وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به درمان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار خارجی در بیمارستان‌های ایران، بر لزوم ایجاد یک کریدور امن برای انتقال بیماران بین‌المللی به ایران و جلوگیری از فعالیت دلالان حوزه گردشگری سلامت تأکید کرد.
کد خبر: ۱۴۰۹۹۰۶

به گزارش جام جم آنلاین، بهرام عین اللهی در گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با بیان این که پیشرفت‌های حوزه سلامت از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی مردم ایران است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز در حوزه سلامت نه تنها در منطقه بلکه در جهان سرآمد و از کشورهای برتر است.

وی با اشاره به آموزش 7000 دانشجوی خارجی در حوز‌ه‌های بهداشت و درمان در کشور گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و 200 هزار بیمار خارجی را در مراکز بیمارستانی کشور درمان کردیم که بیشتر آن‌ها از کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان، ترکیه، هند، ارمنستان، ترکمنستان، لبنان و تاجیکستان بودند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ارتقا و گسترش گردشگری سلامت در کشور گفت: حوزه های زنان و زایمان، جراحی چشم، ارتوپدی، جراحی زیبایی، بیماری های قلب و عروق، ارولوژی، درمان های طبی غیر ضروری، جراحی عمومی، سرطان ها و تروما بیشترین بیماری هایی بوده که موجب مراجعه گردشگران سلامت به ایران شده است.

وی با بیان این که گردشگران سلامت اذعان دارند که پزشکان ایرانی حاذق و بسیار توانمندند، گفت: هزینه پایین و کیفیت بالای درمان، تؤام‌ با استفاده از فناوری‌های روز آمد دنیا، روش‌های جدید درمانی، مشترکات فرهنگی و تاریخی، دسترسی‌های آسان و جاذبه های گردشگری از عوامل انتخاب ایران برای دریافت خدمات درمانی از سوی گردشگران سلامت است.

عین‌اللهی با بیان این که امکان ارائه مشاوره به گردشگر قبل از اعزام به ایران هم وجود دارد، خاطرنشان کرد: 233 مرکز درمانی ما گواهینامه اعتباربخشی بین المللی برای گردشگری پزشکی دریافت کرده‌اند که امکان گسترش این مراکز وجود دارد و یکی از برنامه های ما این است که در کشورهای هم مرز این امکان را فراهم کنیم؛ همچنان که در مرز شلمچه بیمارستانی مجهز دایر کردیم تا بعد مسافت را کاهش دهیم.

وی همچنین بر ضرورت ایجاد یک کریدور امن برای انتقال بیماران بین المللی به ایران اشاره و تاکید کرد: به دلیل نبود این کریدور، دلال‌ ها دست به کار شده‌اند و اجازه نمی دهند بیماران بین المللی به هدف اصلی خود برسند.

عین‌اللهی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست علمی در منطقه غرب آسیا در سال 2022 را از آن خود کرده است، افزود: رتبه ایران از نظر علم پزشکی در جهان پانزدهم است و 40 دانشگاه ما نیز ویژگی بین‌المللی سازی در بحث آموزش پزشکی را دارند.

عین‌اللهی به ضرورت دیپلماسی سلامت به عنوان محور اصلی این نشست اشاره و تاکید کرد: امروزه جمهوری اسلامی ایران تنها دارای قدرت سخت نیست، بلکه قدرت نرم ما ظرفیت بزرگی است که باید مجدانه به آن توجه کرد و استفاده از این ظرفیت، در دیپلماسی سلامت ممکن و راهگشا خواهد بود.

وی به حضور خود در هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو و دیدارهای دو جانبه با وزرای بهداشت دیگر کشورها در حاشیه این اجلاس اشاره و تصریح کرد: در گفت و گو با وزرای بهداشت دیگر کشورها تعاملات و ارتقای همکاری به راحتی صورت گرفت؛ چرا که آنان هم مشتاقانه آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران بودند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بین‌المللی سازی ظرفیت سلامت، ایفای نقش موثر منطقه‌ای در ابعاد مختلف سلامت، توسعه همکاری های علمی و اقتصادی بین المللی و افزایش سهم کشور از بازار سلامت را از ظرفیت‌هایی دانست که می‌توان آن ها را گسترش داد و اجرایی کرد.

عین‌اللهی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت خاطرنشان کرد: ما توانستیم 6 نوع واکسن در حوزه کرونا در کشور تولید کنیم. در مورد واکسن کوواکس با اینکه جمهوری اسلامی ایران نزدیک به 180 میلیون دلار برای واردات این واکسن هزینه کرده بود اما واکسن را به موقع به ایران تحویل ندادند و ما مجبور شدیم سینوفارم را از چین وارد کنیم.

وی افزود: ما سال گذشته از گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل دعوت کردیم که به ایران بیاید تا آثار مخرب تحریم‌ها در سلامت مردم و مشکلاتی را که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم به وجود آورده، از نزدیک ببینند.

وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی گروه G5 با حضور ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت گفت: این گروه به منظور همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه سلامت راه اندازی شد که علاوه بر آن آمادگی خود را برای میزبانی وزرای بهداشت شانگهای هم اعلام می‌کنیم.

وی با اشاره به راه اندازی اولین دانشگاه بین المللی ایران در سبطین عراق، راه اندازی این دانشگاه را از مصادیق قدرت نرم جمهوری اسلامی عنوان و تصریح کرد: آمادگی راه اندازی دانشگاه در دیگر کشورها را نیز داریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضای 10 تفاهم نامه در حوزه‌های مختلف سلامت با کشورهای مختلف اشاره و تاکید کرد: فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، ایران را به عنوان کشوری که می‌تواند اعتبار پزشکی منطقه را تایید کند قرار داد و این تاییدیه پس از بازدید از توانمندی‌های ما در حوزه سلامت صادر شد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی می تواند بسیاری از داروها و تجهیزات خود را به کشورهای دیگر صادر کند، خاطرنشان کرد: در اجلاس ژنو توانستیم با 20 نفر از وزرای کشورهای مختلف تفاهمنامه همکاری داشته باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای گوناگون خواست تا از ظرفیت‌های پیشرفته نظام سلامت در حوزه های مختلف از نزدیک بازدید کنند و نسبت به این دستاوردها آشنایی بیشتری حاصل کنند.

عین‌اللهی همچنین با اشاره به توانمندی ایران در حوزه دارو و تجهیزات پیشرفته پزشکی گفت: امروزه 98 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و طی بخشنامه ای که اخیرا از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده کارخانه‌هایی که تولید خود را افزایش دهند تا 20 درصد اجازه افزایش صادرات خواهند داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در باره تحقیقات و پژوهش در حوزه پزشکی نیز گفت: 528 شرکت دانش بنیان در سال 1401 فعالیت خود را آغاز کردند و شاهد رشد 55 درصدی این شرکت‌ها در حوزه سلامت بودیم و محصولات فناورانه سلامت محور 43 درصد رشد داشته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها