در نخستین جلسه ستاد توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی تاکید شد:

کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعی؛ دو اولویت اصلی صندوق کشاورزان و روستاییان

نخستین جلسه ستاد توسعه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی به ریاست معاون استاندار و با حضور مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهزیستی استان، مسئول بسیج عشایری استان و مدیر و جمعی از کارگزاران صندوق برگزار شد.
کد خبر: ۱۴۱۵۲۸۶

جام جم آنلاین آذربایجان شرقی: در این جلسه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  آذربایجان‌شرقی، هدف صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را گسترش عدالت اجتماعی و کاهش فقر و محرومیت‌زدایی با اولویت جوامع روستایی و عشایری اعلام کرد.

حسین فتحی از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان به عنوان یک صندوق جوان نام برد و گفت: صندوق در مدت کم بهترین و بیشترین خدمات را به جامعه مشمول خود ارائه داده است به گونه‌ای که ضریب پوشش و پشتیبانی این صندوق از دیگر صندوق‌ها بیشتر است.

وی انعطاف‌پذیری را یکی از مزیت‌های مهم این صندوق برشمرد و خاطرنشان کرد: همین خصیصه باعث شده صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان در راستای ارایه خدمات بهتر، بتواند تفاهم‌نامه‌های همکاری متعددی را با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و نیمه دولتی انعقاد کند.

photo_2023-07-07_21-51-08

ظرفیت بالای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان در افزایش چتر حمایتی از اقشار نیازمند

نازگل صحاف؛ مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به نقش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در تثبیت جمعیت جوامع روستایی و عشایری، گفت: هم اکنون بیش از ۸۰ نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان، در صندوق عضویت دارند که ظرفیت خوبی برای افزایش چتر حمایتی از این قشر آسیب‌پذیر می‌باشد.

آمادگی بسیج عشایری استان برای توسعه پوشش بیمه‌ای صندوق در مناطق عشایری

همچنین مسئول بسیج عشایری آذربایجان‌شرقی در این جلسه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را عرصه خدمتگزاری به مردم و تامین‌کنندگان امنیت غذایی کشور دانست و گفت: بسیج به عنوان یک تشکل پیشرو، آمادگی دارد در این حوزه مجاهدانه وارد عمل شود.

سرهنگ صفدری، انتشار قانون را وظیفه دولت برشمرد و اظهار داشت: لازم است در قالب یک رزمایش، کارگزاران صندوق با حضور در جوامع و مناطق محروم روستایی و عشایری، نسبت به اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام مشمولان اقدام کنند که بسیج می‌تواند در این اقدام در کنار صندوق و کارگزاران باشد.

پرداخت حق بیمه سال نخست بیمه‌شدگان صندوق از محل منابع موجود استانی

مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی نیز در این جلسه گفت: اغلب سرپرستان خانوار عشایری استان بالای ۵۰ سال دارند، بنابراین امکان ثبت‌نام و عضویت در صندوق را ندارند، که می‌توان با افزایش شرط سنی از ۵۰ سال به ۶۰ سال بخشی از این مشکل را برطرف کرد. 

سید محمدحسن آل‌هاشم اضافه کرد: در راستای تشویق مشمولان جوامع عشایری استان برای عضویت در صندوق، پیشنهاد می‌شود حق بیمه سال نخست ثبت‌نام کنندگان در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از محل منابع موجود در استان پرداخت شود.

وی بیمه رایگان، زنان سرپرست و زنان دارای ۳ و بیش از ۳ فرزند عشایر  را از دیگر درخواست‌های مکرر عشایر استان اعلام کرد و گفت: برای افزایش پوشش بیمه‌ای صندوق در جوامع عشایری بهتر است همه تشکل‌های عشایری به عنوان کارگزار صندوق لحاظ شوند.

آل هاشم همچنین در خاتمه سخنانش بر احصاء دقیق آمار و اطلاعات بیمه‌شدگان جامعه عشایری استان تاکید و آن را از ضروریات ارائه خدمات بهتر به این قشر تولیدکننده دانست.

در این جلسه همچنین برخی از کارگزاران صندوق، مشکلات و پیشنهادات خود را ارائه کردند که تمدید قانون بازنشستگی پیش از موعد بیمه شدگان بالای ۷۰ سال با ۱۰ سال بیمه‌پردازی از آن جمله بود.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها