رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: علی‌رغم اینکه تعریف روابط ما با کشور مصر در سطح حافظ منافع است، هم‌اکنون دو طرف نمایندگان دیپلماتیک در سطح سفیر معرفی کرده‌اند و روابط خارجی ما با مصر به شکل مستقیم است.
رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: علی‌رغم اینکه تعریف روابط ما با کشور مصر در سطح حافظ منافع است، هم‌اکنون دو طرف نمایندگان دیپلماتیک در سطح سفیر معرفی کرده‌اند و روابط خارجی ما با مصر به شکل مستقیم است.
کد خبر: ۱۴۱۰۵۸۰

عباس گلرو رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برخی خبرها درباره احتمال احیای روابط ایران و مصر گفت: توسعه روابط با همسایگان به عنوان یکی‌ از دستورکارهای اصلی دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی قرار دارد و این سیاست به درستی طی 2 سال گذشته توسط وزارت خارجه دنبال شده و مجلس و به ویژه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز از این روند رضایت نسبی دارد.

وی با بیان اینکه "شاه‌کلید حل مشکل منطقه‌ای، روابط به هم پیچیده ایران و عربستان بود که این مسئله با درایت دولت حل و فصل شد" عنوان کرد: البته اختلافات ایران و عربستان در برخی از مسائل منطقه‌ای همچنان پابرجاست اما وجود اختلافات نباید منجر به بسته شدن مسیرهای دیپلماتیک میان دو کشور شود و همکاری‌ها میان ایران و عربستان برای کمک به کاهش تنش‌ها در جهان اسلام، جلوگیری از سوءاستفاده بیگانگان و رشد و توسعه کشورهای اسلامی در حوزه‌های مختلف که همواره مورد تاکید رهبر انقلاب هم قرار داشته، باید تداوم داشته باشد.

گلرو با اشاره به دیدار اخیرش با رئیس دفتر حافظ منافع مصر در ایران گفت: ما در کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی تلاش کردیم تا در امتداد دیپلماسی رسمی جمهوری اسلامی، با کشورهایی که روابط دیپلماتیک‌ با آنها در سطح پایین‌تری قرار دارد، رایزنی‌های پارلمانی را دنبال کنیم. در همین راستا در هفته گذشته دیداری با سفرای مصر و اردن داشتم و از گروه پارلمانی این دو کشور دعوت کردم تا به تهران سفر کنند که امیدواریم هرچه زودتر این سفرها به انجام برسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین درباره آثار از سرگیری روابط ایران و مصر گفت: طبیعتاً این مسئله در حوزه‌های مختلف به ویژه امنیت و اقتصاد که می‌تواند پایه اصلی روابط دو کشور باشد، اثرگذار خواهد بود، به طوری که در حوزه امنیت تنش‌های منطقه‌ای را به حداقل رسانده و در حوزه اقتصادی نیز ظرفیت گردشگری، نفت و گاز، کشاورزی، پتروشیمی و صنایع خودروسازی را شکوفا خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: ذکر این نکته مهم ضروری است که علی‌رغم اینکه تعریف روابط ما با کشور مصر در سطح حافظ منافع است، هم‌اکنون دو طرف نمایندگان دیپلماتیک در سطح سفیر معرفی کرده‌اند و روابط خارجی ما با مصر به شکل مستقیم است./تسنیم

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها