جبهه جهانی علیه کشور دلار
اتحاد برای مقابله با هژمونی آمریکا چگونه در حال شکل‌گیری است؟

جبهه جهانی علیه کشور دلار

وزیر امورخارجه کشورمان در نشست دوستان بریکس:

جمهوری اسلامی ایران از کشورهای پیشرو در عرصه چندجانبه گرایی است

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه «دوستان بریکس» قبل از هرچیز دوستانِ همکاری و مشارکت هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهای پیشرو در عرصه چندجانبه گرایی است.
وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه «دوستان بریکس» قبل از هرچیز دوستانِ همکاری و مشارکت هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهای پیشرو در عرصه چندجانبه گرایی است.
کد خبر: ۱۴۱۰۵۰۴

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست مشترک وزرای امور خارجه کشورهای عضو بریکس و دوستان بریکس در کیپ تاون به آفریقای جنوبی سفر کرده است، صبح امروز جمعه در این اجلاس اظهار داشت:بسیار خرسندم امروز در نشست وزرای امور خارجه دوستان بریکس در شهر زیبای کیپ تاون حضور دارم. از دولتِ دوست آفریقای جنوبی به جهت میزبانی گرم از هیات جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاری می نمایم. همچنین مایلم از کشورهای عضو گروه بریکس بابت این ابتکار و دعوت از کشورهای دوستِ بریکس تشکر نمایم.

وزیر خارجه بیان داشت:دوستان بریکس قبل از هرچیز دوستانِ همکاری و مشارکت و در یک کلام «دوستانِ چند جانبه گرایی» هستند. جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهای پیشرو در عرصه چندجانبه گرایی است. روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه ما با کشورهای عضو بریکس در سطح بسیار خوبیست و تجارت فی مابین به بیش از سی میلیارد دلار رسیده است. سازوکارهای چندجانبه ای که ایران و برخی کشورهای عضو بریکس در آن عضویت دارند مهم می باشد. ما بزودی روابط خود با سه کشور عضو بریکس یعنی روسیه، چین و هند را در قالب سازمان همکاری شانگهای توسعه خواهیم داد. جمهوری اسلامی ایران، هند و جمهوری آفریقای جنوبی از اعضای فعال اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیورا) هستند و در حوزه های مختلف اقتصادی همکاری دارند. همچنین جمهوری اسلامی ایران، چین، هند، برزیل و آفریقای جنوبی از اعضای فعال و همسو در گروه کشورهای در حال توسعه موسوم به «گروه ۷۷» می باشند.

امیر عبداللهیان تصریح کرد:برای جمهوری اسلامی ایران، بریکس می تواند هدف مهم بعدی در سیاست چندجانبه گرایی باشد. بهمین جهت ما از جمله اولین کشورهایی هستیم که رسما علاقمندی خود به حضور در چهارچوبهای بریکس و البته عضویت در آن را اعلام نموده ایم. تعدادِ زیاد کشورهای علاقمند به عضویت در بریکس، موید این است که ما انتخاب درستی کرده ایم.

وی افزود: گروه بریکس به دلیل توان خود و به جهت تلاش برای رفع برخی کاستیها در نظام بین الملل و تقویت چندجانبه گرایی، جایگاه مهمی در عرصه مبادلات جهانی کسب کرده است. قطعا این جایگاه با پیوستن دیگر قدرتهای منطقه ای و همسو، تقویت خواهد شد. یک "بریکسِ گسترده می تواند الگوهای موفقی از "حکمرانی جمعی و شمولی"، "همکاریهای نوینِ جنوب-جنوب" و "ائتلافِ اقتصادهای نوظهور را ارائه دهد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در کنار دیگر کشورهای همسو و علاقمند می‌تواند شریکی مطمئن برای بریکس در آینده باشد، گفت: ایران با تجربه بالای حضورِ فعال در نهادها و ابتکارات بین‌المللی؛ برخورداری از ذخایر کامل انرژی؛ شبکه‌های حمل‌ونقل و ترانزیت کوتاه و ارزان؛ نیروی انسانیِ آموزش‌دیده و دستاوردهای علمیِ چشمگیر و بالاتر از همه اراده ای قوی برای مشارکت در ایجاد نظمی عادلانه در جهان، می تواند شریک مهمی برای بریکس باشد.

امیر عبداللهیان اضافه کرد:البته اهداف بریکس و اهداف جمهوری اسلامی ایران بقدری هم راستا می باشند که ما از هم اکنون، راههای همکاری و مشارکت با بریکس را در دست بررسی داریم. بزودی کنفرانسی را در تهران با همکاری سفارت خانه های کشورهای عضو بریکس میزبانی خواهیم نمود تا ظرفیتهای همکاری ایران با بریکس را تبیین نماییم. از همه کشورهای عضو دعوت می کنم در این کنفرانس شرکت نمایند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها