jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۴۲۹۷۲ ۳۰ مرداد ۱۳۸۶  |  ۲۰:۵۵

با وجود مخالفت کانادا و مکزیک با جنگ های امریکا در عراق و افغانستان ، جورج بوش می کوشد به رهبران این دو کشور اطمینان دهد که ایالات متحده می خواهد روابط نزدیک تری با کشورهای آنان داشته باشد.


اما اجلاس سران در کبک کانادا بین جورج بوش ، استفن هارپر، نخست وزیر کانادا و فلیپه کالدارن ، رئیس جمهور مکزیک در خطر قرار گرفتن تحت الشعاع توفان دین در شبه جزیره یوکاتان مکزیک و تظاهرات مخالفان امریکا و نزدیکی کانادا و مکزیک به این ابرقدرت ، قرار دارد.
کالدرون پس از ورود به مونته بلو گفت: برای برخورد با توفان دین ، سفرش را کوتاه می کند و برنامه خود را برای دیدار با هارپر و شرکت در ناهاری تجاری لغو کرد.
نشست سران با تظاهرات معترضانی آغاز شد که با فریاد از بوش می خواستند به کشورش برگردد و به هدف های تقویت روابط تجاری با امریکا و همکاری با این کشور در زمینه مبارزه با تروریسم اعتراض داشتند.
مخالفان کانادایی و مکزیکی نگران هستند تقویت روابط تجاری با امریکا حاکمیت ملی آنان را از بین ببرد و همکاری نزدیکتر در زمینه مبارزه با تروریسم با امریکا باعث نقض حقوق بشر در کشورهایشان شود.
اما ظاهرا هارپرو کالدرون به گسترش روابط تجاری با امریکا علاقه مند هستند اگرچه هیچکدام نمی خواهند در ظاهر خیلی به بوش نزدیک شوند زیرا بوش در کانادا و مکزیک منفور است.
منتقدان بوش می گویند او اصلا به نگرانی های همسایگان خود پس از حملات تروریستی 11سپتامبر 2001توجه نداشته است.
مکزیک از سیاست های مرزی امریکا که پیوسته سخت گیرانه تر شده و از تلاش کنگره برای وضع قوانین سختگیرانه علیه مهاجران ، سرخورده شده است.
کانادا از این مقررات ضد تروریسم که مانع از جریان کالاها و خدمات در مرز این کشور شده است ، ناراحت است.
هارپر از نگرانی های کانادا درباره ادعاهای نمادین جدید روسیه نسبت به قطب شمال ، که پرچمی در بستر دریای آن نصب کرد، سخن گفت.
کانادا مدعی است بر گذرگاه شمال غربی قطب حاکمیت دارد اما امریکا این گذرگاه را معبری بین المللی می داند.
دان فیسک ، کارشناس کاخ سفید در امور نیمکره غربی گفت: عادلانه است بگوییم جورج بوش درک بهتری از موضع کانادا به دست آورده است. با این حال از دید امریکا گذرگاه شمال غربی همچنان یک آبراه بین المللی است و حقوق دریایی بین المللی بر سراسر آن حاکم است.
استفن کلارکسون ، استاد اقتصاد بین المللی دانشگاه تورنتو نیز گفت : طرح این مساله به وسیله هارپر موضوعی بسیار بی خطر برای او است. برای این که به او اجازه می دهد فردی ملی گرا و مدافع حقوق کانادا به نظر بیاید.
کلارکسون با اشاره به این که سیاستمداران مخالف هارپر را متهم کرده اند آلت دست بوش است ، گفت: این کار همچنین به او امکان می دهد کمی ولو به ظاهر با امریکا مخالفت کند.
گیوم ترمبلی از مخالفان اجلاس گفت بوش ، هارپر و کالدرون و مشتی تاجر دارند درباره آینده ما تصمیم های مهمی می گیرند بدون این که حتی با ما مشورت کنند. ما خواهان بحث عمومی هستیم.


منبع: آسوشیتدپرس
مترجم: علی کسمایی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر