برگزاری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی:

رونمایی از سامانه نیت‌فن اتاق بازرگانی زنجان

رئیس اتاق بازرگانی زنجان در نشست فعالان اقتصادی استان و سفیر جدید ایران در ارمنستان گفت:ایران سومین شریک تجاری ارمنستان می شود.
رئیس اتاق بازرگانی زنجان در نشست فعالان اقتصادی استان و سفیر جدید ایران در ارمنستان گفت:ایران سومین شریک تجاری ارمنستان می شود.
کد خبر: ۱۴۱۲۳۲۹

به گزارش جام جم آنلاین زنجان، نشست مشترک فعالان اقتصادی استان و مدیران دستگاه‌های اداری با سفیر جدید و محترم جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.


صمد یوسفی اصل رئیس اتاق بازرگانی زنجان در ابتدای این جلسه با اشاره به هدف گذاری توسعه روابط اقتصادی و تجاری استان زنجان با کشورهای همسایه ایران، اظهار کرد: با توسعه مناسبات و مراودات تجاری در چند سال اخیر ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی کشور ارمنستان تبدیل شده است.


وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی اتاق بازرگانی زنجان جلسات مشترک در هفته با سفرای ایران در کشورهای مختلف در راستای توسعه مبادلات تجاری برگزار خواهد شد، تصریح کرد: افزایش کیفیت تولید محصولات می تواند منجر به حضور هر چه بیشتر در بازارهای جهانی و کشورهای دیگر شده و صادرات کالای ایران هر چه بیشتر رونق پیدا کند.


رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته در حوزه های نساجی و تولیدات برقی، استان زنجان مراوداتی با کشور ارمنستان داشته است، ابراز کرد: در نظر داریم تا برنامه‌ریزی صادرات محصولات دیگری نیز را به کشور ارمنستان که یک بازار مطلوب و بسیار خوب برای محصولات تولیدی استان زنجان می باشد را انجام دهیم.

لزوم آشنایی تجار ارمنی با ظرفیت های تولیدی و صادراتی ایران

مهدی سبحانی سفیر جدید ایران در کشور ارمنستان نیز در این جلسه با بیان اینکه تلاش‌ها برای رفع مشکلات تجار و ارتباط بیشتر با کشور ارمنستان انجام خواهد گرفت، اظهار کرد: فراهم سازی بستر برای حضور و توسعه روابط هرچه بیشتر بین دو طرف یکی از وظایف سفارت است.

وی با بیان اینکه زنجان می تواند به عنوان مکمل تجاری کشور ارمنستان مطرح شود، تصریح کرد: تولیدات استان زنجان در بخش‌های صنایع کوچک، دامپروری و کشاورزی و صنایع غذایی می تواند در کشور ارمنستان بسیار موفق باشد.

سفیر جدید ایران در ارمنستان با تاکید بر اینکه سهم استان زنجان از بازار صادرات کشور ارمنستان باید افزایش پیدا کند، گفت: با توجه به آمار موجود و سهم پایین استان زنجان از بازار کشور ارمنستان مراودات را باید افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه بر اساس سفر اخیر نخست وزیر ارمنستان به کشورمان، مقرر شد که سهم صادرات ایران به این کشور به ۳ میلیارد دلار ارتقا پیدا کند، ابراز کرد: سرمایه‌گذاری در صنایع زودبازده و جذب سرمایه گذار ارمنی برای سرمایه گذاری در داخل کشور نیز همراه با تولیدات مشترک برای صادرات به دیگر کشورها می تواند در دستور کار باشد.

وی با بیان اینکه ارمنستان دروازه ورود به بازار کشورهای اوراسیا و یک بازار ۲۰۰ میلیون نفری می‌باشد، ابراز کرد: صادرات کالاهایی چون محصولات دارویی نیز می‌تواند در سبد صادرات ما به کشور ارمنستان قرار گیرد که این مهم با توجه به ظرفیت‌های بالایی که در این بخش وجود دارد میتواند در دستور باشد.

سبحانی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه توانمندی محصولات تولیدی استان زنجان میتواند در کشور ارمنستان مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید تجار ارمنی را با ظرفیت های تولیدی خودمان آشنا کنیم.

دفتر تجاری زنجان در ارمنستان ایجاد می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان گفت: طبق برنامه ریزی، دفتر تجاری این استان با ارمنستان ایجاد و با تعاملات سازنده و مستمر نمایشگاه عرضه محصولات صادراتی زنجان در بازه زمانی کوتاهی در این کشور برگزار می‌شود.

حسین محمدی در  این دیدار  افزود: رویکرد اقتصادی استان توسعه همکار های تجاری با کشورهای منطقه است.

وی با بیان اینکه سهم تجاری ما با کشورهای منطقه در سال گذشته زیر ۶۰۰ میلیون دلار بود اضافه کرد: طبق هدف گذار ی ها برای این سهم در سال جاری افزایش بیش از ۵۰ درصدی لحاظ شده است.

این مسئول ادامه داد: بر این اساس تا پایان امسال رقم یک میلیارد دلار را در بخش صادرات استان به کشورهای منطقه هدف گذاری کرده ایم.

وی با بیان اینکه تلاش می شود این استان همکاری های تجاری خود را بیشتر با کشورهایی که اشتراک فرهنگی و تمدنی دارد، گسترش دهد، اظهار داشت: تجارت کشورمان با کشور ارمنستان در سال گذشته کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار بود که هدف گذاری امسال هفت برابر است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان با تاکید بر اینکه این مهم، با برنامه ریزی های منسجم سفارت ایران در ارمنستان امکان پذیر است، ادامه داد: بعد از روسیه و چین اعتماد کشور ارمنستان به ایران در تجارت بیشتر دیده می شود.

وی اضافه کرد: برای تعامل بیشتر با ارمنستان باید از ظرفیت های کنونی جهت اعتماد سازی سرمایه گذاران استفاده کرد.

محمدی با بیان اینکه ایجاد اعتماد می تواند زمینه فعالیت و اشتراک فعالیت های اقتصادی را ارتقا دهد، خاطرنشان کرد: با راه اندازی دفتر تجاری در کشور ارمنستان می توان بازارچه های دائمی را نیز ایجاد و محصولاتی کشاورزی و صنعتی را معرفی کرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تسهیل گری ارتباط گیری تجار در ارمنستان رخ دهد که برگزاری جلساتی با فعالان اقتصادی این کشور نیز می تواند به تبادلات بهتر منتهی شود.

این مسئول یادآور شد: ارمنستان کریدوری برای ورود به اتحادیه اوراسیا محسوب می شود و حضور تجار زنجانی در این کشور آثار درخشانی برای استان به دنبال دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها