سازمان هواشناسی با اعلام افزایش نسبی دما و پایداری در جو در بیشتر استان‌ها، برای وقوع دمای بالای ۴۹ درجه در برخی مناطق به‌ویژه در جنوب غرب کشور هشدار سطح زرد صادر کرده است. فارغ از مدیریت مصرف و بهینه مصرف کردن منابع مانند تغییر ساعات اداری و بانک‌ها به‌عنوان راهکار موقت و کوتاه‌مدت، باید برای مدیریت تنش آبی در بلندمدت برنامه‌ریزی جدی با در نظر گرفتن همه جوانب داشت.
سازمان هواشناسی با اعلام افزایش نسبی دما و پایداری در جو در بیشتر استان‌ها، برای وقوع دمای بالای ۴۹ درجه در برخی مناطق به‌ویژه در جنوب غرب کشور هشدار سطح زرد صادر کرده است. فارغ از مدیریت مصرف و بهینه مصرف کردن منابع مانند تغییر ساعات اداری و بانک‌ها به‌عنوان راهکار موقت و کوتاه‌مدت، باید برای مدیریت تنش آبی در بلندمدت برنامه‌ریزی جدی با در نظر گرفتن همه جوانب داشت.
کد خبر: ۱۴۱۶۱۲۴

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی اعلام کرد، ایران در حال گذر از گرم ترین روزهای سال است، گرمایی که اگر مصرف منابع در آن کنترل و تدابیر لازم سنجیده نشود، خسارت های بی شماری ازجمله سوختن وسایل برقی و لوازم خانگی بر اثر افزایش بار مصرف و قطعی های مقطعی و پی در پی در حوزه انرژی  و تلف شدن پرندگان و حیوانات کوچک شهری و جنگلی در حوزه محیط زیست به دنبال خواهد داشت.

اگر کمی دقت کنیم، شاهد افزایش بیماری های شایع تابستان به ویژه گرمازدگی آن هم میان سنین مختلف و افراد آسیب پذیر مانند کودکان، کهنسالان و حتی مادران باردار و شیرده خواهیم بود. مشکلات و آسیب هایی که اگر مصرف را مدیریت، ساعات کار ادارات و بانک ها را به غیر زمان اوج مصرف منتقل و از امکانات و منابعی که در دست داریم به بهینه ترین حالت ممکن بهره برداری کنیم، این روزها را بدون کمترین آسیب و مشکلی پشت سر خواهیم گذاشت.

عوامل گرمای هوا

دانشمندان می گویند، افزایش گرمای بی‌سابقه احتمالاً به وسیله دو عامل ترکیبی ادامه انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح بالا و بازگشت پدیده  ال‌نینو (یکی از چرخه‌های مشهور آب‌وهوایی جهان که هر دو تا هفت سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب‌وهوای سراسر کره خاکی می‌شود) ایجاد می‌شود.

نکته قابل تأمل اینکه افزایش دما کل کره خاکی را تحت تأثیر قرار داده است و تنها منحصر به ایران نیست؛ چنانچه تغییرات شدید آب‌وهوایی در مناطق مختلفی ازجمله چین مشهود است، تا جایی که دمای هوای پکن برای نخستین بار در تاریخ از 40 درجه سانتی‌گراد (104 فارنهایت) فراتر رفت. همچنین در آمریکا و مکزیک نیز رکوردهای جدیدی ثبت شد و تأمین برق را به‌دلیل استفاده شدید از دستگاه‌های تهویه مطبوع با مشکل مواجه کرد.

در کشورمان سازمان هواشناسی با اعلام افزایش نسبی دما و پایداری در جو در بیشتر استان‌ها، برای وقوع دمای بالای ۴۹ درجه در برخی مناطق به‌ویژه در جنوب غرب کشور هشدار سطح زرد صادر کرده است.

همچنین به دلیل احتمال گرمازدگی، افزایش مصرف حامل‌های انرژی، احتمال آتش‌سوزی در مراتع و مزارع و احتمال خسارت های ناشی از تنش دمایی در کشاورزی، دامداری و پرورش زنبور عسل نیز هشدار سطح زرد صادر شده است.

مصرف ۶ برابری برق در ایران

به روایت آمارها مصرف برق ایرانیان ۶ برابر میانگین جهانی، هفت برابر ترکیه، پنج برابر آلمان، دو برابر ژاپن و ۱.۵ برابر عمان است و در بیشتر موارد به بالاتر بودن میزان مصرف برق خانگی کشور به نسبت دیگر حوزه ها تأکید می شود.

علاوه بر این، سرانه مصرف آب شرب در ایران بیشتر از استانداردهای جهانی است؛ چنانکه عنوان می شود سرانه ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی کلانشهرهای کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می رسد و در مقایسه با میانگین ۱۵۰ لیتری جهان عدد بالایی است.

موجودیت برق به مقدار بالایی به آب بستگی دارد و هرچند نیروگاه های خورشیدی، بادی و فسیلی نیز برای تولید برق وجود دارد، اما نیروگاه های برق آبی از مهم ترین نیروگاه های تولید برق کشور هستند، پس کمبود آب  و تنش های این حوزه به طور مستقیم روی برق نیز تأثیرگذار است، لذا هر چقدر برق بیشتری مصرف شود، نیروی بیشتری برای تولید برق نیاز داریم.

گرمترین روزهای سال را می گذرانیم و تعرق بالا افزایش مصرف آب در حوزه استحمام، شست و شوی لباس و نوشیدن آب را به دنبال و نیز مصرف برق به دلیل استفاده مداوم از وسایل سرمایشی، لباسشویی و ظرفشویی به ویژه کولرهای آبی، گازی و پنکه را به همراه دارد.

درمانی برای همه سال ها

مصرف بهینه و معقول آب و برق شهری مستلزم فرهنگ سازی، به کارگیری تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد، روش بازچرخانی آب خاکستری و بسیاری موارد دیگر است. کارشناسان معتقدند رعایت نکردن استانداردها در کشاورزی و بخش های صنعتی و حتی زندگی شهری باعث شده اند مصرف آب در ایران بی رویه و غیر قابل مقایسه با سایر کشورها باشد.

استفاده از روش های آبیاری غرقابی، آبیاری فضای سبز شهری، شست و شوی معابر و ... با آب آشامیدنی از بزرگترین مشکلاتی است که بحران آب را جدی تر می کنند. علاوه براین، در کارخانجات و کارگاه های تولیدی و معادن نیز آب زیادی مصرف می شود و در نهایت به عنوان آب غیر قابل استفاده از چرخه خارج می شوند.

در حالی که خشکسالی و کاهش بارندگی غیر قابل کنترل است، مدیریت صحیح و استفاده از فناوری در راستای مصرف بهینه تا حد زیادی قابل کنترل است.

مدیریت مصرف و تفکیک آب شرب و غیر شرب

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در ایران وجود دارد، این است آب مورد استفاده برای آبیاری فضای سبز، شست و شو، حمام و سرویس بهداشتی قابل شرب است؛ در حالی که بیشتر کشورهای توسعه یافته و پیشرفته آب شرب و غیر قابل شرب را در زندگی شهری از هم جدا می کنند و مدیریت منابع آبی با این شیوه بهتر انجام می شود.

فارغ از مدیریت مصرف و بهینه مصرف کردن منابع مانند تغییر ساعات اداری و بانک ها به عنوان راهکار موقت و کوتاه مدت، باید برای مدیریت تنش آبی در بلند مدت برنامه ریزی های جدی با درنظر گرفتن همه جوانب داشت، زیرا مطابق هشدار دانشمندان گرما ادامه دارد و امکان دارد بسیار افزایش یابد.

علاوه بر این، در روزهای گرم نباید از نیاز آبی و غذایی حیوانات کوچک اطرافمان به ویژه پرندگان که نقش مهمی در طبیعت شهری و روستایی دارند، غافل شد و شاید لازم باشد تا جایی که می توانیم برای جلوگیری از تشنگی مخلوقات خدا دست در دست هم بدهیم و علاوه بر صرفه جویی در منابع آب و برق، فکری به حال آنها کنیم.

منبع: راهبرد معاصر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها