جلوه‌های امید
کیفیت حضور مردم در سفر راهبردی آذربایجان‌شرقی چطور تعیین‌کننده شد؟

جلوه‌های امید

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: به میزانی که روابط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عربی منطقه رو به بهبود می گذارد، نظام سلطه تلاش می کند پرونده جدیدی را علیه ایران در برخی نقاط باز کند.
یک کارشناس مسائل منطقه گفت: به میزانی که روابط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عربی منطقه رو به بهبود می گذارد، نظام سلطه تلاش می کند پرونده جدیدی را علیه ایران در برخی نقاط باز کند.
کد خبر: ۱۴۰۹۹۴۹

سید رضا صدر الحسینی در گفتگو با جام جم آنلاین، در خصوص اتفاقات اخیر در مرز ایران و افغانستان، گفت: قبل از ورود به بحث این اتفاقات یک نکته مهم باید مورد توجه قرار گیرد و آن این است که نظام سلطه به طور دائم در تلاش است برای پیشرفت و توسعه ایران قوی حاشیه سازی کند.

وی ادامه داد: بر این اساس مشاهده می کنیم به میزانی که روابط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عربی منطقه رو به بهبود می گذارد نظام سلطه تلاش می کند پرونده جدیدی را در موضوع قفقاز و آذربایجان برای ایران باز کرده و به این ترتیب بخشی از توان جمهوری اسلامی ایران را در آن منطقه تحت تاثیر قرار داده و به ویژه با بکارگیری ابزار نرم‌افزاری بتوانند برای اذهان عمومی مردم حاشیه سازی کنند.

وی افزود: موضوع مرز دو کشور ایران و افغانستان نیز همین گونه است و از این موضوع مستثنی نیست، در واقع اختلافات و درگیری های مرزی در همه نقاط دنیا موضوعی قابل پذیرش است اما در حوزه مرزی افغانستان این امر متفاوت است.

این صاحبنظر مسائل بین‌الملل اظهارکرد: باید این نکته را مورد توجه قرار داد که اولا نیروهای مرزداری افغانستان آموزش لازم را طی نکرده اند و دیگر اینکه جریان های نفوذی در طالبان برای تحریک بخشی از این جریان بر علیه جمهوری اسلامی ایران همچنین فضاسازی رسانه‌ای که نظام سلطه در قالب ایران هراسی در افغانستان ایجاد می‌کند در این درگیری‌ها و اختلافات مرزی نقش اساسی را بازی می کند.

صدرالحسینی خاطرنشان کرد: اما آنچه مسلم است ارتباط بسیار گسترده و تمدنی است که بین دو ملت ایران و افغانستان وجود دارد و تبدیل روابط تمدنی، زبانی و مرزی به روابطی در هم تنیده اقتصادی مورد کینه نظام سلطه می باشد بنابراین این موضوعات را نمی‌توان یک مجهولی حل کرد.

این کارشناس مسائل منطقه گفت: نمی‌توانیم بگوییم به طور مستقیم آمریکا طالبان را به این کار وامی دارد اما قطعاً آمریکا هم در کنار موضوعات دیگر در این زمینه نقش دارد.

صدرالحسینی در خصوص نوع مواجهه ایران با طالبان تصریح کرد: بهترین، موثرترین و عاقلانه ترین راه برای برخورد با این اختلافات جزئی بین دو ملت ایران و افغانستان همان مسیری است که ایران در طول دو سال گذشته این راهبرد را انتخاب کرده و بر اساس آن نقشه راهی که وجود دارد حرکت می کند که همان گسترش روابط با ملت افغانستان، دقت و توجه به تامین منافع دو ملت و همکاری با حاکمیت افغانستان در شرایطی است که این حاکمان در این کشور حکومت می کنند.

وی ادامه داد: بنابراین اصل برای جمهوری اسلامی ایران تقویت پیوند دو ملت می باشد و در ضمن با افزایش این پیوند می توان راه پیشرفت و توسعه دو ملت را طی کرد، بر این اساس جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر حفظ منافع ملی و امنیت ملی و تمامیت ارضی خود و عدم خدشه به مرزهای مشخص و بین المللی خود دقت لازم را در خصوص برخورد با هر گونه تجاوز در هر یک از مرزهای شناخته شده خود می باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها