وزیر خارجه کشورمان در دیدار با حجت الاسلام سید عیسی طباطبایی:

امروز نقش مقاومت در معادلات منطقه و جهان بی بدیل است

در دومین روز از هشتمین اجلاسیه بین المللی مجاهدان در غربت، نشست فراکسیون پارلمان‌های کشورهای جبهه مقاومت در حرم مطهر رضوی برگزار شد. در این نشست نمایندگان پارلمان‌های کشورهای سوریه، لبنان، عراق ایران و فلسطین حضور داشتند.
در دومین روز از هشتمین اجلاسیه بین المللی مجاهدان در غربت، نشست فراکسیون پارلمان‌های کشورهای جبهه مقاومت در حرم مطهر رضوی برگزار شد. در این نشست نمایندگان پارلمان‌های کشورهای سوریه، لبنان، عراق ایران و فلسطین حضور داشتند.
کد خبر: ۱۴۲۳۶۹۶

به گزارش جام جم آنلاین، سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در این مراسم گفت: دیپلماسی پارلمانی از طریق هم‌افزایی ظرفیت‌های فکری نقش قابل توجهی در تحقق اولویت‌های سیاست‌های خارجی ایفا می‌کند و نیازمند تقویت فراکسیون مقاومت برای اجرای بهتر است تا این فراکسیون بتواند از ظرفیت‌های پارلمان کشورهای اسلامی و آسیایی بهره ببرد. مقاومت یک بحث عقلانی است و راهی جز آن وجود ندارد، بدین طریق تهدید علیه کشورهای اسلامی به فرصت تبدیل خواهد شد.

پس از آن مسئول روابط عربی حزب الله لبنان در سخنرانی خود گفت: جهان اسلام به مدد رهبران جمهوری اسلامی ایران، آموخته‌اند که تهدیدهای دشمن را به فرصت تبدیل کنند. رهبران ایران اسلامی، امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب، سرمشق کشورهای اسلامی در آموختن تبدیل تهدید دشمن به فرصت برای کشورهای اسلامی هستند.

شیخ حسن عزالدین شهید سردار سلیمانی را دیگر شخصیت ایرانی تاثیرگذار در جهان اسلام برشمرد و افزود: شهید سلیمانی معتقد بود نباید از تهدیدهای دشمن هراسید و باید از آنان فرصت ایجاد کرد.در بررسی‌های دقیق که باید از سوی مسلمانان انجام شود، فرصت‌های ویژه‌ای از تهدیدهای دشمن به دست می‌آید و شهید سلیمانی با اعتقاد بر این اصل به موفقیت‌های زیادی دست یافت.

وی تاکید کرد: ایجاد نیروهای مردمی در لبنان به همت مجاهدان ایرانی بود که در جبهه مقاومت برنامه‌های رژیم صهیونیستی را بی‌سرانجام گذاشتند و این چهره شاخص ایرانی به کمک کشورهای اسلامی پرداخت.

عضو پارلمان کشور سوریه نیز در ادامه این نشست گفت: اجلاسیه بین‌المللی مجاهدان در غربت که شاهد برپایی آن در مشهد هستیم، گامی ارزشمند در معرفی مجاهدان راه حق و حقیقت است.

فاطمه حسن العزوه افزود: شهدای سوریه و شهید حاج قاسم سلیمانی از چهره‌های شاخص مجاهدان راه حق و حقیقت هستند. همه با هم در راه پیروزی و سربلندی اسلام تلاش خواهیم کرد و از هیچ‌ کوششی دریغ نمی‌کنیم.

رئیس فراکسیون مقاومت مجلس شورای اسلامی نیز گفت: باید برای مباحث محور مقاومت، تقویم زمانی و منطقه‌ای وجود داشته باشد. جلسه‌ امروز باید شروع نشست‌های مشترک بعدی و زمان نشست‌های بعدی نیز مشخص باشد.

حجت‌الاسلام احمد فلاحی تاکید کرد: نکته بعد تشکیل دبیرخانه رسمی برای پیگیری مباحث است. اگر دبیرخانه نباشد مباحث معطل می‌ماند و پیش نمی‌رود. تشکیل کمیته‌های تخصصی برای پیگیری موضوعات به صورت ویژه در ذیل دبیرخانه نیز اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه چشم انداز محور مقاومت باید تشکیل یک پارلمان مشترک باشد افزود: همانطور که کشورهای اروپایی یک پارلمان مشترک دارند، ما هم در کشورهای محورهای مقاومت، با وجود یک جبهه واحد و سال‌ها مبارزه در کنار  یکدیگر و تقدیم شهدا، باید پارلمان مشترکی داشته باشیم.

فلاحی اضافه کرد: باید یک ارتش قوی بین کشورهای مقاومت تشکیل شود که مستمرا آموزش ببیند و در خود فلسطین هم گروه‌های مقاومت را آموزش بدهیم و ارتشی پشت دیوارهای اسرائیل برای محو این رژیم غاصب تشکیل بدهیم.

در نهایت  حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه و عضو شورای عالی سیاستگذاری اجلاسیه بین‌المللی مجاهدان در غربت بیانیه پایانی این اجلاسیه را به شرح زیر قرائت کرد: نشست پارلمانی کشورهای محور مقاومت با حضور نمایندگی از پارلمان‌های کشورهای فلسطین، لبنان، عراق، ایران و سوریه تشکیل شد و پیرامون همکاری های مشترک بحث و تبادل نظر شد.

شرکت کنندگان با صدور بیانیه پایانی ذیل بر نشست خاتمه دادند.

1.    شرکت کنندگان بر ادامه و استمرار نشست های پارلمانی تاکید کردند.
2.     شرکت کنندگان بر دفاع از ملت فلسطین و آزادی قدس شریف تا نابودی رژیم جعلی صهیونیستی تاکید کردند.
3.     نمایندگان پارلمان‌های مقاومت به ادامه مبارزه علیه زیادی خواهی نظام سلطه به ویژه در حوزه همکاری و قانون‌گذاری علیه تحریم‌های ظالمانه‌های آن‌ها اعلام امادگی کردند.
4.    نمایندگان پارلمان‌های مقاومت بر ادامه همکاری و مبارزه با جریان‌های تکفیری و مخالفت با جریان‌های عادی سازی و سازش تاکید کردند.
5.     نمایندگان پارلمان های مقاومت به ارتباط و همکاری با کشورهای مقاومت در اقصی نقاط جهان به ویژه در امریکای لاتین و کشورهای افریقایی تاکید کردند.
6.     نمایندگان پارلمان‌های مقاومت بر ادامه مخالفت با اشغالگری و حمایت از کشورهای تحت ظلم نظام سلطه جهانی و رژیم صهیونیستی تاکید کردند.
7.    شرکت کنندگان در نشست بر همکاری‌های مشترک در حوزه قانون گذاری در جبهه دفاع از کشورهای مقاومت، احزاب، شخصیت‌ها و  نخبگان مقاومتی در سطح جهان و اعلام موضع نسبت به جنایات نظام سلطه تاکید کردند.
8.    شرکت کنندگان با تاکید بر اینکه موضوع فلسطین مهم‌ترین موضوع جهان اسلام است حمایت خود را از مبارزات نیروهای مقاومت فلسطین، قیام مردم فلسطین و جوانان فلسطینی اعلام کردند.
9.    شرکت کنندگان بر بهره‌گیری از تجمعات بزرگ اسلامی مانند حج و اربعین برای تبیین گفتمان مقاومت تاکید کردند.
10.    شرکت کنندگان در همایش، از بی‌تفاوتی سازمان‌های بین المللی اعلام انزجار کرده و از تلاش همه جانبه برای مبارزه علیه تحریم‌های ظالمانه و هرگونه اقدام مثل راه اندازی کشتی صلح از کشورهای اسلامی به کشورهای تحت تحریم استقبال کردند.
11.    شرکت کنندگان بر ضرورت تهیه نقشه راه برای همکاری‌های مشترک در حوزه دیپلماسی پارلمانی جریان مقاومت با ایجاد دبیرخانه دائمی مشترک براساس چشم انداز ایجاد پارلمان کشورهای مقاومت تاکید کردند.
12.    شرکت کنندگان انزجار خود را نسبت به اهانت به مقدسات به ویژه اهانت به قرآن کریم را اعلام داشته و تحریم های لازم را علیه آنان اعلام خواهند کرد.
13.    شرکت کنندگان بر حمایت از نقش نیروهای مردمی در حمایت از جریان مقاومت به ویژه ان‌هایی که در میدان نبرد با  دشمن بودند تا خروج امریکا از منطقه و نابودی رژیم صهیونیستی تاکید کردند.
14.    شرکت کنندگان ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نشست در مشهد، با تشکیل نشست بعدی در کشور دیگری براساس درخواست ان کشور موافقت کردند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها