوین اثر می‌گذارند؟ چه بخواهیم چه نخواهیم، امریکا به عنوان یک ابرقدرت جهانی شناخته می‌شود که سیاست‌ها و تصمیمات آن روی قیمت بسیاری از دارایی‌ها و اموال مثل نفت یا کالاها تأثیر می‌گذارد.

از اثرگذاری این کشور روی قیمت بیت کوین هم نمی‌توانیم غافل شویم. در حالت معمول زمانی که تورم افزایش پیدا می‌کند، سیاست مداران و متولیان بانک‌های مرکزی در هر کشوری با افزایش نرخ بهره سعی دارند تا پول مازاد وارد شده به بازار را تحت کنترل درآورند. بر این اساس در یکی دو سال اخیر شاهد بالا بردن نرخ بهره بانکی از سوی دولتمردان آمریکایی بودیم که از آن سو تأثیر منفی خود را روی کاهش قیمت بیت کوین داشت. کافی است کمی به نمودار قیمت بیت کوین و مقایسه آن با تغییرات نرخ ارز آمریکا نگاهی داشته باشیم.

بر این اساس، در دسامبر 2022 نرخ بهره 425 واحد در این کشور رشد پیدا کرد و از آن سو قیمت بیت کوین از 47 هزار دلار در همین زمان به 16 هزار دلار افت کرد که کاهش 67 درصدی را نشان می‌دهد. البته نمی‌توان قطع به یقین همه این تغییرات قیمتی را متوجه افزایش نرخ بهره آمریکا دانست. اما بدون شک تأثیر آن اصلاً کم و غیر قابل چشم پوشی نیست.

آیا باید منتظر افزایش قیمت بیت کوین باشیم؟

منطقی که به توضیحات قبل نگاهی کنیم، کاهش نرخ بهره در آمریکا یا ثبات در آن، می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت بیت کوین باشد. بر اساس سیاست‌های مالی دولت آمریکا، جروم پاول رئیس فدرال رزرو در تاریخ 20 سپتامبر سال جاری میلادی اعلام کرد که اگرچه نرخ تورم در ایالات متحده همچنان بالاست، اما بر اساس استراتژی موجود نیاز است که توقفی در بالا بردن نرخ بهره داشته باشیم. این کار می‌تواند سرمایه گذاران را تشویق کند که به سمت بازار ارزهای دیجیتال و خصوصاً خرید بیت کوین تمایل پیدا کرده و دارایی‌های بیشتری را برای معامله این ارز رمز نگاری شده به بازار تزریق کنند.

تاثیر سیاست های امریکا بر قیمت بیت کوین؛ آیا رشد انفجاری در راه است؟!

البته جدا از تاثیر نرخ بهره امریکا بر قیمت بیت کوین، وقتی به تحلیل‌های کارشناسان بر اساس داده‌های تاریخی هم نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که این رشد قیمتی تا حدودی پیش بینی شده بود. علاوه بر این تا هفته گذشته بیت کوین توانست در محدوده 34 هزار دلاری، قیمت خود را تثبیت کند. به همین دلیل سرمایه گذاران بیت کوین می‌توانند انتظار داشته باشند که قیمت این ارز دیجیتال طی هفته‌های پیش رو تا 40 هزار دلار رشد کند.

تأثیر جنگ‌ها و مناقشات کشورها بر قیمت بیت کوین

در اوایل سال 2022 شاهد بروز درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین بودیم که این جنگ عاملی برای کاهش 7 درصدی قیمت بیت کوین در یک روز بود. بنابراین می‌توانیم به اهمیت تأثیر مبارزات ژئوپلیتیکی بر این نوع دارایی دیجیتال اشاره کنیم. دلیل این مسئله، هجوم معامله گران به سمت سایر دارایی‌ها مثل طلاست. از سوی دیگر چون ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین به عنوان یک دارایی ریسک پذیر محسوب می‌شوند، بنابراین تمایل به کاهش ارزش را از خود نشان خواهند داد.

در حال حاضر هم شاهد درگیری‌هایی در خاورمیانه هستیم که این مسئله نیز می‌تواند در صورت ادامه دار بودن، روی قیمت بیت کوین تأثیر منفی مقطعی داشته باشد. البته سه تحلیلگر در این زمینه نظرات متفاوتی را داشتند. اما به دلیل شرایط موجود و عدم قطعیت جهانی، بیشتر کارشناسان روی کاهش کوتاه مدت قیمت بیت کوین، اتفاق نظر دارند.

بنابراین علاوه بر تاثیر سیاست های امریکا بر قیمت بیت کوین، بسیاری از معامله گران اعتقاد دارند که سرمایه گذاران باید نسبت به تغییرات بازار نفت و انرژی و اثرگذاری آن روی قیمت بیت کوین هم هوشیار باشند. در همین راستا یکی از تحلیلگران ارزش بازار در مورد پیامدهای اقتصاد کلان توضیح داده است که تشدید درگیری‌ها می‌تواند عاملی برای تغییر قیمت انرژی باشد که در این صورت سختگیری‌ها در زمینه سیاست‌های پولی تقویت خواهد شد. عاملی که می‌تواند مهم ترین خطر برای ارزش دارایی‌هایی مانند بیت کوین باشد. البته این تأثیر روی تمامی بازار کریپتو خواهد بود و سایر ارزها از این قاعده مستثنی نیستند.

پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده کوتاه مدت

حال که از تاثیر سیاست های امریکا بر قیمت بیت کوین صحبت کرده و اثرات درگیری‌های بین ملت‌ها را بر این ارزش، مورد بررسی قرار دادیم، نوبت به پیش بینی‌های کلی برای آینده بیت کوین می‌رسد. بر این اساس پیش بینی قیمت بیت کوین در نزولی ترین سناریو ممکن تا پایان سال جاری، حدود 28208 دلار خواهد بود.

تاثیر سیاست های امریکا بر قیمت بیت کوین؛ آیا رشد انفجاری در راه است؟!

در حالی که کارشناسان در خوشبینانه ترین حالت، انتظار دارند که این ارز دیجیتال محبوب تا این زمان، به حدود 44049 دلار صعود کرده و رشد زیادی را تجربه کند. تمامی این پیش‌ بینی‌ها در حالی است که بالاترین قیمت بیت کوین در تاریخ 10 نوامبر 2021 بود که در آن زمان بیت کوین قیمت 69045 دلاری را به ثبت رساند.

وقتی به قیمت بیت کوین طی روزهای اخیر نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این رمز ارز روندی صعودی را طی کرده و قیمت خود را در محدوده 34 هزار دلاری تثبیت کرده است. به طور کلی احساسات موجود و احساسات بلند مدت در مورد ارزش این رمز ارز مثبت هستند و تصور می شود که روند تغییر قیمت آن همچنان صعودی باشد. تا زمان نگارش این مطلب کل عرضه بیت کوین 19,531,281 دلار بود. این در حالی است که ارزش کل بازار آن 681,054,659,786 دلار است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها