در پی انفجار و تخریب سد «کاخوفکا» در جنوب اوکراین، رئیس اداره نظامی منطقه «خرسون» گفت حدود ۶۰۰ کیلومترمربع از این منطقه زیر آب رفته است.
کد خبر: ۱۴۱۱۱۳۸

به گزارش جام جم آنلاین، به گفته فرمانده نظامی منطقه «خرسون»، حدود ۶۰۰ کیلومترمربع از این منطقه در پی تخریب سد «کاخوفکا» زیر آب رفته است.

تعداد بازدید : 146

«اولکساندر پروکودین» رئیس اداره نظامی منطقه خرسون که کی‌یف منصوب کرده، پنجشنبه (هشتم ژوئن) در پیامی تلگرامی اعلام کرد میانگین سطح اّب تا صبح پنجشنبه ۵.۶۱ متر بوده است.

وی افزود: ساحل شرقی رودخانه دنیپرو که پایین‌تر از بخش غربی قرار دارد، بیشتر در معرض سیل قرار گرفته است. از کل منطقه سیل‌زده، ۶۸ درصد در کرانه شرقی و ۳۲ درصد در بخش غربی قرار دارد.

به گفته پروکودین، حدود دو هزار نفر از منطقه خطر خارج شده‌ و در پناهگاه‌های امدادی موقت اسکان داده شده‌اند.

در طرف دیگر، مقام‌های خدمات اضطراری روسیه گفته‌اند پس از تخریب سد «نووا کاخوفکا» ۱۴ هزار خانه زیر آب رفته و حدود چهار هزار و ۳۰۰ نفر از منطقه خارج شده‌اند.

پیش‌تر خبرگزاری «تاس» از اعلام وضعیت اضطراری در بخش الحاق شده منطقه خرسون به روسیه، در پی انفجار و تخریب سد در این منطقه خبر داده بود.

این سد مهم روی رودخانه دنیپرو یک زیرساخت حیاتی است که حدود ۱۸ کیلومتر مکعب آب در مخزن کاخوفکا را در خود جای داده و آب بسیاری از بخش‌های جنوبی اوکراین و شبه‌جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ به خاک روسیه الحاق شد را تامین می‌کند.

این سد همچنین آب نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا را تامین می‌کند که در بخش بالای آن قرار دارد و تحت کنترل روسیه است.

کی‌یف انگشت اتهام را به سمت مسکو گرفته اما «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در اولین واکنش به حادثه رخ داده در سد کاخوفکا در منطقه خرسون، آن را اقدام وحشیانه خواند که کی‌یف تحت هدایت غرب سازماندهی کرد. وی همچنین گفت این اقدام منجر به فاجعه زیست‌محیطی و انسانی در مقیاس بزرگ شده است.

اکنون نگرانی‌های فزاینده به خطرات ناشی از آن برای حیات وحش، زمین‌های کشاورزی، خانه‌ها و منابع آب و آلودگی احتمالی رودخانه دنیپرو به دلیل نشت مواد شیمیایی صنعتی از نیروگاه برق آبی نووا کاخوفکا معطوف شده است./فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها