سخنگوی اقتصادی دولت گفت: گزارش‌های مراجع رسمی کشور از افزایش سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه نشانگر آن است که بخش واقعی اقتصاد ایران در حال خروج از چاله رکودی سال های ۹۷ به بعد است.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: گزارش‌های مراجع رسمی کشور از افزایش سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه نشانگر آن است که بخش واقعی اقتصاد ایران در حال خروج از چاله رکودی سال های ۹۷ به بعد است.
کد خبر: ۱۴۱۱۷۸۵

به گزارش جام جم آنلاین، سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز سه شنبه در نشست خبری گفت: بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، در سال ۱۴۰۱ رشد کارگاه‌های بزرگ صنعتی ۹.۶ درصد بود.

جهش کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سال ۱۴۰۱

وی اضافه کرد: از ۲۴ بزرگ صنعتی ۲۳ شاخص نشانگر به حرکت درآمدن بخش صنعت بوده و بیشترین رشد مربوط به تولید وسایل نقلیه موتوری بود.

خاندوزی افزود: هم‌چنین صنایع تولید ماشین آلات و تجهیزات نیز سال قبل به طور میانگین ۱۷.۵ درصد رشد داشته است.

به گفته خاندوزی، صنایع غذایی کشور سال قبل با چالش مواجه بود که گزارش های جدید حاکی از این است که اگرچه در نیمه اول سال قبل صنایع غذایی در بهار ۷.۴ و در تابستان ۵.۴ درصد کاهش را تجربه کرده اند ولی در نیمه دوم ورق برگشته و در پاییز ۷.۶ و در زمستان ۱۵ درصد رشد مثبت را تجربه کرده است.

وی اظهار داشت: بانک جهانی نیز در آخرین گزارش های خود رشد اقتصادی ایران در پاییز ایران را ۴.۷ درصد اعلام کرده است.

وی گفت: گزارش های داخلی نیز از جمله بانک مرکزی متفاوت با این عدد تفوت‌هایی دارد به نحوی که رشد با نفت ۵.۳ و بدون نفت ۴.۵ درصد برای سال ۱۴۰۱ اعلام شده است.

خروج اقتصاد ایران از چاله سرمایه‌گذاری منفی

وی اضافه کرد: گزارش های مراجع رسمی کشور از افزایش سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه نشانگر آن است که بخش واقعی اقتصاد ایران در حال خروج از چاله رکودی سال های ۹۷ به بعد است.

وی تاکید کرد: میدواریم با مجموعه سیاست هایی که امسال در نظر گرفته شده در کنار همتی که تولیدکنندگان و صادرکنندگان انجام خواهند داد این خروج با سرعت بهتری ادامه یابد.

سهم ۱۵ درصدی مردم از کل تسهیلات پرداختی سال گذشته

سخنگوی اقتصادی دولت یادآور شد: در حوزه تامین مالی اقتصاد شبکه بانکی علیرغم رشدهایی که برای سقف رشد ترازنامه ها قرار داده شده، تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در سال گذشته ۴۵.۳ درصد رشد داشت.

وی گفت: سهم مردم و نیازهای مصرفی و تسهیلات خرد حدود ۱۵.۴ درصد از کل تسهیلات بود. ۸۴۰۶ درصد تسهیلات شبکه بانکی نیز به تولیدکنندگان کشور و صاحبان کسب و کارها پرداخت شد.

دولت منضبط شد، سهم بخش خصوصی از اوراق بدهی رشد کرد!

خاندوزی با بیان اینکه تامین مالی بخش واقعی اقتصاد سال گذشته رشد خوبی ثبت کرده، گفت: افزایش سرمایه شرکتهای سهامی عام از ۱۸۱ هزارمیلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۲۸۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش یافت که رشد ۵۶ درصدی ثبت کرد.

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: همچنین با انضباط مالی و استفاده کمتر دولت از ظرفیت بازار بدهی، سهم بخش خصوصی از بازار بدهی افزایش یافت به طوری که انتشار اوراق شرکتی در بورس از عدد ۳۲ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۴ میلیارد تومان در سال قبل افزایش یافت که حاکی از رشد ۴ برابری یا ۳۰۰ درصدی است.

پرداخت‌های عمرانی را ۹۰ درصد رشد دادیم

خاندوزی اظهار داشت: بر اساس آمار خزانه داری کل کشور، دولت از منابع بانک مرکزی استقراض نکرد اما توانست پرداخت‌های عمرانی را ۹۰ درصد رشد دهد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که بخش عمده پرداخت های عمرانی در گذشته بصورت اوراق صورت می گرفت. ولی اکنون سهم اوراق کاهش یافته و سهم پرداخت های نقدی به پیمانکاران افزایش یافته است.

تداوم کاهش رشد نقدینگی در دو ماهه اول امسال

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: رشد نقدینگی در دو ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است. در دو ماهه اول سال جاری، نرخ رشد نقدینگی معادل ۲.۱ درصد شد.

وی افزود: این رشد در دو ماهه اول سال ۹۸: ۳.۱ درصد، دو ماهه اول سال ۹۹: ۵ درصد، دو ماهه اول سال ۱۴۰۰: ۳.۶ درصد و دو ماهه اول سال ۱۴۰۱: ۲.۳ درصد بود.

خاندوزی تاکید کرد: با این روند براورد می شود هدف گذاری صورت گرفته برای کاهش رشد نقدینگی به ۲۵ درصد در پایان امسال محقق شود.

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با مجموع اقدامات و سیاستهای دولت، تورم تولیدکننده روند کاهشی تورم تولیدکننده در اردیبهشت امسال ادامه یافت و‌ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده با کاهش ۸.۳ درصدی به ۳۲.۴ درصد رسید. برآوردها هم تداوم روند کاهشی در خرداد را نشان می دهد.

حجم تسهیلات ساخت مسکن به ۸۷ هزار میلیارد تومان رسید

خاندوزى گفت: در مجموع حدود ۸۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات حوزه مسکن تاکنون پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: تسهیلات خرد بدون ضامن نیز از بهمن ۱۴۰۰ تا پایان اردیبهشت امسال به ۱ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر بدون ضامن پرداخت شده که معادل ۶۷ هزار میلیارد تومان است./فارس

تکمیل می شود...

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها