معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خبر داد:

ارسال بیش از ۱۸ هزار اثر به جشنواره علامه حلی

آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار رئیس دانشگاه معارف اسلامی با اشاره به نیاز کشور به نیروی انسانی کارآمد و انقلابی گفت: ما در کشور کمبود منابع انسانی داریم؛ البته نمی‌گویم نیست، ولی بین آنچه هست و آنچه باید باشد فاصله زیاد است.
کد خبر: ۱۴۳۰۰۸۳

 به گزارش جام جم آنلاین ،رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار رئیس دانشگاه معارف اسلامی با اشاره به نیاز کشور به نیروی انسانی کارآمد و انقلابی گفت: ما در کشور کمبود منابع انسانی داریم؛ البته نمی‎گویم نیست، ولی بین آنچه هست و آنچه باید باشد فاصله زیاد است.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، دانشگاه معارف را مجموعه‌ای با برکت در تربیت کادر و نیروی انسانی مناسب توصیف کرد و افزود: کار آموزش، سختی‌های خود را دارد؛ اساساً تربیت کادر و نیروی مناسب آن هم در جایگاه استاد، کار ساده‌ای نیست.

نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: از مرحله گزینش گرفته تا فارغ التحصیلی و حتی زمانی که شخص در یک محیط دانشگاهی یا مراکز دیگر مشغول به خدمت می‌شود، شما همیشه این دغدغه را دارید که این نیرو آیا آنگونه که از آن انتظار می‌رفته، عمل کرده است یا خیر؟

نباید نسبت به مسائل جامعه بی‌تفاوت بود

آیت الله حسینی بوشهری در بخش دیگری از سخنان خود به بیان تعدادی از ویژگی‌های شخصیتی پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) پرداخت و خاطر نشان کرد: در حالات پیامبر گفته‌اند که «دائِمَ الفِکرَهِ، لَیسَت لَهُ راحَه.» یعنی پیغمبر همیشه مشغول فکر و اندیشه بوده‌اند و بی‌تفاوت از کنار مسائل عبور نمی‌کردند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: در جای دیگری راجع به ویژگی‌های پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده است «یُحَسِّنُ الْحَسَنَ وَ یُقَوِّیهِ وَ یُقَبِّحُ الْقَبِیحَ وَ یُوهِنُه.» یعنی پیغمبر اگر کار خوبی را می‌دید که در جامعه انجام شده است، آن را تحسین می‌کرد و علاوه بر تحسین، آن را تقویت می‌نمود؛ و کار زشت و ناپسند را تقبیح می‌کرد؛ ولی به تقبیح بسنده نمی‌کرد و پایه‌های آن کار زشت را سُست می‌نمود.

نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر ما بتوانیم فارغ التحصیلانی را با این شیوه و سیره نبی گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) تربیت کنیم، خیلی از مشکلات جامعه ما حل خواهد شد. اگر نیرو‌هایی با انگیزه در آموزش و پرورش تربیت شوند، این افراد بعد از ورود به دانشگاه دچار خود باختگی نخواهند شد.

شهید مطهری؛ الگوی مناسب در مسئله آموزش و تربیت

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه در پایان سخنان خود، شهید مطهری را به عنوان یک الگوی مناسب در مسئله آموزش و تربیت مورد اشاره قرار داد و گفت: ما باید افرادی را مثل شهید مطهری تربیت کنیم که زمانی که امتحان معقول و منقول شرکت کرده بود گفتند اگر نمره بالاتر از بیست داشتیم به شما میدادیم حیف که نمره بالاتر از بیست نداریم.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین روح الله شاکری رئیس دانشگاه معارف اسلامی، گزارشی از برنامه‌ها، وضعیت و چالش‌های پیش روی این دانشگاه ارائه کرد و تمرکز بر کاربردی سازی رشته‌ها را به عنوان یکی از برنامه‌های خود در این دانشگاه عنوان کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها