یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: برخی از خطوط دارویی کشور ما نیاز به بروزرسانی و استفاده از تجهیزات و دستگاه های جدید دارند اما با توجه به اینکه تحریم هستیم و در زمینه تامین دستگاه ها با مشکل مواجه هستیم لذا قیمت تمام شده دستگاه مربوطه برای شرکت دارویی بسیار بالا می‌رود.
کد خبر: ۱۴۰۸۵۲۲
نویسنده مریم شریف زاده

فاطمه محمد بیگی در گفتگو با جام جم آنلاین در خصوص علل و عوامل کمیاب شدن دارو در کشور گفت: یکی از مهمترین نیازهای مردم در ایجاد عدالت در سلامت دسترسی به داروی ارزان قیمت است، در همین ارتباط یکی از اهداف ما در مجلس دسترسی بیشتر مردم به دارو و با قیمت متاسب است.

وی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۲ تقاضا داده بودیم که مبلغ ۱۰۵ هزار میلیارد تومان برای جبران حذف ارز ترحیحی در نظر گرفته شود، افزود: البته دولت با اختصاص ۶۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرد.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه این مقدار، کفاف نیاز دارویی کشور را نمی دهد، تصریح کرد: در حال حاضر نیز در زمینه دارویی با مشکلاتی از جمله عدم تخصیص یا کمبود تخصیص منابع لازم برای تهیه دارو همچنین وجود مشکلاتی در گمرک مواجه هستیم.

محمد بیگی ادامه داد: همچنین زیرساخت شرکت های داروسازی باید به روز رسانی شود، برخی از خطوط دارویی کشور ما نیاز به بروزرسانی و استفاده از تجهیزات و دستگاه های جدید دارند اما با توجه به اینکه تحریم هستیم و در زمینه تامین دستگاه ها با مشکل مواجه هستیم لذا قیمت تمام شده دستگاه مربوطه برای شرکت دارویی بسیار بالا می‌رود.

این نماینده مجلس افزود: بر همین اساس نیاز داریم شبکه بانکی کشور تسهیلات ویژه و کم بهره ای را در اختیار شرکت‌های داروسازی قرار دهد که البته هنور محقق نشده است.

بیگی، موضوع برخوردهای قانونی با متخلفان دارویی را از دیگر موضوعات مربوطه عنوان کرد و گفت: به هر حال قوه قضاییه باید با اخلالگران بازار دارو و افرادی که اقدامات غیر فانونی انجام می دهند برخورد کند.

وی همچنین تامین مواد اولیه دارو را نیز از جمله مشکلات کمیاب شدن دارو عنوان کرد و افزود: لذا باید برنامه تقویت شرکت های دانش بنیان را در حوزه مواد اولیه داشته باشیم و سفارش های دارویی به این شرکت ها داده شود و بتوانیم در داخل کشور داروهای مورد نیاز را تامین کنیم.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس، ا‌دامه داد: همچنین برای واردات مواد اولیه مورد نیاز دارو به حمایت وزارت اقتصاد و‌شبکه تامین مواد اولیه دارو نیاز داریم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها