آنچه بودیم......
مسیری پرهیجان برای رشد اقتصاد فرهنگی ایران و روسیه

آنچه بودیم......

­وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ملت‌های ایران و روسیه در شکل‌گیری نظم نوین بین‌المللی بر پایه احترام متقابل، شکوفایی ارزش‌های انسانی، آزادی بیان و پرهیز از هر گونه سلطه‌پذیری نقش مهمی دارند.
­وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ملت‌های ایران و روسیه در شکل‌گیری نظم نوین بین‌المللی بر پایه احترام متقابل، شکوفایی ارزش‌های انسانی، آزادی بیان و پرهیز از هر گونه سلطه‌پذیری نقش مهمی دارند.
کد خبر: ۱۴۱۵۰۹۶

به گزارش جام جم آنلاین، محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه مراسم اعطای مدرک افتخاری دکترای دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه به وی تاکید کرد: ما با دولت و مردم روسیه برای ساخت نظم جدید بین‌المللی همراه هستیم و به جهانی پیشرفته و سرشار از تفاهم با محوریت ارزش‌ها و فضائل انسانی فکر می‌کنیم.

وی افزود: دو تمدن تاریخی ایرانی و روسی باید بتوانند نقش مهمی در نظم نوین بین‌المللی ایفا کنند که پیش قراول آن دانشمندان علوم انسانی هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: توهین به قرآن کریم به عنوان مقدس‌ترین کتاب آسمانی مسلمانان در یک کشور اروپایی نشانه آن است که تفکر و تمدن اروپای غربی و آمریکایی رو به نابودی است و با چنین اقداماتی، تصویر نامطلوب‌تری را از غرب برای جامعه بشری ایجاد کرده است.

اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی روسیه درباره تهاجم فرهنگی ایالات متحده آمریکا گفت: ایران از حدود دو قرن پیش با تهاجم فرهنگی غرب روبه‌رو است و غرب در این رویکرد خود به دنبال از بین بردن قدرت فکر، تعقل و پیشرفت در جامعه هدف است. این‌که افراد را از گذشته تاریخی، میراث فرهنگی و داشته‌های خود جدا کند. اما ملت‌های بزرگ و تمدن‌های بااصالت چنین حقارت‌هایی را نمی‌پذیرند.

وی افزود: انقلاب اسلامی بزرگ ما در ایران ۴۵ سال قبل بزرگترین اعتراض ایرانی‌ها به این تهاجم فرهنگی و استیلاجویی غربی‌ها بود.

اسماعیلی گفت: رهبر بزرگ ما امام خمینی (ره) تلاش کرد گذشته پرافتخار و سنت‌های بزرگ دینی و تاریخی را به ملت ایران یادآوری کند و به سمت پیشرفت و تمدن‌سازی نوین حرکت دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خوشحالیم امروز در مسیر ساخت آینده جدید، دو تمدن بزرگ ایرانی و روسیه در کنار هم قرار گرفته‌اند. تعاملات فرهنگی دوجانبه، مسیر آینده بهتر را برای جامعه بشری هموار می‌کند که در این میان دانشمندان فلسفه و علوم انسانی نقش مهمی دارند.

رئیس دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه گفت: هم‌اکنون همکاری‌های دوجانبه بین این دانشگاه با دانشگاه‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران در زمینه روابط علمی، تحقیقاتی، آموزشی، تبادل استاد و دانشجو برقرار است.

الکساندر بزبورودوف با اشاره به اعطای مدرک افتخاری دکترای دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراز امیدواری کرد همکاری‌های علمی و آموزشی ایران و روسیه شتاب بیشتری بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۲ با هدف توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه و شرکت در برنامه‌های «هفته فرهنگی ایران در روسیه» وارد مسکو شد./صدا و سیما

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها