اسدالله ابراهیمی ـ جام جم آنلاین ـ شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید و اشتغال نقشی غیرقابل انکاری داشته و در صورتی که مسیر فعالیت این شرکت‌ها هموار شود می‌توانند خلاءهای موجود در حوزه تولید کشور را پر کنند .
کد خبر: ۱۴۲۸۷۶۲

شرکت‌های دانش بنیان بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی شکل می‌گیرند و در رشد و توسعه مناطق مختلف تاثیر زیادی دارند.

اقتصاد یک کشور زمانی شکوفا می شود که بستر لازم برای نوآوری و زمینه حضور در رقابت های جهانی فراهم شود، حرکت به سوی نوآوری و ایجاد تغییر در ترکیب محصولات و خدمت در قلمرو فعالیت های یک کسب و کار دانش بنیان قرار دارد.

پایین بودن خلاقیت، نوآوری و ضعف فناوری در بنگاه های اقتصادی موجب افزایش وابستگی صنعت و اقتصاد کشور به فناوری های خارجی شده و این برای کشور ما که از منابع سرشار اقتصادی برخوردار است یک ضعف به شمار می رود.

در خراسان شمالی در سالی که با نام "مهار توم و رشد تولید" نام گذاری شده است یکی از شرکت های دانش بنیان کمر همت بسته تا علاوه بر اینکه کشور را از وابستگی به برخی از محصولات بی نیاز کند، تولید را به سوی محصولات جدید که هنوز در کشور چندان مطرح نیست پیش ببرد و تولید شمش منیزیم فلزی که وزن آن یک سوم وزن سبک وزن آلومینوم است را به مرحله بهره برداری رسانده است.

کشور از واردات آلفا آلومینا بی‌نیاز شده است

ل

مجید اجلالی مدیر عامل شرکت آرادلیان فرآور آریا  با اشاره به اینکه این واحد تولیدی دانش بیان بوده و محصولات دانش بنیان را تولید می کند، اظهار کرد: یکی از محصولات مهمی که در این واحد در حال تولید است، آلفا آلومینا می باشد.

وی با بیان اینکه این واحد تولیدی یکی از واحدهای تولیدی پایین دست مجتمع آلومینای جاجرم است و در ناحیه صنعتی گرمه احداث شده است، گفت: آلفا آلومینا در تولید محصولاتی همچون کاشی و سرامیک، صنایع نسوز و .... استفاده می شود که تا یکی دو سال گذشته کشور به صورت ۱۰۰ درصد به این محصول وابسته بود و آن را از خارج وارد می کرد.

وی افزود: هم اکنون این واحد تولیدی علاوه بر اینکه کل نیاز کشور به این محصول را مرتفع کرده حتی صادرات آلفا آلومینا را نیز انجام می دهد.

اجلالی با بیان اینکه میزان تولید این محصول در این واحد ۴۰ هزار تن در سال است، ادامه داد: موفق به صادرات یک میلیون دلار آلفا آلومینا شده ایم.

وی در ادامه با تصریح بر اینکه اکتیو آلومینا از دیگر محصول دانش بنیان تولیدی در این شرکت است، تصریح کرد: این فاز از این واحد طی هفته دولت سال جاری به بهره برداری رسیده است و اگر آلفا آلومینا یک محصول واسط است، اکتیو آلومینا محصول نهایی محسوب می شود که در صنایع نفت، گاز، صنایع تولید هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اکتیو آلومینای مورد نیاز کشور از خارج تامین می شد اما هم اکنون این محصول نهایی در داخل تولید و نیاز صنایع را رفع کرده است.

تولید ۱۵۰۰تن شمش منیزیم در استان تا دو ماه آینده

اجلالی همچنین به فاز تولیدی شمش منیزیم نیز اشاره کرد و گفت: از شمش منیزیم به عنوان فلز هزاره سوم یاد می شود؛ همه افراد آلومینیوم را به عنوان فلز سبک می شناسند اما منیزیم ۳۵ درصد سبک تر از آلومینیوم است و این فاز در این واحد تولیدی در حال ساخت است.

وی افزود: طبق پروژهش های انجام شده اگر ۲۰۰ مییلون دلار در کشور در این صنعت هزینه شود ایران تبدیل به دومین تولید کننده شمش منیزیم در دنیا و اگر یک میلیارد دلار سرمایه گذاری شود، ایران تبدیل به بزرگترین تولیدکننده شمش منیزیم خواهد شد.

وی با بیان اینکه ماده اولیه مورد نیاز شمش منیزیم، دولومیت است که در تمام مناطق کشور به وفور یافت می شود، ادامه داد: این صنعت مطابق اقلیم کشور بوده و به شدت کم آب طلب است.

اجلالی با تصریح بر اینکه در حال ایجاد خط تولید شمش منیزیم با ظرفیت ۱۸ هزار تن هستیم، بیان کرد: این واحد تولیدی در حوزه منیزیم بازار خوبی چهار تا پنج هزار تنی برای نیاز داخل کشور دارد و مابقی را می توان برای صنعت خودروسازی و هوا و فضا به خارج کشور صادر کرد و در مجموع شمش منیزیم تولیدی در این استان صادرات محور است.

وی با اشاره به اینکه برای تکمیل این واحد تولیدی نیاز به تسهیلات داریم و از آنجاییکه تسهیلات مورد نیاز در اختیار ما قرار نگرفته است، گفت: به همین دلیل ایجاد خط تولید آن را فازبندی کرده و در فاز نخست که تا دو ماه آینده است یک هزار و ۵۰۰ تن شمش منیزیم به مرحله تولید خواهد رسد و تا پایان سال سه هزار تن دیگر تولید می شود و طی سه سال این ظرفیت به ۱۸ هزار تن خواهد رسید.

رفتار بانک برای رونق تولید تغییر یابد

گ

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه تولید رونق بگیرد و پای صنایع جدید و دانش بنیان در کشور باز شود امیدوار هستیم که رفتار بانک ها نسبت به واحدهای تولیدی تغییر کند و رفتارها به گونه ای باشد که تولید در اولویت نخست قرار گیرد.

اجلالی تصریح کرد: امیدوار هستیم که مسئله تولید دانش بنیان در کشور به نقطه ای برسد که فقط برای زیبایی سخنرانی ها و نوشته های روی بنرها نباشد و به این موضوع خیلی مهم نیز توجه شود و از سوی دیگر از تولیدات دانش بنیان نیز حمایت های لازم صورت گیرد.

حمایت ایمیدرو از صنایع با تولیدات جدید

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر حمایت از واحدهای تولیدی وظیفه ذاتی ایمیدرو است و باید ایمیدرو از صنایع جدید و دانش بنیان حمایت کند چراکه صنایعی همچون آلومینیوم و فولاد راه خود را پیدا کرده و توسعه یافته اند و باید تولید فلزات جدید را در لیست تولیدات ایران قرار داد و از آن ها حمایت کرد.

پیگیری برای حل مشکلات برای تولید شمش منیزیم

حسین حاجی بگلو مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز ، تصریح کرد: از ابتدای ایجاد واحد صنعتی آلفا آلومینا به دلیل نیازمندی کشور به این ماده در کنار سرمایه گذار بوده ایم تا این محصول به مرحله تولید رسید و حمایت های لازم برای ایجاد خط  تولید شمش منیزیم نیز انجام خواهد شد.

وی گفت: یکی از حمایت هایی که در ابتدای کار از این سرمایه گذار انجام شد این بوده که موضوع الحاق زمینی که سرمایه گذار در نظر گرفته بود به ناحیه صنعتی شهید محمدزاده در گرمه انجام و این امر با موفقیت انجام شد.

حاجی بگلو افزود: از سوی دیگر اجرای این پروژه با مشکل برق همراه بود که با پیگیری های انجام شده این مشکل نیز حل شد.

وی با بیان اینکه موضوع اختصاص تسهیلات به این واحد تولیدی نیز پیگیری شده است، ادامه داد: اما رقم مورد نیاز زیاد بود و سرمایه گذار تصمیم بر این گرفت تا ایجاد خط تولید شمش منیزیم را طی سه فاز انجام دهد.

جلوگیری از خام فروشی دولومیت با ایجاد خط تولید شمش منیزیم

ک

مهیار مشایخی معاون صنایع و معادن اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز ، بیان کرد: در کشور فقط پنج واحد تولید شمش منیزیم وجود دارد که آن ها نیز به صورت دست و پا شکسته فعالیت می کنند.

وی تاکید کرد: با راه اندازی واحد شمش منیزیم در استان علاوه بر اینکه بخشی از نیاز کشور به این فلز مرتفع می شود، از خام فروشی ماده معدنی دولومیت در استان نیز جلوگیری خواهد شد.

مشایخی افزود: خراسان شمالی ظرفیت خوبی از ذخایر ماده معدنی دولومیت دارد که بیشتر آن ها در شهرستان جاجرم قرار دارند و با راه اندازی این واحد تولیدی این ماده معدنی نیز تبدیل به محصول می شود.

وی بیان کرد: از سوی دیگر با ایجاد و راه اندازی واحد تولیدی شمش منیزیم در این استان، صنایع پایین دستی مربوط به این صنعت نیز شکل خواهد گرفت که اشتغالزایی خوبی را به همراه خواهد داشت./ خراسان شمالی ـ خبرنگار جام جم ـ اسدالله ابراهیمی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها