گفت‌وگوی «جام‌جم»با اولین مدال‌آور دوچرخه‌سواری زنان ایران

مصائب ‌یک مدال‌تاریخی

زهرا کیانی، تک ستاره تالوی ایران

این مدال از مدال جاکارتا شیرین‌تر بود

در دنیای ورزش بعضی از رشته‌ها با ستاره‌هایش شناخته می‌شود. رشته تالو در ورزش ووشو را می‌توان در همین دسته‌بندی قرار داد. در چند سال گذشته هر بار صبحت از این رشته ورزشی می‌شود، نام زهرا کیانی نیز در کنار آن مطرح می‌شود.
کد خبر: ۱۴۲۴۱۷۴

کیانی در حالی که هنوز ۲۴ سال دارد، حالا به پرافتخارترین ستاره این رشته در ایران تبدیل شده است. او پنج سال پیش و در بازی‌های آسیایی به مدال نقره رسید تا اولین مدال‌آور ایران در این رشته در تاریخ بازی‌های آسیایی باشد. او روز گذشته نیز همین موفقیت را تکرار کرد تا از میان تمام تالوکاران حاضر در هانگژو، تنها مدال‌آور این رشته زیبا و نمایشی باشد. 
کیانی روز گذشته و در بسته جین‌شو- چیانگ‌شو به مصاف حریفان خود رفت و در نهایت موفق به کسب مدال نقره مسابقات شد. نماینده کشورمان در مجموع دو فرم با عملکردی درخشان و با نمره ۱۹.۴۳۶به مدال نقره تالو بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ هانگژو دست یافت. در این فرم ورزشکار چینی با امتیاز ۱۹.۶۰۰ اول شد و نماینده ویتنام با ۱۹.۴۲۶در رتبه دوم ایستاد.
به گزارش خبرنگار اعزامی جام‌جم به هانگژو، کیانی‌ پس از کسب این مدال نقره ارزشمند، در مورد رقابت با حریف چینی گفت: من در رقابت‌های جهانی هم با این حریف چینی رو‌به‌رو بودم، البته تالو رقابت نیست و اجرای فرم است و طبق سلیقه داوران و معیارهای دیگری امتیاز داده می‌شود. برخی حریفان ار رده‌های جوانان‌ وارد شده بودند و ما هم برای این مدال زحمت کشیدیم.‌ وی در مورد این‌که کسب این مدال سخت‌تر بود یا بازی‌های آسیایی جاکارتا گفت: با توجه به سطح رقبا گرفتن این مدال برای من سخت‌‌‍تر بود و البته شیرین‌تر. مسیر سختی را تا اینجا سپری کرده بودم. آسیب جدی دیده بودم و نیاز به عمل جراحی هم داشتم اما با روش‌های اصلاحی تا برگزاری بازی‌ها صبر کردم.
دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی هانگژو در این‌ باره که آیا استرس داشت یا خیر، عنوان کرد: تا پیش از این‌که کنار زمین بیایم، استرس داشتم، اما وقتی حمایت و تشویق تماشاگران را دیدم، خیلی استرسم کمتر شد و احساس کردم در خانه خودم هستم، چون من تالوفیلد را جزئی از خودم می‌دانم و از ۸ سالگی در آن کار کرده‌ام. ووشو یک سبک از زندگی است و با اجرای فرم زندگی می‌کنم و لحظاتی که در حال اجرا هستم در آن غرق می‌شوم. بعد از این مدال بیشتر تلاش خواهم کرد، چون می‌دانم که کارم دیده شده و مردم حمایت کرده‌اند.
در این میان، مربی کیانی عقیده دارد داوران از خطای رقیب چینی او چشم‌پوشی کردند. محبوبه کریمی در این باره گفت: ما برای کسب مدال طلا در این دوره از رقابت‌ها شرکت کردیم و حتی بازیکن چین در فرم اول خود لغزش داشت اما متاسفانه داوران ندیدند و چون میزبان هم کشور چین است مدال طلا را برای خودشان گرفتند.

newsQrCode

نیازمندی ها