رئیس جمهور ترکیه با اشاره به شرط دمشق مبنی بر لزوم خروج نیروهای ترکیه از خاک سوریه برای عادی‌سازی روابط، گفت که نیروهای ترکیه از شمال سوریه خارج نخواهند شد.
رئیس جمهور ترکیه با اشاره به شرط دمشق مبنی بر لزوم خروج نیروهای ترکیه از خاک سوریه برای عادی‌سازی روابط، گفت که نیروهای ترکیه از شمال سوریه خارج نخواهند شد.
کد خبر: ۱۴۱۶۵۷۴
به گزارش جام جم آنلاین، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، بعدازظهر امروز (دوشنبه)، پیش از سفر به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در یک سخنرانی به شرط دمشق برای خروج نیروهای ترکیه از شمال سوریه واکنش نشان داد.
 
طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی»، رئیس جمهور ترکیه گفت: «من از دیدار با اسد استقبال می‌کنم. متأسفانه اسد خواستار خروج ترکیه از شمال سوریه است که چنین چیزی رخ نخواهد داد چون ما در آنجا با تروریسم مبارزه می‌کنیم.»
 
ترکیه که از پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری این کشور به‌شدت به دنبال عادی‌سازی روابط با سوریه بوده، با پیش‌شرط دمشق مبنی بر لزوم خروج نیروهای ترکیه از شمال سوریه مواجه شده است. دمشق بارها تاکید کرده است که عادی‌سازی روابط با ترکیه تنها در صورتی رخ خواهد داد که نیروهای این کشور اشغال مناطق شمالی سوریه را پایان دهند و از خاک این کشور خارج شوند.
 
رجب طیب اردوغان در بخش دیگری از سخنانش همچنین به عدم موافقت روسیه با تمدید توافق غلات اشاره کرد و افزود: «علی‌رغم اظهاراتی که امروز مطرح شده، من معتقدم که پوتین رئیس جمهور روسیه تمایل دارد این پل انسانی ادامه پیدا کند. شاید تا قبل از ماه آگوست (تاریخ سفر پوتین به ترکیه) اقداماتی بکنیم و با پوتین گفت‌و‌گوی تلفنی داشته باشیم.»
 
 خبرگزاری «تاس» روسیه به نقل از یک منبع آگاه، امروز، گزارش داد که روسیه و سازمان ملل هنوز هیچ گونه تاییدیه‌ای مبنی بر تمدید توافق غلات دریافت نکرده‌اند و کماکان ۱۷ جولای(۲۶ تیر) را پایان این توافق می‌دانند. 
 
توافق غلات برای اولین بار در جولای ۲۰۲۲ میان روسیه و اوکراین با وساطت ترکیه در استانبول امضا شد که طی آن مسکو اجازه صادرات غلات تولیدی اوکراین از دریای سیاه به فراتر از مرزها را صادر کرد. مدت زمان این توافق ابتدا ۱۲۰ روز در نظر گرفته شد که در نوامبر سال گذشته میلادی برای مدت زمان یکسانی تمدید شد. روسیه در ۱۸ مارس ۲۰۲۳ (۲۷ اسفند ۱۴۰۱) تمدید این توافق برای مدت ۶۰ روز دیگر را اعلام کرد.
 
روسیه ماه گذشته میلادی نیز مجددا با تمدید دو ماهه توافق غلات دریای سیاه موافقت کرد اما هشدار داد، در صورتی که بر سر رفع موانع برای صادرات کود و غلات روسیه توافقی حاصل نشود این ابتکار عمل متوقف خواهد شد.
 
اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش به سفر قریب‌الوقوع خود به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: «بحرا‌ن‌ها در جهان اسلام، رایزنی و همکاری تنگاتنگ ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج [فارس] را الزامی می‌کند.»
 
رئیس‌جمهور ترکیه قرار است، امروز، در سفری دوره‌ای که به مدت سه روز به طول خواهد انجامید، ابتدا به عربستان سعودی و سپس به قطر و امارات عربی متحده سفر کند.
 
هدف از این سفر تقویت روابط آنکارا و سه کشور مذکور و همچنین افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان آن‌ها عنوان شده است.
 
«جودت یلماز» معاون رئیس‌جمهور ترکیه در این خصوص گفته است که ترکیه در این سفر از امتیازات مهمی برای سرمایه‌گذاری برخوردار خواهد شد./فارس
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها