jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۴۰۹۹۰   ۰۸ مرداد ۱۳۸۶  |  ۱۱:۴۴

فارس: بازرسان آژانس بینالمللی انرژی اتمی به منظور بازدید از راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک امروز دوشنبه وارد تهران میشوند.


یک منبع آگاه در گفتوگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس با اعلام این خبر افزود: این بازدید طبق توافق ایران و آژانس صورت میگیرد.
وی افزود: احتمالا9 سفر بازرسان آژانس به ایران یک روزه خواهد بود.
قرار بود که هیئت آژانس بینالمللی انرژی اتمی روزهای هشتم و نهم مرداد برای بازدید از تأسیسات آب سنگین اراک به ایران سفر کنند.
این منبع آگاه در خصوص سفر هیئتی دیگر از بازرسان آژانس به ایران در 15 مرداد نیز با بیان این که این سفر در توافق ایران و آژانس مشخص شده است، گفت: این سفر نیز برای نظم دادن بیشتر به نحوه بازرسیها صورت میگیرد که این موضوع خواست ایران نیز هست.
در پی مذاکرات میان محمد البرادعی مدیرکل آژانس و علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هیئتی از آژانس بینالمللی انرژی اتمی به ریاست «اولی هاینونن» معاون مدیرکل در امور پادمانها در تهران و وین مذاکراتی داشت.
در دور اول این مذاکرات در خصوص بازدید بازرسان از راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک تا اواخر ژوئیه سال جاری و نهایی ساختن رویکرد پادمانها در نطنز تا اوایل ماه اوت توافق حاصل شد.
هدف از این مذاکرات تدوین نقشه کاری درباره مدالیته حل مسایل باقی مانده مربوط به برنامه هستهای ایران و روشن ساختن برخی مسایل اجرایی پادمانها عنوان شده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

مذاکرات پنهانی وجود ندارد

مذاکرات پنهانی وجود ندارد

مهم‌ترین عاملی که موجب عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد اتخاذ مواضع قاطعانه و محکم از سوی جمهوری اسلامی بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر