حضرت آیت‌‌ا... خامنه‌ای، رهبر انقلاب: یکی از مصادیق قوت را امروز دنیای اسلام دارد مشاهده می‌کند و آن، راهپیمایی اربعین است؛ وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة. راهپیمایی اربعین قوت اسلام است، قوت حقیقت است، قوت جبهه مقاومت اسلامی است که این ‌جور اجتماع عظیم میلیونی راه می‌افتند به سمت کربلا، به سمت حسین، به سمت قله و اوج افتخار فداکاری و شهادت که همه آزادگان عالم باید از او درس بگیرند.
کد خبر: ۱۴۲۱۹۳۵
نویسنده علی‌ اکبر عبدالعلی‌ زاده - عضو شورای سردبیری

اربعین نماد قدرت ایمان است . تحمل رنج سفر برای فریضه جمعی از مبدأ نامشخص و پراکنده در تمام کشورها به مقصدی مشترک؛ از کثرت به وحدت. حرکتی ایمانی به مقصد تجلی اسلام سیاسی. از جمع مستان آزاده که اندک اندک در میعادگاه روز اربعین در روزگار ماضی از گذری پرخطر می‌رسیدند تا موج خروش مردمان وحدانی که در این گلوگاه تاریخ، روزهای متمادی «طریق» را از جمعیت سیاه می‌کنند و شور و شوق به دل مسلمین جهان می‌اندازند و سال به سال به مثابه مغناطیس ریسمان الهی جمعیت بیشتری را به راه می‌آورند.

این جمعیت روشنایی و نور آشکارا به دل ظلمت می‌زند و تن سپاه تاریکی را می‌لرزاند. «در دنیای پیچیده‌ پرتبلیغات و پرهیاهویی که بر بشریت حاکم است، این حرکت اربعین، یک فریاد رسا و یک رسانه‌ بی‌همتاست. چنین چیزی دیگر در دنیا وجود ندارد: این‌که میلیون‌ها انسان راه می‌افتند، نه فقط از یک شهر یا یک کشور [بلکه] از کشورهای مختلف و نه فقط از یک فرقه‌ اسلامی [بلکه] فِرَق مختلف اسلامی و حتی بعضی ادیان غیر اسلامی. این وحدت حسینی [است]. به‌درستی گفته‌اند: «الحسین یجمعنا»، حقیقتا این‌ جور است؛ حسین اجتماع عظیمی را درست می‌کند. این دل‌ها با هزاران گام در راه است، همه حرکت می‌کنند، همه راه می‌افتند به سمت آن معدن و سرچشمه‌ معنویت و آزادگی و این را به رخ دنیای مادی امروز می‌کشند.» 

سپاه تاریکی با خود می‌گوید این جمعیت بی‌پایان نورانی که نوبه‌نو عوض می‌شود و از راه دور در یک مسیر مدیریت شده و امن و در تدارک کافی به کربلا می‌رسد اگر روزی سر کج کند تا مقر اهریمن چه چیز و چه کس جلو دار آن است؟

«زمین میراث مستضعفین است» . کابوس مستکبران می‌گوید: روزی ستمدیدگان دنیا از این همه خیانت و تزویر و فتنه هزارتوی ظلمت به خشم آمده و جمعیت متراکم از سیاه و سفید و از همه دین و مرام آزادگی، پیاده به وعده‌گاه می‌روند و با دست خالی ستمگران را به مدیترانه می‌ریزند.

 امروز راهپیمایی اربعین کابوس را در واقعیت جلوی چشم جهانیان گذاشته‌! روزگاری که این خروش سالانه را ندیده بودند هم از عاقبت خود، یک شب درمیان کابوس می‌دیدند. همان یک شب درمیان باقی مانده را به پشتوانه خیال رخوت آور پیروزی در آرماگدون با انواع تحریف، خدعه، فتنه و سلاح‌های جنگی و ... کمی آرام می‌گرفتند اما بازهم به صد خیال آشفته می‌گذراندند. حالا روایت به واقعیت بدل شده و می‌بینند بیماری فراگیر و فتنه مذاهب و ... وحتی بمب الکترونیکی که همه ماشین‌های دنیا را از کار می‌اندازد! در مقابل این موج پرجنب و جوش فطری و متحد با گام‌های بی‌نیاز به فناوری‌، خودش از کار افتاده و بی‌اثر است.

 اصلا سلاحی براین جمعیت متراکم اثر ندارد که این خیل عاشقی« قوت حقیقت است، قوت جبهه‌ مقاومت اسلامی است و این ‌جور اجتماع عظیم میلیونی راه می‌افتند به سمت کربلا، به سمت حسین، به سمت قله و اوج افتخار فداکاری و شهادت که همه‌ آزادگان عالم باید از او درس بگیرند» اگر به مرز‌های اشغالگران حقیقت‌ستیز و فتنه‌ساز برسد حتی به سلاح نیاز ندارد، حتی به «سطل آب» احتیاج ندارد و با دست خالی همه را به دریا می‌ریزد. چه بسیار رهجویان اربعین که هنوز قدم در راه نگذاشته‌اند و چه بسیار هندی و پاکستانی و چینی و افغان و تاجیک و قزاق و ازبک و ... که در اشتیاق گشایش راه چشم انتظارند.

 معادلات دنیا به همین صراحت بر هم خورده است . پیام آزادگی برآمده از دشت کربلا از بیابان خشک و سخت و بی‌رحم تاریخ عبور کرده و امروز همه قدرت کفر و ظلمت را به چالش کشیده است .

اساسا ساحت کربلا و اربعین همین است.«از روز اول هم که اربعینی به وجود آمد، اهمیت اولین اربعین به همین اندازه بود. اهمیت اربعین اول این بود که رسانه‌ پرقدرت عاشوراست. از روز عاشورا تا روز اربعین بنا بر یک روایت روزی است که اهل بیت برگشتند به کربلا این ۴۰ روز، ۴۰ روز فرمانروایی منطق حق در میان دنیای ظلمانی حاکمیت بنی‌امیه و سفیانی‌ها بود. رسانه‌ حقیقی [یعنی] فریاد زینب کبری، فریاد حضرت سجاد؛ در کجا؟ در کوفه، در شام، در آنجایی که ظلمات محض بود؛ اینها بزرگ‌ترین رسانه بود.» 

 اربعین قدم به قدم اوقات جهان را جوریده و آرام آرام شخم زده و دانه حقیقت افشانده و در هر وقت نهالی رویانده و به خون شهدای خود پرورانده و به ثمر نشانده. « در آن روزگار[کربلا]، اختناق این قدر است که دور‌ و بر امام حسین، فرزند پیغمبر، نوه‌ پیغمبر، جگرگوشه‌ زهرای اطهر، ۷۲ نفر بیشتر باقی نمی‌مانند. در یک چنین روزگاری، ماجرای توابین را در کوفه به وجود آورد، مدینه را منقلب کرد، شام را منقلب کرد، به طوری که رژیم سفیانی برافتاد؛ این حرکت عظیم اربعینی زینب کبری و اهل‌بیت (علیهم‌ السلام) بود. امروز هم همین اتفاق دارد در دنیا می‌افتد.»

این عظمت اما پایان ماجرا نیست همان‌طور که اربعین «عاشورا را به امروز رساند، آن روز اهل‌بیت (علیهم‌ السلام) توفانی به پا کردند با این حرکت ۴۰‌روزه؛ یک توفان به پا شد در آن اختناق عجیب.» حالا این قرار سالانه چهلمین روز برنیزه کردن حقیقت «روز‌به‌روز بایستی حرکت بیشتری بکند و گسترش بیشتری پیدا کند و البته عمق بیشتری هم پیدا کند. خوشبختانه امروز کارهایی که ما داریم و مجالس عزاداری ما برای امام حسین (علیه‌ السلام) از لحاظ معنویت، از لحاظ گسترش فکر و پراکندن معارف اسلامی، عمق بیشتری دارد از ۵۰ سال قبل مثلا یا ۴۰ سال قبل. قضیه‌ اربعین هم همین‌ جور است؛ روزبه‌روز ان‌شاء‌ا... بایستی عمق بیشتری پیدا کند. اصحاب حکمت و علم بایستی در این زمینه‌ها فکر کنند، کار کنند و ان‌شاء‌ا... تلاش کنند.»

اربعین در تمام روز و هفته و ماه، سال به سال بالنده شده، همچنان می‌شود و خواهد شد تا به قرار صاحبش برسد. «یکی از مصادیق قوت را امروز، دنیای اسلام دارد مشاهده می‌کند و آن، راهپیمایی اربعین است». این طریق تاریخ ساز عینیتی است بر« وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة.» 

*نقل قول‌ها گزیده بیانات رهبری معظم در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۸.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها