رهبر انقلاب در احکامی روسای ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و بنیادمستضعفان را منصوب فرمودند

ماموریت ویژه برای رفع محرومیت و توانمندسازی اقشار ضعیف

رهبر انقلاب دیروز دو حکم مهم و جداگانه‌ای برای پرویز فتاح و حسین دهقان صادر کردند و بر این اساس، روسای جدید ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان را منصوب کردند. در این گزارش ضمن بررسی سوابق فتاح و دهقان به اهمیت نقش و کارکرد ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان پرداخته‌ایم.
کد خبر: ۱۴۲۸۲۳۳
 
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی آقای مهندس سید پرویز فتاح را به ریاست ستاد اجرایی فرمان امام منصوب و از خدمات با ارزش آقای دکتر مخبر تشکر کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم ا... الرحمن الرحیم
جناب آقای مهندس سید پرویز فتاح دامه توفیقه

ستاد اجرایی فرمان امام در شمار نهادهای پربهره برای کشور و از یادگارهای با برکت امام راحل رضوان‌ا...‌علیه است. در سال‌های اخیر با ابتکارها و تلاش‌های پرثمر جناب آقای دکتر مخبر این نهاد به جایگاه برجسته‌ای در خدمت‌رسانی چند جانبه به کشور و رفع محرومیت و سازندگی و سلامت دست یافت. اکنون با کناره‌گیری ایشان، ریاست ستاد اجرایی را به جنابعالی که دارای تجربیات با ارزشی در خدمت به محرومان در کمیته‌ امداد و بنیاد مستضعفان می‌باشید، می‌سپارم. وظیفه‌ اصلی این ستاد، رفع محرومیت‌های اقشار ضعیف و توانمندسازی آنان و رسیدگی به مناطق محروم است. برنامه‌ریزی براساس خطوط اصلی مذکور در پیوست این حکم و پیگیری جدی کارها را از شما انتظار دارم.
لازم می‌دانم از خدمات با ارزش جناب آقای مخبر صمیمانه تشکر کنم.همچنین در پی انتصاب آقای پرویز فتاح به ریاست ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، حضرت آیت ا... خامنه‌ای در حکمی آقای حسین دهقان را به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم ا... الرحمن الرحیم
جناب آقای حسین دهقان دام توفیقُه

با انتقال جناب آقای فتاح به ستاد اجرایی فرمان امام و با تقدیر و تشکر از مدیریت مسئولانه و پرتلاش ایشان در جهت خدمت به محرومان، جنابعالی را که از سوابق برجسته‌ای در مدیریت‌های کلان برخوردار می‌باشید، به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب می‌کنم. مهم‌ترین توصیه‌ اینجانب توانمندسازی اقشار ضعیف و به‌کار گرفتن این امانت ملی برای آبادانی و پیشرفت در مناطق محروم و به‌کارگیری نیروهای جوان و متخصص انقلابی و جهادی با رعایت بندهای اقتصاد مقاومتی است، توفیقات شما را از خداوند متعال خواستارم. 
سیدعلی خامنه‌ای
۶ ابان ۱۴۰۲

 
مختصات ستاد اجرایی فرمان امام

ستاد اجرایی فرمان امام در سال۱۳۶۸ به فرمان امام خمینی(ره) و حدودا ۳۰روز پیش از درگذشت ایشان در حکمی به اشخاصی اعم از حسن صانعی، حبیب ا...عسگراولادی و... درراستای تحت نظاره گرفتن تمامی اموال و دارایی‌های بدون مالک، میراث بدون وارث وهمچون آنها که دراختیار ولی فقیه قرار گرفته است، انجام شد. این اشخاص ازسوی امام خمینی(ره) موظف شدند آن اموال را اداره و قسمتی از این اختیارات را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهند.مدیریت این ستاد توسط حضرت آیت ا... خامنه‌ای در سال ۷۳ به محمد شریعتمداری محول شد و سپس در سال ۱۳۷۶ او جایگاه خود را به محمد جواد ایروانی واگذار کرد و سپس این مسئولیت بر عهده محمد مخبرقرار گرفت. همچنین اساسنامه شیوه وارسی پرونده‌های موضوع اصل ۴۹ قانون اساسی در سال۱۳۷۹ از سوی سید محمود هاشمی شاهرودی، رئیس وقت قوه قضاییه صورت گرفت و اختیارات واگذاری از جانب مقام معظم رهبری ابلاغ شد. طبق اصل ۴۹ قانون اساسی در ستاد اجرایی فرمان امام دولت مکلف است ثروت‌های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوء استفاده از موقوفات، سوءاستفاده از مقاطعه کاری‌ها و معاملات دولتی، فروش زمین‌های موات و مباحات اصلی، دایر کردن اماکن فساد و سایر موارد غیرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن او به بیت المال بدهد و این حکم باید با رسیدگی و تحقیق و ثبوت شرعی به‌وسیله دولت اجرا شود.این ستاد در دوره مخبر فضای جدیدی در این نهاد ایجاد کرد و فعالیت اقتصادی و اجتماعی را در پیش گرفت. درواقع فعالیت اقتصادی و اجتماعی این ستاد در اولین مرحله رسیدگی به منطقه‌های محروم کشور با کمک مخترعان، نخبگان و سایر اشخاص کشور بود. 
 
تأسیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی 
اما بنیاد دیگری که مسئولیت آن به حسین دهقان واگذار شد، بنیاد مستضعفان بود، سنگ بنای تشکیل بنیاد مستضعفان بر پایه فرمان سال ۵۷ حضرت امام خمینی(ره) خطاب به شورای انقلاب اسلامی نهاده و زیر نظر هیأت منتخب امام متشکل از آقایان حضرت آیت‌ا... سید علی حسینی خامنه‌ای، اکبر هاشمی بهرمانی، آیت‌ا... دکتر سید محمد حسینی بهشتی، آیت‌ا... اردبیلی، احمد جلالی، علی مسعودی و عزت‌ا... سحابی تأسیس شد.حضرت امام در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۵۷ در پیام خود تاکید کردند «شورای انقلاب اسلامی به موجب این مکتوب ماموریت دارد که تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله پهلوی و شاخه‌ها و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلسله غیرقانونی از بیت المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره و منقولات آن در بانک‌‌ها با شماره‌ای به اسم شورای انقلاب یا اسم اینجانب سپرده شود و غیرمنقول، از قبیل مستغلات و اراضی، ثبت و مضبوط شود تا به نفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد در ایجاد مسکن و کار و ذالک. به جمیع کمیته‌های انقلاب اسلامی سراسر کشور دستور می‌دهم که آنچه از این غنائم به دست آوردند در بانک به شماره معلوم بسپارند و به دولت ابلاغ نمایید که این غنائم، مربوط به دولت نیست ، امرش به شورای انقلاب است و آنچه ماموران دولت به دست آورده‌‌اند یا می‌آورند باید به همین شماره به بانک تحویل دهند و کسانی که از این اموال چیزی به دست آورده‌اند باید فورا به کمیته‌ها یا بانک تحویل دهند و متخلفان مورد مواخذه خواهند بود.»
بنیاد مستضعفان هفت دوره مدیریتی را تاکنون پشت سر گذاشته و بر این اساس دوره‌ اول (علینقی خاموشی)، دوره‌ دوم (شهید رجایی)، دوره‌ سوم (میرحسین موسوی)، دوره‌ چهارم (محسن رفیقدوست)، دوره‌ پنجم (محمد فروزنده)، دوره‌‌ ششم (محمد سعیدی کیا) و دوره‌ هفتم (سید پرویز فتاح) مسئولیت این بنیاد را برعهده داشتند و اکنون ریاست این جایگاه برعهده حسین دهقان قرار گرفته است. 

شناسه ریاست جدید ستاد فرمان امام(ره)

سید پرویز فتاح قره‌باغی متولد ۱۳۴۰ در ارومیه و روستای تاریخی قره‌باغ
کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف
کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر
آخرین سمت پیشینی مسئولیت کمیته امداد امام‌خمینی(ره) 
عضو هیئت امنای آستان قدس رضوی
آغاز فعالیت سیاسی از جهاد سازندگی آذربایجان‌غربی
پیوستن به سپاه‌پاسداران جمهوری اسلامی ایران 
وزیر نیرو در دولت نهم در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ 
مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۴ 
مسئول ستاد نیرو‌های سازمان ملل در ایران در سال‌های ۷۰ - ۶۸
مدیر پروژه سد‌های کرخه و گتوند ۴ سال
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام حسین(ع) 

سوابق مسئول جدید بنیاد مستضعفان

حسین دهقان متولد سال ۱۳۳۵ در روستای پوده استان اصفهان
مشاور فرمانده کل‌قوا در صنایع دفاعی 
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در دولت یازدهم 
فرماندهی نیروی هوایی سپاه 
جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
مدیر‌کل بنیاد تعاون سپاه 
معاون وزیر دفاع وقت در دولت اصلاحات 
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال ۸۴ 
از دانشجویان پیرو خط امام‌(ره) 
نقش‌آفرینی در تسخیر سفارت آمریکا 
دبیر کمیسیون دفاعی امنیتی مجمع
تحریم شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها