۱۰راهکار برای کاهش تلفات رانندگی
کارشناسان در گفت‌وگو با تپش مطرح کردند

۱۰راهکار برای کاهش تلفات رانندگی

رفتار‌های پر خطر ترافیکی کنترل شود

سرعت بالا؛ عامل اصلی افزایش تصادفات رانندگی

در تصادفاتی که سرعت عامل اصلی آن است شدت خسارات، مصدومیت‌ها و تصادفات افزایش پیدا می‌کند.
کد خبر: ۱۴۱۰۴۵۸

به گزارش جام جم آنلاین، سرعت بالا در رانندگی ممکن است برای بسیاری از رانندگان جذاب و پرهیجان باشد اما همین کلمه به ظاهر کوچک و ساده می تواند بار مالی و جانی شدیدی را به همراه داشته باشد.

همچنین رانندگی با سرعت بالا شاید موجب رسیدن سریعتر به مقصد شود اما فاصله مورد نیاز جهت توقف را افزایش می دهد و طبیعتا این اقدام که می تواند موجب افزایش شدت تصادف رانندگی و افزایش مصدومیت و حتی مرگ شود که نیازمند توجه است.

در این خصوص غلامعباس ترکی، معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور هم اعلام کرده که افزایش مصدومین و آمار تلفات تصادفات نگران کننده است و آمار تلفات جاده‌ ای در سال جاری حدود ۲۰ درصد افزایش داشت؛ این یعنی باید رانندگان نسبت به رعایت سرعت توجه بیش از پیشی داشته باشند و نگاهشان به مقوله سرعت تغییر پیدا کند تا شاهد افزایش تصادفات و جراحات ناشی از سرعت زیاد نباشیم.

کارشناسان معتقدند هنگامی که راننده با سرعت غیرمجاز به ویژه با فاصله زیاد از سرعت های قید شده در تابلوهای راهنمایی و رانندگی در حال راندن خودروی خود است؛ کنترل خودرو سخت تر خواهد شد. تصور کنید که در این شرایط با مانعی هم روبرو می شوید طبیعتا نمی توان به موقع عکس العمل لازم را نشان داد و با درصد و احتمال زیاد تصادفی سهمگین به بار خواهد آورد. این باعث می شود که خودروی خود ما و دیگر خودرو یا خودروهای حاضر در صحنه تصادف صدمات جدی دیده و احیانا به جان کسی نیز صدمه وارد شود.

در این خصوص، سرهنگ علی اصغر شریفی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در تصادفاتی که با سرعت‌های کم حدود ۷۰ یا ۸۰ کیلومتر بر ساعت اتفاق می‌افتد اینگونه تصادفات عمدتا خسارتی هستند یعنی آسیب شدید برای راننده و سرنشین روی نمی‌دهد.

وی افزود: ولی در تصادفاتی که سرعت عامل اصلی آن است شدت خسارات و مصدومیت‌ها افزایش پیدا می‌کند و وقتی شدت بالاتر می‌رود راننده، عابر و موتورسواری که با این سرعت برخورد با آن صورت گرفته شانس زنده ماندن بسیار کم می‌شود.

سرهنگ شریفی گفت: یعنی اگر این افراد دراینگونه تصادفات زنده هم بمانند آسیب‌های شدیدی پیدا میکنند و یا قطع عضو، به کما رفتن ضایعه‌های نخاعی زیاد می‌شود فقط بخاطر اینکه سرعت در تصادفات شدت حوادث را افزایش می‌دهد.

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ بیان داشت: وقتی شدت حادثه بالا می‌رود مرگ و میر و تلفات افزایش پیدا می‌کند و قطع نخاع بیشتر می‌شود و به خاطر همین است که پلیس اصرار بر کاهش سرعت‌ها و کنترل رفتار‌های پر خطر ترافیکی دارد تا قربانیان کم شود و تلفاتی نداشته باشیم.

سرهنگ شریفی گفت: همکاران بنده در گشت نامحسوس زمانی که متوجه خودرویی می‌شوند که در حال لایی کشی و انجام حرکات مخاطره آمیز و سرعت و سبقت است، خودرو متوقف و مورد اعمال قانون قرار گرفته و همچنین نمره منفی به وی تعلق می‌گیرد و در کارنامه وی ثبت می‌شود.

وی گفت: در روی درب خودرو‌های پلیس نامحسوس این عنوان وجود دارد و وقتی همکاران بنده از خودرو پیاده می‌شوند جلیقه‌ای متمایز بر تن دارند و آرم و علائم روی جلیقه آن‌ها مشخص است و اکثر همکاران بنده در گشت نامحسوس بر روی لباس خود دوربین دارند و رفتار رانندگان و مکالمات را ضبط می‌کنند.

وی افزود: در برخی مواقع شرایط راننده طوری هست که همکاران بنده مجبور می‌شوند از راننده تست الکل بگیرند که در این حالت خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود و فردی هم که اگر تست الکل وی مثبت باشد با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌شود.

سرهنگ شریفی گفت: برای اینگونه افراد هم کلاس آموزشی گذاشته خواهد شد و اگر تست الکل فردی مثبت گردد ۶ ماه هم از رانندگی محروم می‌گردد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها